Ultimate Addons for Elementor (UAE) 2.9.0 - en to tr_TR translation catalogue (1359 entries)

en: <strong>Help shape the future of %1$s.</strong><br><br>Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
tr_TR: <strong>%1$s'ın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olun.</strong><br><br>Eklentiyi nasıl kullandığınızı paylaşın, böylece önemli özellikler geliştirebilir, sorunları daha hızlı çözebilir ve daha akıllı kararlar alabiliriz.

en: This will be applicable for all sites from the network.
tr_TR: Bu, ağdaki tüm siteler için geçerli olacaktır.

note: translators: %s usage doc link
en: Learn more.
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin.

en: Happy to help!
tr_TR: Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Usage Tracking
tr_TR: Kullanım Takibi

note: translators: %s Product title
en: Help improve %s by sharing non-sensitive usage data — like PHP version and features used.
tr_TR: %s'ı, PHP sürümü ve kullanılan özellikler gibi hassas olmayan kullanım verilerini paylaşarak geliştirmeye yardımcı olun.

en:  This will be applicable for all sites from the network.
tr_TR: Bu, ağdaki tüm siteler için geçerli olacaktır.

en: Learn More.
tr_TR: Daha Fazla Öğrenin.

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
tr_TR: Aman Tanrım! Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Quick Feedback
tr_TR: Hızlı Geri Bildirim

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
tr_TR: Eğer bir dakikanız varsa, lütfen eklentiyi neden devre dışı bıraktığınızı paylaşın.

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Please tell us more details.
tr_TR: Lütfen bize daha fazla detay verin.

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
tr_TR: Uzmanlarımızdan yardım mı istiyorsunuz? %1$sBize ulaşmak için buraya tıklayın.%2$s

en: Submit & Deactivate
tr_TR: Gönder & Devre Dışı Bırak

en: Skip & Deactivate
tr_TR: Atla & Devre Dışı Bırak

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
tr_TR: Üzgünüm, bu işlemi yapmanıza izin verilmiyor.

en: Nonce validation failed
tr_TR: Nonce doğrulaması başarısız oldu

en: This is a temporary deactivation for testing.
tr_TR: Bu, test için geçici bir devre dışı bırakmadır.

en: How can we assist you?
tr_TR: Size yardımcı olabiliriz?

en: The plugin isn't working properly.
tr_TR: Eklenti düzgün çalışmıyor.

en: Please tell us more about what went wrong?
tr_TR: Lütfen neyin yanlış gittiği hakkında daha fazla bilgi verin?

en: I found a better alternative plugin.
tr_TR: Daha iyi bir alternatif eklenti buldum.

en: Could you please specify which plugin?
tr_TR: Hangi eklentiyi belirtir misiniz?

en: It's missing a specific feature.
tr_TR: Belirli bir özellik eksik.

en: Please tell us more about the feature.
tr_TR: Lütfen bu özellik hakkında daha fazla bilgi verin.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Plugin installation is disabled for you on this site.
tr_TR: Bu sitede eklenti kurulumu sizin için devre dışı bırakılmıştır.

en: Plugin slug is missing.
tr_TR: Eklenti slug'ı eksik.

en: Plugin installation function not found.
tr_TR: Eklenti kurulum işlevi bulunamadı.

en: Theme installation is disabled for you on this site.
tr_TR: Bu sitede tema kurulumu sizin için devre dışı bırakılmıştır.

en: Theme slug is missing.
tr_TR: Tema slug'ı eksik.

en: Theme installation function not found.
tr_TR: Tema yükleme işlevi bulunamadı.

en: You do not have permission to perform this action.
tr_TR: Bu işlemi gerçekleştirmek için izniniz yok.

en: Invalid widget identifier.
tr_TR: Geçersiz widget tanımlayıcısı.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
tr_TR: Bu sitede eklenti etkinleştirme sizin için devre dışı bırakılmıştır.

en: Plugin Activated.
tr_TR: Eklenti Aktif Edildi.

en: Theme activation is disabled for you on this site.
tr_TR: Bu sitede tema etkinleştirme sizin için devre dışı bırakılmıştır.

en: Theme Activated.
tr_TR: Tema Aktif Edildi.

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
tr_TR: Eklenti etkinleştirilemedi. Lütfen Eklentiler sayfasından etkinleştirin.

en: Could not activate theme. Please activate from the Themes page.
tr_TR: Tema etkinleştirilemedi. Lütfen Temalar sayfasından etkinleştirin.

en: Invalid compatibility option value.
tr_TR: Geçersiz uyumluluk seçenek değeri.

en: Settings saved successfully!
tr_TR: Ayarlar başarıyla kaydedildi!

en: Unable to save settings.
tr_TR: Ayarlar kaydedilemiyor.

en: Invalid analytics option value.
tr_TR: Geçersiz analiz seçenek değeri.

en: Security check failed.
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız oldu.

en: Upgrade notice dismissed.
tr_TR: Yükseltme bildirimi reddedildi.

en: Onboarding analytics saved.
tr_TR: Eğitim analitiği kaydedildi.

en: Header Footer Builder
tr_TR: Başlık Altbilgi Oluşturucu

en: Important Notice:
tr_TR: Önemli Duyuru:

en: Can't edit your header or footer?
tr_TR: Başlığınızı veya altbilginizi düzenleyemez misiniz?

en: Try clearing your cache or resetting permalinks (Settings > Permalinks > Save Changes).
tr_TR: Önbelleğinizi temizlemeyi veya kalıcı bağlantıları sıfırlamayı deneyin (Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar > Değişiklikleri Kaydet).

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla Öğren

en: Flush Permalink
tr_TR: Kalıcı Bağlantıyı Temizle

en: Display Rules
tr_TR: Görüntüleme Kuralları

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Elementor Header & Footer Builder
tr_TR: Elementor Başlık ve Altbilgi Oluşturucu

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: New Template
tr_TR: Yeni Şablon

en: Edit Template
tr_TR: Şablonu Düzenle

en: View Template
tr_TR: Şablonu Görüntüle

en: View All
tr_TR: Tümünü Gör

en: Search Templates
tr_TR: Şablonları Ara

en: Parent Templates:
tr_TR: Ana Şablonlar:

en: No Templates found.
tr_TR: Şablon bulunamadı.

en: No Templates found in Trash.
tr_TR: Çöp kutusunda şablon bulunamadı.

en: Create New
tr_TR: Yeni Oluştur

en: Header/Footer Builder
tr_TR: Başlık/Aşağılık Oluşturucu

en: Header & Footer
tr_TR: Başlık & Altbilgi

en: Elementor Header & Footer Builder Options
tr_TR: Elementor Başlık ve Altbilgi Oluşturucu Seçenekleri

en: Type of Template
tr_TR: Şablon Türü

en: Select Option
tr_TR: Seçenek Belirle

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Before Footer
tr_TR: Aşağı Kısım Öncesi

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Custom Block
tr_TR: Özel Blok

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content.
tr_TR: Bu kısa kodu kopyalayın ve gönderinize, sayfanıza veya metin widget'ı içeriğinize yapıştırın.

en: Enable Layout for Elementor Canvas Template?
tr_TR: Elementor Canvas Şablonu için Düzeni Etkinleştir?

en: Enabling this option will display this layout on pages using Elementor Canvas Template.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek, bu düzeni Elementor Canvas Şablonu kullanan sayfalarda görüntüleyecektir.

en: Display On
tr_TR: Göster

en: Add locations for where this template should appear.
tr_TR: Bu şablonun nerelerde görünmesi gerektiği için konumlar ekleyin.

en: Add Display Rule
tr_TR: Görüntü Kuralı Ekle

en: Do Not Display On
tr_TR: Gösterme

en: Add locations for where this template should not appear.
tr_TR: Bu şablonun görünmemesi gereken yerler için konumlar ekleyin.

en: Exclude On
tr_TR: Hariç Tut

en: Add Exclusion Rule
tr_TR: Hariç Tutma Kuralı Ekle

en: User Roles
tr_TR: Kullanıcı Rolleri

en: Display custom template based on user role.
tr_TR: Kullanıcı rolüne göre özel şablonu görüntüle.

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Add User Rule
tr_TR: Kullanıcı Kuralı Ekle

note: Translators: Post title, Template Location
en: Template %1$s is already assigned to the location %2$s
tr_TR: Şablon %1$s zaten %2$s konumuna atanmıştır

en: UAE Plugin Information
tr_TR: BAE Eklenti Bilgisi

en: Read-only info: version, health, hooks.
tr_TR: Sadece okunabilir bilgi: sürüm, sağlık, kancalar.

en: UAE Template Management
tr_TR: BAE Şablon Yönetimi

en: CRUD for header/footer/block templates.
tr_TR: Başlık/alt bilgi/blok şablonları için CRUD.

en: UAE Widget Management
tr_TR: BAE Widget Yönetimi

en: Enable/disable Elementor widgets.
tr_TR: Elementor widget'lerini etkinleştir/devre dışı bırak.

en: UAE Extension Management
tr_TR: BAE Uzantı Yönetimi

en: Toggle Scroll to Top / Progress Bar.
tr_TR: Yukarı Kaydır / İlerleme Çubuğunu Değiştir.

en: UAE Display Rules
tr_TR: BAE Gösterim Kuralları

en: Where and to whom templates appear.
tr_TR: Şablonların nerede ve kime görüneceği.

en: UAE Active Templates
tr_TR: BAE Aktif Şablonlar

en: Which templates render on a given page.
tr_TR: Belirli bir sayfada hangi şablonların görüntüleneceği.

en: UAE Theme Compatibility
tr_TR: BAE Teması Uyumluluğu

en: Theme detection and fallback config.
tr_TR: Tema tespiti ve geri dönüş yapılandırması.

en: UAE Plugin Settings
tr_TR: BAE Eklenti Ayarları

en: Plugin-level configuration.
tr_TR: Eklenti düzeyi yapılandırma.

en: UAE Template Embedding
tr_TR: BAE Şablon Gömme

en: Shortcode strings and rendered HTML.
tr_TR: Kısa kod dizeleri ve işlenmiş HTML.

en: UAE Page Builder
tr_TR: BAE Sayfa Oluşturucu

en: Build and manage page content with HFE and Elementor widgets.
tr_TR: HFE ve Elementor widget'ları ile sayfa içeriğini oluşturun ve yönetin.

en: UAE Design System
tr_TR: BAE Tasarım Sistemi

en: Read the site's global colors, fonts, and spacing.
tr_TR: Site'in genel renklerini, yazı tiplerini ve boşluklarını okuyun.

en: UAE Maintenance
tr_TR: BAE Bakım

en: Cache clearing and maintenance tasks.
tr_TR: Önbellek temizleme ve bakım görevleri.

en: UAE Pro Features
tr_TR: BAE Pro Özellikleri

en: Information about UAE Pro premium widgets and upgrade path.
tr_TR: UAE Pro premium widget'leri ve yükseltme yolu hakkında bilgi.

en: UAE MCP Server
tr_TR: BAE MCP Sunucusu

en: AI tools for Header Footer Elementor — manage headers, footers, templates, pages, and widgets.
tr_TR: Header Footer Elementor için AI araçları — başlıkları, alt bilgileri, şablonları, sayfaları ve widget'ları yönetin.

en: Template has invalid Elementor data.
tr_TR: Şablonun geçersiz Elementor verisi var.

en: Failed to encode Elementor data.
tr_TR: Elementor verilerini kodlama başarısız oldu.

en: Invalid position. Use "append", "prepend", or an object with "after", "before", or "inside" key.
tr_TR: Geçersiz konum. "append", "prepend" veya "after", "before" ya da "inside" anahtarına sahip bir nesne kullanın.

en: Element not found in template.
tr_TR: Şablonda öğe bulunamadı.

note: translators: %s: Required plugin name translators: %s: Plugin name
en: This widget requires %s.
tr_TR: Bu widget %s gerektirir.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use template-builder/list-widget-types to see available types.
tr_TR: "%s" widget türü tanınmıyor. Mevcut türleri görmek için template-builder/list-widget-types kullanın.

note: translators: %s: element ID
en: Section "%s" not found in template.
tr_TR: Şablonda "%s" bölümü bulunamadı.

note: translators: %s: element ID
en: Sibling element "%s" not found in template.
tr_TR: Şablonda "%s" kardeş öğesi bulunamadı.

note: translators: %s: element ID
en: Parent element "%s" not found in template.
tr_TR: Şablonda "%s" ana öğesi bulunamadı.

en: Elementor is not active.
tr_TR: Elementor etkin değil.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" not found in Elementor.
tr_TR: "%s" widget türü Elementor'da bulunamadı.

en: Get All Active Templates
tr_TR: Tüm Etkin Şablonları Al

en: Returns all active templates (header, footer, before-footer) in one call.
tr_TR: Tek bir çağrıda tüm etkin şablonları (başlık, alt bilgi, alt bilgi öncesi) döndürür.

en: Add Column to Section
tr_TR: Bölüme Sütun Ekle

en: Adds a column to an existing section or container in any Elementor post. Automatically redistributes column sizes to fit.
tr_TR: Mevcut bir bölüme veya konteynıra sütun ekler. Sütun boyutlarını otomatik olarak dağıtır.

en: Any Elementor-enabled post ID (page, post, or HFE template).
tr_TR: Herhangi bir Elementor etkin post ID'si (sayfa, yazı veya HFE şablonu).

en: Section or container element ID to add column to.
tr_TR: Sütun eklemek için bölüm veya konteyner öğe ID'si.

en: If true, automatically redistributes all column sizes evenly.
tr_TR: Eğer doğruysa, tüm sütun boyutlarını eşit olarak otomatik olarak dağıtır.

en: section_id is required.
tr_TR: section_id gereklidir.

note: translators: 1: Section ID, 2: Post title, 3: Column ID
en: Added column to section %1$s in "%2$s". Use builder/insert-widget with position {"inside": "%3$s"} to add widgets.
tr_TR: "%2$s" içindeki %1$s bölümüne sütun eklendi. Widget'ları eklemek için builder/insert-widget ile {"inside": "%3$s"} pozisyonunu kullanın.

en: Add Section/Container
tr_TR: Bölüm/Konteyner Ekle

en: Adds a structural layout element to any Elementor post. On legacy sites: creates a section with columns. On container sites: creates a flex container with child containers. Supports inner sections and multi-column layouts.
tr_TR: Herhangi bir Elementor postuna yapısal bir düzen öğesi ekler. Eski sitelerde: sütunlarla bir bölüm oluşturur. Konteyner sitelerinde: çocuk konteynerlerle bir esnek konteyner oluşturur. İç bölümleri ve çok sütunlu düzenleri destekler.

en: Array of column size percentages. Must sum to 100. E.g., [50, 50] for two equal columns, [33, 34, 33] for three columns, [25, 75] for sidebar layout.
tr_TR: Sütun boyut yüzdeleri dizisi. 100'e toplamaları gerekir. Örneğin, iki eşit sütun için [50, 50], üç sütun için [33, 34, 33], yan menü düzeni için [25, 75].

en: If true, creates an inner section (must be placed inside a column). On container sites, creates a nested container.
tr_TR: Eğer doğruysa, bir iç bölüm oluşturur (bir sütun içinde yer almalıdır). Konteyner sitelerinde, iç içe bir konteyner oluşturur.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (for inner sections inside a column/container).
tr_TR: Nereye ekleyeceğiniz: "append" (varsayılan), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (bir sütun/konteyner içinde iç bölümler için).

note: translators: %d: total of column sizes
en: Column sizes must sum to 100. Got %d.
tr_TR: Sütun boyutları 100'e toplamaları gerekir. %d aldım.

en: inner section
tr_TR: iç bölüm

en: container
tr_TR: konteyner

en: section
tr_TR: bölüm

note: translators: 1: Element type, 2: Number of columns, 3: Post title
en: Added %1$s with %2$d column(s) to "%3$s". Use column_ids to insert widgets into specific columns.
tr_TR: "%3$s" içine %2$d sütun ile %1$s eklendi. Belirli sütunlara widget eklemek için column_ids kullanın.

en: Build Complete Layout
tr_TR: Tam Düzeni Oluştur

en: Builds a complete layout with sections, columns, and widgets in one call. Replaces all content on the post. The structure parameter is a JSON string describing rows and widgets.
tr_TR: Bölümler, sütunlar ve widget'larla tam bir düzen oluşturur. Post üzerindeki tüm içeriği değiştirir. Yapı parametresi, satırları ve widget'ları tanımlayan bir JSON dizesidir.

en: structure is not valid JSON. It must be a minified JSON array string.
tr_TR: yapı geçerli bir JSON değil. Minify edilmiş bir JSON dizi dizesi olmalıdır.

en: structure must be a JSON array of section objects. Example: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]
tr_TR: yapı, bölüm nesnelerinin bir JSON dizisi olmalıdır. Örnek: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]

en: Each item in structure must be a section object with "children". Example: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}
tr_TR: Yapıdaki her öğe "children" ile bir bölüm nesnesi olmalıdır. Örnek: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}

note: translators: 1: Number of elements, 2: Post title
en: Built "%2$s" with %1$d elements.
tr_TR: "%2$s" %1$d öğe ile oluşturuldu.

en: Regenerate CSS
tr_TR: CSS'yi Yenile

en: Forces Elementor to regenerate CSS files for a post so frontend changes appear immediately. Call after builder/build or any structural change.
tr_TR: Elementor'un bir gönderi için CSS dosyalarını yeniden oluşturmasını zorlar, böylece ön uç değişiklikleri hemen görünür. Yapıcı/yapım veya herhangi bir yapısal değişiklikten sonra çağırın.

en: Any Elementor-enabled post ID. Pass 0 to regenerate all Elementor CSS globally.
tr_TR: Herhangi bir Elementor etkinleştirilmiş gönderi kimliği. Tüm Elementor CSS'yi küresel olarak yeniden oluşturmak için 0 geçin.

en: You are not allowed to regenerate all Elementor CSS globally.
tr_TR: Tüm Elementor CSS'yi küresel olarak yeniden oluşturmanıza izin verilmiyor.

en: Regenerated all Elementor CSS files globally.
tr_TR: Tüm Elementor CSS dosyaları küresel olarak yeniden oluşturuldu.

note: translators: %s: Post title
en: Regenerated CSS for "%s".
tr_TR: "%s" için CSS yeniden oluşturuldu.

en: Insert Widget
tr_TR: Widget Ekle

en: Inserts a single widget into an existing Elementor post. KEY WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Use list-widget-types to discover all available slugs.
tr_TR: Mevcut bir Elementor gönderisine tek bir widget ekler. ANA WIDGET SLUG'LARI — Başlık: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Altbilgi: copyright, retina (logo), sosyal simgeler. Sayfalar: başlık, metin düzenleyici, resim, buton, hfe-infocard, hfe-counter. Tüm mevcut slug'ları keşfetmek için list-widget-types kullanın.

en: Widget type slug (e.g. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Use builder/list-widget-types to see available types.
tr_TR: Widget türü slug'ı (örn. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Mevcut türleri görmek için builder/list-widget-types kullanın.

en: JSON string of widget settings. Use builder/get-schema to discover the keys. Example: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}. Pass empty string or "{}" for defaults.
tr_TR: Widget ayarlarının JSON dizesi. Anahtarları keşfetmek için builder/get-schema kullanın. Örnek: {"heading_title":"Başlığım","align":"center"}. Varsayılanlar için boş dize veya "{}" geçin.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", a number for index position (0=first, 1=second, etc.), or { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.
tr_TR: Nereye ekleyeceğiniz: "append" (varsayılan), "prepend", bir indeks pozisyonu için bir sayı (0=ilk, 1=ikinci, vb.), veya { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.

en: Widget type is required.
tr_TR: Widget türü gereklidir.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use builder/list-widget-types to see available types.
tr_TR: Widget türü "%s" tanınmıyor. Mevcut türleri görmek için builder/list-widget-types kullanın.

note: translators: 1: Widget type, 2: Post title
en: Inserted %1$s widget into "%2$s".
tr_TR: "%2$s" içine %1$s widget'ı eklendi.

en: Move Element
tr_TR: Öğeyi Taşı

en: Repositions an element within any Elementor post. Removes from current location and inserts at new position.
tr_TR: Bir öğeyi herhangi bir Elementor gönderisi içinde yeniden konumlandırır. Mevcut konumdan kaldırır ve yeni pozisyona ekler.

en: Element ID to move.
tr_TR: Taşınacak öğe kimliği.

en: New position: { "after": "element_id" } or { "before": "element_id" }.
tr_TR: Yeni pozisyon: { "after": "element_id" } veya { "before": "element_id" }.

en: Element ID is required.
tr_TR: Öğe kimliği gereklidir.

en: Position is required.
tr_TR: Pozisyon gereklidir.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Moved element %1$s in "%2$s".
tr_TR: "%2$s" içinde %1$s öğesi taşındı.

en: Remove Element
tr_TR: Öğeyi Kaldır

en: Removes a widget or container from any Elementor post by element ID.
tr_TR: Bir widget veya konteyneri herhangi bir Elementor gönderisinden öğe kimliği ile kaldırır.

en: Element ID to remove.
tr_TR: Kaldırılacak öğe kimliği.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Removed element %1$s from "%2$s".
tr_TR: "%2$s" içinden %1$s öğesi kaldırıldı.

en: Get Element Schema
tr_TR: Öğe Şemasını Al

en: Returns a settings schema for widgets, sections, containers, or columns. Use before building layouts to discover available settings.
tr_TR: Widget'lar, bölümler, konteynerler veya sütunlar için bir ayar şeması döndürür. Mevcut ayarları keşfetmek için düzenleri oluşturmadan önce kullanın.

en: Type of element to get schema for.
tr_TR: Şemasını almak için öğe türü.

en: Widget type slug (required when type=widget). E.g., "heading", "navigation-menu".
tr_TR: Widget türü slug'ı (type=widget olduğunda gereklidir). Örn. "heading", "navigation-menu".

en: Which settings tab to include. Defaults to "all" which returns content + style settings.
tr_TR: Hangi ayar sekmesinin dahil edileceği. Varsayılan olarak "tümü" içerik + stil ayarlarını döndürür.

en: Type must be one of: widget, section, container, column.
tr_TR: Tür, şunlardan biri olmalıdır: widget, bölüm, konteyner, sütun.

en: widget_type is required when type=widget.
tr_TR: type=widget olduğunda widget_type gereklidir.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" is not in the allowed list.
tr_TR: "%s" widget türü izin verilen listede yok.

note: translators: %s: element type
en: Element type "%s" not found in Elementor.
tr_TR: Element türü "%s" Elementor'da bulunamadı.

en: Get Post Structure
tr_TR: Gönderi Yapısını Al

en: Returns the full Elementor element tree of any Elementor-enabled post -- containers, widgets, IDs, types, and setting keys.
tr_TR: Herhangi bir Elementor etkin gönderinin tam Elementor element ağacını döndürür -- konteynerler, widget'lar, kimlikler, türler ve ayar anahtarları.

en: If true, return complete settings. Default false returns only setting keys for brevity.
tr_TR: Eğer doğruysa, tam ayarları döndür. Varsayılan yanlış, kısalık için yalnızca ayar anahtarlarını döndürür.

en: Undo Last Builder Change
tr_TR: Son Yapıcı Değişikliğini Geri Al

en: Reverts the most recent AI builder change on a post by restoring the snapshot taken automatically just before that change. Keeps a single level of undo; for older versions use Elementor revision history.
tr_TR: Bir gönderideki en son AI yapıcı değişikliğini, o değişiklikten hemen önce otomatik olarak alınan anlık görüntüyü geri yükleyerek geri alır. Tek bir geri alma seviyesini korur; daha eski sürümler için Elementor revizyon geçmişini kullanın.

en: The post, page, or HFE template ID to undo the last change on.
tr_TR: Son değişikliği geri almak için gönderi, sayfa veya HFE şablon kimliği.

en: No recent change is available to undo for this post. Try Elementor revision history.
tr_TR: Bu gönderi için geri alınacak yakın bir değişiklik mevcut değil. Elementor revizyon geçmişini deneyin.

note: translators: %s: post title
en: Reverted the last change on "%s".
tr_TR: "%s" üzerindeki son değişiklik geri alındı.

en: Update Widget Settings
tr_TR: Widget Ayarlarını Güncelle

en: Updates settings for an existing widget element in any Elementor post. Performs a partial merge -- only provided settings are changed.
tr_TR: Herhangi bir Elementor gönderisindeki mevcut bir widget elementinin ayarlarını günceller. Kısmi bir birleştirme gerçekleştirir -- yalnızca sağlanan ayarlar değiştirilir.

en: Element ID to update (from get-structure).
tr_TR: Güncellenecek Element Kimliği (get-structure'dan).

en: JSON string of the settings to update. You MUST call builder/get-schema first to discover the exact setting keys for the widget type. Then pass a JSON object string with only the keys you want to change. Example for hfe-infocard: {"infocard_title":"New Title","infocard_description":"New text","infocard_button_text":"Click Me"}. Example for heading: {"heading_title":"New Heading"}. Example for text-editor: {"editor":"<p>New content</p>"}.
tr_TR: Güncellenecek ayarların JSON dizesi. Widget türü için tam ayar anahtarlarını keşfetmek için önce builder/get-schema çağrısını YAPMALISINIZ. Ardından, yalnızca değiştirmek istediğiniz anahtarlarla bir JSON nesne dizesi geçirin. hfe-infocard için örnek: {"infocard_title":"Yeni Başlık","infocard_description":"Yeni metin","infocard_button_text":"Bana Tıkla"}. başlık için örnek: {"heading_title":"Yeni Başlık"}. metin düzenleyici için örnek: {"editor":"<p>Yeni içerik</p>"}.

en: Element not found in post.
tr_TR: Gönderide element bulunamadı.

note: translators: 1: widget type, 2: comma-separated setting keys
en: No settings provided. This is a "%1$s" widget. Available setting keys: %2$s. Retry with the correct keys in the settings object.
tr_TR: Hiçbir ayar sağlanmadı. Bu bir "%1$s" widget'ıdır. Mevcut ayar anahtarları: %2$s. Ayar nesnesinde doğru anahtarlarla tekrar deneyin.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Updated element %1$s in "%2$s".
tr_TR: "%2$s" içindeki %1$s element güncellendi.

en: List Available Widget Types
tr_TR: Mevcut Widget Türlerini Listele

en: Lists all widget types that can be inserted. RECOMMENDED — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.
tr_TR: Ekleme yapılabilecek tüm widget türlerini listeler. TAVSİYE EDİLEN — Başlık: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Altbilgi: telif hakkı, retina (logo), sosyal simgeler, hfe-menu. Sayfalar: başlık, metin düzenleyici, resim, buton, hfe-infocard, hfe-counter, boşluk, ayırıcı.

en: Filter by source plugin.
tr_TR: Kaynak eklentisine göre filtrele.

en: Get Design Tokens
tr_TR: Tasarım Tokenlerini Al

en: Returns the site's global colors, fonts, and spacing from the active Elementor kit. ALWAYS call this before build-template or build-page to match the site's existing design.
tr_TR: Aktif Elementor kitinden sitenin genel renklerini, yazı tiplerini ve boşluklarını döndürür. Sitenin mevcut tasarımına uymak için her zaman build-template veya build-page'den önce çağrılmalıdır.

en: No active Elementor kit found.
tr_TR: Aktif Elementor kiti bulunamadı.

en: Get Available Locations
tr_TR: Mevcut Lokasyonları Al

en: Lists all available targeting locations for display rules.
tr_TR: Gösterim kuralları için mevcut hedefleme lokasyonlarını listeler.

en: Update Display Rules
tr_TR: Gösterim Kurallarını Güncelle

en: Set include/exclude locations and user role targeting for a template. Merges the old update and set-user-roles abilities.
tr_TR: Bir şablon için dahil etme/hariç tutma lokasyonlarını ve kullanıcı rolü hedeflemesini ayarlayın. Eski güncelleme ve set-user-roles yeteneklerini birleştirir.

en: Template post ID.
tr_TR: Şablon gönderi kimliği.

en: Include rules: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }
tr_TR: Dahil etme kuralları: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }

en: Exclude rules. Same structure as include_locations.
tr_TR: Hariç tutma kuralları. include_locations ile aynı yapı.

en: Role slugs: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.
tr_TR: Rol slugları: giriş yapmış, giriş yapmamış, yönetici, editör, yazar, katkıda bulunan, abone.

note: translators: %s: comma-separated invalid role slugs
en: Invalid role(s): %s
tr_TR: Geçersiz rol(ler): %s

en: List Extensions
tr_TR: Eklentileri Listele

en: Lists available extensions (Scroll to Top, Reading Progress Bar) and their status.
tr_TR: Mevcut eklentileri (Yukarı Kaydır, Okuma İlerleme Çubuğu) ve durumlarını listeler.

en: Toggle Extension
tr_TR: Eklentiyi Değiştir

en: Enable or disable a specific extension.
tr_TR: Belirli bir eklentiyi etkinleştir veya devre dışı bırak.

en: Extension slug.
tr_TR: Eklenti slugı.

en: True to enable, false to disable.
tr_TR: Etkinleştirmek için doğru, devre dışı bırakmak için yanlış.

note: translators: %s: extension slug
en: Extension "%s" not found.
tr_TR: Eklenti "%s" bulunamadı.

en: Get Plugin Info
tr_TR: Eklenti Bilgilerini Al

en: Returns unified plugin info: version, health, templates, widgets, theme compatibility, extensions, and optionally hooks.
tr_TR: Birleştirilmiş eklenti bilgilerini döndürür: sürüm, sağlık, şablonlar, widget'lar, tema uyumluluğu, eklentiler ve isteğe bağlı olarak kancalar.

en: When true, includes the hooks list in the response.
tr_TR: Doğru olduğunda, yanıt içinde kancalar listesini içerir.

en: Enable/disable header rendering.
tr_TR: Başlık render'ını etkinleştir/devre dışı bırak.

en: Enable/disable footer rendering.
tr_TR: Alt bilgi render'ını etkinleştir/devre dışı bırak.

en: Enable/disable before-footer rendering.
tr_TR: Alt bilgi öncesi render'ını etkinleştir/devre dışı bırak.

en: Filter header template post ID.
tr_TR: Başlık şablon gönderi kimliğini filtrele.

en: Filter footer template post ID.
tr_TR: Alt bilgi şablon gönderi kimliğini filtrele.

en: Filter before-footer template ID.
tr_TR: Alt bilgi öncesi şablon kimliğini filtrele.

en: Conditionally skip header output.
tr_TR: Başlık çıktısını koşullu olarak atla.

en: Conditionally skip footer output.
tr_TR: Alt bilgi çıktısını koşullu olarak atla.

en: Conditionally skip before-footer output.
tr_TR: Alt bilgi öncesi çıktısını koşullu olarak atla.

en: Filter template ID before render.
tr_TR: Render'dan önce şablon kimliğini filtrele.

en: Control preview notice visibility.
tr_TR: Önizleme bildiriminin görünürlüğünü kontrol et.

en: Fires inside header wrapper.
tr_TR: Başlık sarmalayıcı içinde tetiklenir.

en: Fires before footer section.
tr_TR: Alt bilgi bölümünden önce tetiklenir.

en: Fires inside footer wrapper.
tr_TR: Alt bilgi sarmalayıcı içinde tetiklenir.

en: Render admin page body.
tr_TR: Yönetici sayfası gövdesini render et.

en: Clear Elementor Cache
tr_TR: Elementor Önbelleğini Temizle

en: Clears the Elementor CSS cache globally to regenerate all stylesheets.
tr_TR: Tüm stilleri yeniden oluşturmak için Elementor CSS önbelleğini küresel olarak temizler.

en: Elementor CSS cache cleared successfully.
tr_TR: Elementor CSS önbelleği başarıyla temizlendi.

en: Create Page
tr_TR: Sayfa Oluştur

en: Creates a new Elementor-ready page or post with optional page template.
tr_TR: Opsiyonel sayfa şablonuyla yeni bir Elementor uyumlu sayfa veya gönderi oluşturur.

en: The page or post title.
tr_TR: Sayfa veya gönderi başlığı.

en: Post type to create.
tr_TR: Oluşturulacak gönderi türü.

en: Initial post status.
tr_TR: Başlangıç gönderi durumu.

en: Elementor page template: elementor_header_footer, elementor_canvas, or default.
tr_TR: Elementor sayfa şablonu: elementor_header_footer, elementor_canvas veya varsayılan.

note: translators: %s: post type slug
en: Post type "%s" is not supported by Elementor.
tr_TR: Gönderi türü "%s" Elementor tarafından desteklenmiyor.

en: Delete Page
tr_TR: Sayfayı Sil

en: Moves an Elementor page or post to the trash. Does not permanently delete.
tr_TR: Bir Elementor sayfasını veya gönderisini çöp kutusuna taşır. Kalıcı olarak silmez.

en: The page or post ID to trash.
tr_TR: Çöp kutusuna taşınacak sayfa veya gönderi ID'si.

en: Post not found.
tr_TR: Gönderi bulunamadı.

en: Use templates/delete for HFE templates.
tr_TR: HFE şablonları için templates/delete kullanın.

en: You are not allowed to delete this post.
tr_TR: Bu gönderiyi silme izniniz yok.

en: Failed to move post to trash.
tr_TR: Gönderi çöp kutusuna taşınamadı.

note: translators: %s: post title
en: "%s" moved to trash.
tr_TR: "%s" çöp kutusuna taşındı.

en: List Pages
tr_TR: Sayfaları Listele

en: Lists Elementor-edited pages and posts with optional filtering by type, status, and search.
tr_TR: Elementor ile düzenlenmiş sayfaları ve gönderileri tür, durum ve arama ile isteğe bağlı filtreleme ile listeler.

en: Filter by post type. Use "any" for all supported types.
tr_TR: Gönderi türüne göre filtrele. Tüm desteklenen türler için "herhangi biri" kullanın.

en: Filter by post status.
tr_TR: Gönderi durumuna göre filtrele.

en: Number of results per page. Maximum 100.
tr_TR: Sayfa başına sonuç sayısı. Maksimum 100.

en: Search by title.
tr_TR: Başlığa göre ara.

en: Restore Page
tr_TR: Sayfayı Geri Yükle

en: Restores a trashed page or post back to its previous status.
tr_TR: Bir çöp kutusundaki sayfayı veya gönderiyi önceki durumuna geri yükler.

en: The trashed page or post ID to restore.
tr_TR: Geri yüklenecek çöp kutusundaki sayfa veya gönderi ID'si.

en: Post is not in the trash.
tr_TR: Gönderi çöp kutusunda değil.

en: You are not allowed to restore this post.
tr_TR: Bu gönderiyi geri yükleme izniniz yok.

en: Failed to restore post from trash.
tr_TR: Gönderi çöp kutusundan geri yüklenemedi.

note: translators: %s: post title
en: "%s" restored from trash.
tr_TR: "%s" çöp kutusundan geri yüklendi.

en: Update Page Meta
tr_TR: Sayfa Meta Güncelle

en: Updates title, page template, or featured image for an Elementor page or post.
tr_TR: Bir Elementor sayfası veya gönderisi için başlığı, sayfa şablonunu veya öne çıkan resmi günceller.

en: The page or post ID to update.
tr_TR: Güncellenecek sayfa veya gönderi ID'si.

en: New page/post title.
tr_TR: Yeni sayfa/gönderi başlığı.

en: Attachment ID for featured image. Pass 0 to remove.
tr_TR: Öne çıkan resim için ek ID'si. Kaldırmak için 0 gönderin.

en: Invalid page template value.
tr_TR: Geçersiz sayfa şablonu değeri.

en: Invalid attachment ID for featured image.
tr_TR: Öne çıkan resim için geçersiz ek ID'si.

en: No fields provided to update.
tr_TR: Güncellemek için hiçbir alan sağlanmadı.

en: Update Page Status
tr_TR: Sayfa Durumunu Güncelle

en: Publishes or unpublishes (drafts) an Elementor page or post.
tr_TR: Bir Elementor sayfasını veya gönderisini yayımlar veya yayımlamaz (taslaklar).

en: The page or post ID.
tr_TR: Sayfa veya gönderi ID'si.

en: The new status: publish or draft.
tr_TR: Yeni durum: yayımla veya taslak.

en: Post is in the trash. Use pages/restore first.
tr_TR: Gönderi çöp kutusunda. Önce pages/restore kullanın.

en: UAE Pro Features & Upgrade Info
tr_TR: UAE Pro Özellikleri ve Yükseltme Bilgisi

en: Get UAE Pro features, premium widgets, and upgrade pricing. Use when user asks about mega menus, AJAX load more, carousels, modal popups, video gallery, hotspot, timeline, login form, or any Pro-only features.
tr_TR: UAE Pro özelliklerini, premium widget'ları ve yükseltme fiyatlarını alın. Kullanıcı mega menüler, AJAX daha fazla yükleme, döngüler, modal pencereler, video galerisi, sıcak nokta, zaman çizelgesi, giriş formu veya yalnızca Pro özellikleri hakkında sorarsa kullanın.

en: What the user is trying to do or which feature they are asking about. This helps tailor the recommendation.
tr_TR: Kullanıcının ne yapmaya çalıştığı veya hangi özellik hakkında soru sorduğu. Bu, öneriyi özelleştirmeye yardımcı olur.

en: UAE Pro is already active on this site. All premium widgets and features are available.
tr_TR: UAE Pro bu sitede zaten aktif. Tüm premium widget'lar ve özellikler mevcuttur.

note: translators: 1: widget count, 2: pricing URL
en: UAE Pro adds %1$d+ premium widgets and upgrades 6 free widgets with advanced features. Upgrade at: %2$s
tr_TR: UAE Pro, %1$d+ premium widget ekler ve 6 ücretsiz widget'ı gelişmiş özelliklerle yükseltir. Yükseltmek için: %2$s

en: Get Plugin Settings
tr_TR: Eklenti Ayarlarını Al

en: Get all plugin-level settings.
tr_TR: Tüm eklenti düzeyindeki ayarları alın.

en: Update Plugin Setting
tr_TR: Eklenti Ayarını Güncelle

en: Update a specific plugin setting. Only safe, non-sensitive settings are allowed.
tr_TR: Belirli bir eklenti ayarını güncelleyin. Sadece güvenli, hassas olmayan ayarlara izin verilir.

en: Setting key to update.
tr_TR: Güncellenecek ayar anahtarı.

en: New value for the setting.
tr_TR: Ayar için yeni değer.

en: Both setting_key and value are required.
tr_TR: Hem setting_key hem de değer gereklidir.

note: translators: %s: setting key
en: Setting "%s" is not in the allowed list.
tr_TR: Ayar "%s" izin verilen listede yok.

en: Invalid value for "%1$s". Allowed: %2$s
tr_TR: "%1$s" için geçersiz değer. İzin verilen: %2$s

en: Render Template Shortcode
tr_TR: Şablon Kısa Kodu Oluştur

en: Render an HFE template shortcode and return its HTML output.
tr_TR: Bir HFE şablon kısa kodunu oluşturur ve HTML çıktısını döndürür.

en: Template post ID to render.
tr_TR: Oluşturulacak şablon gönderi kimliği.

en: Create Template
tr_TR: Şablon Oluştur

en: Creates a new HFE template. Returns the new template ID and Elementor edit URL.
tr_TR: Yeni bir HFE şablonu oluşturur. Yeni şablon kimliğini ve Elementor düzenleme URL'sini döndürür.

en: Template title.
tr_TR: Şablon başlığı.

en: Template type.
tr_TR: Şablon türü.

en: Post status.
tr_TR: Gönderi durumu.

en: Invalid template type.
tr_TR: Geçersiz şablon türü.

en: Invalid post status.
tr_TR: Geçersiz gönderi durumu.

en: Failed to create template.
tr_TR: Şablon oluşturulamadı.

en: Delete Template
tr_TR: Şablonu Sil

en: Moves an HFE template to trash. Does not permanently delete.
tr_TR: Bir HFE şablonunu çöp kutusuna taşır. Kalıcı olarak silmez.

en: The template post ID to trash.
tr_TR: Çöp kutusuna taşınacak şablon gönderi kimliği.

en: Failed to trash the template.
tr_TR: Şablonu çöp kutusuna taşımak başarısız oldu.

en: Template moved to trash.
tr_TR: Şablon çöp kutusuna taşındı.

en: Duplicate Template
tr_TR: Kopya Şablon

en: Creates a copy of an existing template with all settings and Elementor content.
tr_TR: Mevcut bir şablonun tüm ayarları ve Elementor içeriği ile bir kopyasını oluşturur.

en: Source template post ID.
tr_TR: Kaynak şablon gönderi kimliği.

en: Title for duplicate. Default: "Copy of {original}".
tr_TR: Kopya için başlık. Varsayılan: "{original} Kopyası".

note: translators: %s: Original post title
en: Copy of %s
tr_TR: %s'nin Kopyası

en: Failed to create duplicate template.
tr_TR: Kopya şablon oluşturulamadı.

en: Get Template Details
tr_TR: Şablon Ayrıntılarını Al

en: Returns full details for a specific template including type, display rules, and shortcode.
tr_TR: Belirli bir şablonun türü, görüntüleme kuralları ve kısa kodu dahil olmak üzere tam ayrıntılarını döndürür.

en: The template post ID.
tr_TR: Şablon gönderi kimliği.

en: List Templates
tr_TR: Şablonları Listele

en: Lists all HFE templates with their type, status, display conditions, and edit URLs.
tr_TR: Tüm HFE şablonlarını türü, durumu, görüntüleme koşulları ve düzenleme URL'leri ile listeler.

en: Filter by template type.
tr_TR: Şablon türüne göre filtrele.

en: Restore Template from Trash
tr_TR: Çöp Kutusundan Şablonu Geri Yükle

en: Restores a trashed HFE template back to its previous status (typically draft).
tr_TR: Çöp kutusundaki bir HFE şablonunu önceki durumuna (genellikle taslak) geri yükler.

en: The trashed template post ID to restore.
tr_TR: Geri yüklenecek çöp kutusundaki şablon gönderi kimliği.

en: Template not found or is not an HFE template.
tr_TR: Şablon bulunamadı veya HFE şablonu değil.

en: Template is not in trash.
tr_TR: Şablon çöp kutusunda değil.

en: Failed to restore template from trash.
tr_TR: Çöp kutusundan şablonu geri yüklemek başarısız oldu.

en: Template restored from trash.
tr_TR: Şablon çöp kutusundan geri yüklendi.

en: Update Template
tr_TR: Şablonu Güncelle

en: Updates a template's type and/or status. Provide type, status, or both.
tr_TR: Bir şablonun türünü ve/veya durumunu günceller. Tür, durum veya her ikisini de sağlayın.

en: New template type.
tr_TR: Yeni şablon türü.

en: New post status.
tr_TR: Yeni gönderi durumu.

en: Provide at least one of type or status to update.
tr_TR: Güncellemek için en az bir tür veya durum sağlamalısınız.

en: Cannot change status of a trashed template. Use templates/restore first.
tr_TR: Çöp kutusundaki bir şablonun durumunu değiştiremezsiniz. Önce templates/restore kullanın.

en: Failed to update template type.
tr_TR: Şablon türünü güncellemek başarısız oldu.

en: Status must be publish or draft.
tr_TR: Durum yayın veya taslak olmalıdır.

en: Failed to update template status.
tr_TR: Şablon durumunu güncellemek başarısız oldu.

en: Get Theme Info
tr_TR: Tema Bilgilerini Al

en: Returns current theme compatibility info and the full list of natively supported themes.
tr_TR: Mevcut tema uyumluluk bilgilerini ve yerel olarak desteklenen temaların tam listesini döndürür.

en: Set Theme Compatibility Method
tr_TR: Tema Uyumluluk Yöntemini Ayarla

en: Configure fallback method for unsupported themes.
tr_TR: Desteklenmeyen temalar için yedekleme yöntemini yapılandırın.

en: Compatibility method: default or css-override.
tr_TR: Uyumluluk yöntemi: varsayılan veya css-override.

en: Invalid compatibility method.
tr_TR: Geçersiz uyumluluk yöntemi.

en: Activate Widget
tr_TR: Widget'ı Etkinleştir

en: Enable a specific widget by slug.
tr_TR: Belirli bir widget'ı slug ile etkinleştirir.

en: Widget slug to activate (e.g., site-logo, navigation-menu).
tr_TR: Etkinleştirilecek widget slug'ı (örn., site-logo, navigation-menu).

note: translators: %s: widget slug
en: Widget "%s" not found.
tr_TR: Widget "%s" bulunamadı.

en: Widget activated.
tr_TR: Widget etkinleştirildi.

en: Bulk Toggle All Widgets
tr_TR: Toplu Tüm Widget'ları Aç/Kapa

en: Activate or deactivate all widgets at once. When activating, Pro widgets are skipped. When deactivating, all widgets are disabled which may break the frontend.
tr_TR: Tüm widget'ları bir anda etkinleştir veya devre dışı bırak. Etkinleştirirken, Pro widget'ları atlanır. Devre dışı bırakırken, tüm widget'lar devre dışı bırakılır, bu da ön yüzü bozabilir.

en: Whether to activate or deactivate all widgets.
tr_TR: Tüm widget'ları etkinleştirip etkinleştirmeyeceğinizi belirleyin.

en: Deactivate Widget
tr_TR: Widget'ı Devre Dışı Bırak

en: Disable a specific widget by slug.
tr_TR: Belirli bir widget'ı slug ile devre dışı bırakın.

en: Widget slug to deactivate.
tr_TR: Devre dışı bırakılacak widget slug'ı.

en: Widget deactivated.
tr_TR: Widget devre dışı bırakıldı.

en: Deactivate Unused Widgets
tr_TR: Kullanılmayan Widget'ları Devre Dışı Bırak

en: Disable widgets not used in any published Elementor content (pages, posts, or templates).
tr_TR: Herhangi bir yayınlanmış Elementor içeriğinde (sayfalar, yazılar veya şablonlar) kullanılmayan widget'ları devre dışı bırakın.

en: List Widgets
tr_TR: Widget'ları Listele

en: Lists all available widgets with their enabled/disabled status, slug, title, and category.
tr_TR: Tüm mevcut widget'ları etkin/devre dışı durumu, slug, başlık ve kategori ile listeler.

en: Get Widget Usage Map
tr_TR: Widget Kullanım Haritasını Al

en: Returns site-wide usage counts for HFE widgets across all Elementor content (pages, posts, and templates).
tr_TR: Tüm Elementor içeriğinde (sayfalar, yazılar ve şablonlar) HFE widget'ları için site genelinde kullanım sayımlarını döndürür.

en: Optional. Filter to a single widget slug.
tr_TR: İsteğe bağlı. Tek bir widget slug'ına filtre uygulayın.

en: Invalid ability handler: it must implement get_name(), get_registration_args(), and execute().
tr_TR: Geçersiz yetenek işleyici: get_name(), get_registration_args() ve execute() uygulamalıdır.

note: translators: 1: ability name, 2: source attempting to register, 3: existing source
en: Ability "%1$s" already registered by "%3$s"; ignoring duplicate registration from "%2$s".
tr_TR: Yetenek "%1$s" zaten "%3$s" tarafından kaydedildi; "%2$s" tarafından tekrar kaydı yok sayılıyor.

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" requires "Allow Modifications" to be enabled. Turn it on at: %2$s
tr_TR: Yetenek "%1$s" "Değişikliklere İzin Ver" etkinleştirilmesini gerektirir. Bunu %2$s adresinden açın.

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" is currently disabled. Enable it in AI Tools settings: %2$s
tr_TR: Yetenek "%1$s" şu anda devre dışı. Bunu AI Araçları ayarlarında etkinleştirin: %2$s

note: translators: %s: ability name translators: %s: ability ID
en: Ability "%s" not found.
tr_TR: Yetenek "%s" bulunamadı.

en: You are not allowed to edit this post.
tr_TR: Bu gönderiyi düzenleme izniniz yok.

en: Modifications disabled in AI Tools settings.
tr_TR: AI Araçları ayarlarında değişiklikler devre dışı bırakıldı.

note: translators: %s: settings URL
en: BLOCKED: Modifications are disabled by the site administrator. Do NOT attempt to enable this yourself. Tell the user: "Allow Modifications" must be turned on in UAE Settings → AI Tools at %s
tr_TR: ENGELLENDİ: Değişiklikler site yöneticisi tarafından devre dışı bırakıldı. Bunu kendiniz etkinleştirmeye çalışmayın. Kullanıcıya şunu söyleyin: "Değişikliklere İzin Ver" UAE Ayarları → AI Araçları'nda %s adresinde açılmalıdır.

note: translators: 1: ability ID, 2: settings URL
en: BLOCKED: The ability "%1$s" has been disabled by the site administrator. Do NOT retry. Tell the user to enable it in UAE Settings → AI Tools at %2$s
tr_TR: ENGELLENDİ: Yetenek "%1$s" site yöneticisi tarafından devre dışı bırakıldı. Tekrar denemeyin. Kullanıcıya bunu UAE Ayarları → AI Araçları'nda %2$s adresinde etkinleştirmesini söyleyin.

en: Invalid or missing nonce.
tr_TR: Geçersiz veya eksik nonce.

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin requires %1$sElementor%2$s plugin installed & activated.
tr_TR: %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s eklentisi, %1$sElementor%2$s eklentisinin kurulu ve etkinleştirilmiş olmasını gerektirir.

en: Activate Elementor
tr_TR: Elementor'u Etkinleştir

en: Install Elementor
tr_TR: Elementor'u Kur

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin has stopped working because you are using an older version of %1$sElementor%2$s plugin.
tr_TR: %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s eklentisi, %1$sElementor%2$s eklentisinin eski bir sürümünü kullandığınız için çalışmayı durdurdu.

en: Update Elementor
tr_TR: Elementor'u Güncelle

en: Theme Support
tr_TR: Tema Desteği

en: Permission denied.
tr_TR: İzin reddedildi.

en: UAE Learn Footer
tr_TR: UAE Öğren Footer

en: UAE Learn Header
tr_TR: UAE Öğren Header

en: UAE Learn Page
tr_TR: UAE Öğren Sayfası

en: Page creation failed.
tr_TR: Sayfa oluşturma başarısız oldu.

en: Invalid extension.
tr_TR: Geçersiz uzantı.

en: No active Elementor Kit found.
tr_TR: Aktif Elementor Kiti bulunamadı.

en: Create Your Header
tr_TR: Başlığınızı Oluşturun

en: Build a stunning header that showcases your brand on every page.
tr_TR: Her sayfada markanızı sergileyen etkileyici bir başlık oluşturun.

en: Set Up Header Under 5 Mins!
tr_TR: 5 Dakikada Başlık Kurun!

en: Create a branded header that appears on every page and keeps your navigation consistent.
tr_TR: Her sayfada görünen ve navigasyonunuzu tutarlı kılan markalı bir başlık oluşturun.

en: Add header in Elementor
tr_TR: Elementor'da başlık ekleyin

en: Set Up Header
tr_TR: Başlık Kurun

en: Control Where Your Template Appears
tr_TR: Şablonunuzun Nerede Görüneceğini Kontrol Edin

en: Use Display Conditions to choose exactly where this template shows — entire site, specific pages, posts, or archives.
tr_TR: Bu şablonun tam sitede, belirli sayfalarda, gönderilerde veya arşivlerde nerede görüneceğini seçmek için Görüntüleme Koşullarını kullanın.

en: Add Display conditions to your header
tr_TR: Başlığınıza Görüntüleme koşulları ekleyin

en: Add Display Conditions
tr_TR: Görüntüleme Koşulları Ekleyin

en: Add Your Favorite UAE Widgets and Make it Live
tr_TR: Favori BAE Widget'larınızı Ekleyin ve Canlı Hale Getirin

en: Include logo, menu, CTA, and contact access for a complete header.
tr_TR: Tam bir başlık için logo, menü, CTA ve iletişim erişimini dahil edin.

en: Add UAE widgets to your header
tr_TR: Başlığınıza BAE widget'ları ekleyin

en: Add Header Widgets
tr_TR: Başlık Widget'ları Ekleyin

en: Create Your Footer
tr_TR: Alt Bilginizi Oluşturun

en: Design a professional footer that builds trust and improves site navigation.
tr_TR: Güven inşa eden ve site navigasyonunu geliştiren profesyonel bir alt bilgi tasarlayın.

en: Set Up Footer in less than 5 mins!
tr_TR: 5 dakikadan daha kısa sürede alt bilgi kurun!

en: Add a global footer for consistent links, policies, and brand presence on every page.
tr_TR: Her sayfada tutarlı bağlantılar, politikalar ve marka varlığı için küresel bir alt bilgi ekleyin.

en: Set Up Footer Template
tr_TR: Alt Bilgi Şablonunu Kurun

en: Set Up Footer
tr_TR: Alt Bilgi Kurun

en: Add display conditons to your footer
tr_TR: Alt bilginize görüntüleme koşulları ekleyin

en: Add Your Footer Widgets and Make it live.
tr_TR: Alt Bilgi Widget'larınızı Ekleyin ve Canlı Hale Getirin.

en: Insert essential elements like Social Icons, Contact Info, Copyright Text, and Navigation Links for complete site credibility.
tr_TR: Tam site güvenilirliği için Sosyal İkonlar, İletişim Bilgileri, Telif Hakkı Metni ve Navigasyon Bağlantıları gibi temel öğeleri ekleyin.

en: Footer Widgets in Elementor
tr_TR: Elementor'da Alt Bilgi Widget'ları

en: Add Footer Widgets
tr_TR: Alt Bilgi Widget'ları Ekleyin

en: Add More Powerful Widgets
tr_TR: Daha Güçlü Widget'lar Ekleyin

en: Supercharge your pages with UAE's most popular content widgets for better engagement.
tr_TR: Sayfalarınızı daha iyi etkileşim için BAE'nin en popüler içerik widget'larıyla güçlendirin.

en: Create Eye-Catching Info Cards
tr_TR: Göz Alıcı Bilgi Kartları Oluşturun

en: Display key features, services, or benefits with beautiful Info Card widgets that convert visitors into customers.
tr_TR: Ziyaretçileri müşterilere dönüştüren güzel Bilgi Kartı widget'ları ile anahtar özellikleri, hizmetleri veya faydaları sergileyin.

en: Info Card Widget in Elementor
tr_TR: Elementor'da Bilgi Kartı Widget'ı

en: Add Info Card
tr_TR: Bilgi Kartı Ekleyin

en: Showcase Dynamic Content with Posts
tr_TR: Gönderilerle Dinamik İçerik Sergileyin

en: Automatically display your latest blog posts, news, or updates with the Basic Posts widget for fresh, engaging content.
tr_TR: En son blog gönderilerinizi, haberlerinizi veya güncellemelerinizi otomatik olarak görüntülemek için Temel Gönderiler widget'ını kullanın.

en: Basic Posts Widget in Elementor
tr_TR: Elementor'da Temel Gönderiler Widget'ı

en: Add Posts Widget
tr_TR: Gönderiler Widget'ı Ekleyin

en: Power Extensions
tr_TR: Güç Uzantıları

en: Enable time-saving features that streamline your workflow and enhance user experience.
tr_TR: İş akışınızı kolaylaştıran ve kullanıcı deneyimini geliştiren zaman kazandıran özellikleri etkinleştirin.

en: Duplicate Pages in One Click
tr_TR: Tek Tıkla Sayfaları Kopyalayın

en: Save hours by cloning any page or post instantly with Post Duplicator - perfect for creating template variations.
tr_TR: Herhangi bir sayfayı veya gönderiyi anında klonlayarak saatlerce zaman kazanın - şablon varyasyonları oluşturmak için mükemmel.

en: Post Duplicator Extension
tr_TR: Gönderi Kopyalayıcı Uzantısı

en: Enable UAE Duplicator
tr_TR: BAE Kopyalayıcıyı Etkinleştir

en: Add Scroll to Top Button
tr_TR: Yukarı Kaydırma Düğmesi Ekleyin

en: Improve navigation on long pages with a floating button that helps visitors jump back to the top effortlessly.
tr_TR: Uzun sayfalarda navigasyonu iyileştirin ve ziyaretçilerin yukarıya kolayca dönmesine yardımcı olan bir yüzen düğme ekleyin.

en: Scroll To Top Setting
tr_TR: Yukarı Kaydırma Ayarı

en: Enable Scroll Button
tr_TR: Kaydırma Düğmesini Etkinleştir

en: Add Reading Progress Bar
tr_TR: Okuma İlerleme Çubuğu Ekleyin

en: Reading Progress Bar
tr_TR: Okuma İlerleme Çubuğu

en: Enable Reading Progress Bar
tr_TR: Okuma İlerleme Çubuğunu Etkinleştir

en: Pro Features
tr_TR: Pro Özellikler

en: Unlock advanced widgets and features with UAE Pro
tr_TR: UAE Pro ile gelişmiş widget'ları ve özellikleri açın

en: Explore Pro Features
tr_TR: Pro Özellikleri Keşfedin

en: See what's available in the Pro version
tr_TR: Pro sürümde nelerin mevcut olduğunu görün

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro'ya Yükselt

en: Progress saved successfully.
tr_TR: İlerleme başarıyla kaydedildi.

en: Sorry, you cannot access this resource.
tr_TR: Üzgünüm, bu kaynağa erişiminiz yok.

en: You must be logged in to duplicate posts.
tr_TR: Gönderileri çoğaltmak için giriş yapmış olmalısınız.

en: No post to duplicate has been supplied!
tr_TR: Çoğaltılacak bir gönderi sağlanmadı!

en: Security check failed!
tr_TR: Güvenlik kontrolü başarısız oldu!

en: Post creation failed, could not find original post.
tr_TR: Gönderi oluşturma başarısız oldu, orijinal gönderi bulunamadı.

en: Post type not supported for duplication.
tr_TR: Çoğaltma için desteklenmeyen gönderi türü.

en: You do not have permission to duplicate this post.
tr_TR: Bu gönderiyi çoğaltma izniniz yok.

en: Post
tr_TR: Gönderi

note: translators: %1$s: Post type label, %2$s: Original post title
en: %1$s duplicated successfully. You are now editing the duplicate of "%2$s".
tr_TR: %1$s başarıyla çoğaltıldı. Şimdi "%2$s"nin kopyasını düzenliyorsunuz.

en: Upgrade Now
tr_TR: Şimdi Yükselt

en: Particle Backgrounds
tr_TR: Parçacık Arka Planları

en: Use Particle Backgrounds and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
tr_TR: Parçacık Arka Planları ve diğer Pro özelliklerini kullanarak araç kutunuzu daha fazla kontrol ve esneklikle genişletin.

en: Display Conditions
tr_TR: Gösterim Koşulları

en: Use Advanced Display Condition and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
tr_TR: Gelişmiş Gösterim Koşulunu ve diğer Pro özelliklerini kullanarak araç kutunuzu daha fazla kontrol ve esneklikle genişletin.

en: Party Propz
tr_TR: Parti Propz

en: Use Party Propz and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
tr_TR: Parti Propz ve diğer Pro özelliklerini kullanarak araç kutunuzu daha fazla kontrol ve esneklikle genişletin.

en: Sticky Header
tr_TR: Yapışkan Başlık

en: Use Sticky Header and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
tr_TR: Yapışkan Başlık ve diğer Pro özelliklerini kullanarak araç kutunuzu daha fazla kontrol ve esneklikle genişletin.

en: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Rollback to Previous Version</p>
tr_TR: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Önceki Sürüme Geri Dön</p>

en: Go Pro
tr_TR: Pro'ya Geç

en: Rate our plugin
tr_TR: Eklentimizi değerlendirin

note: translators: %1$s is bold plugin name, %2$s is the review link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
tr_TR: %1$s'den memnun kaldınız mı? Lütfen bize bir %2$s değerlendirmesi bırakın. Desteğinizi gerçekten takdir ediyoruz!

en: How likely are you to recommend Ultimate Addons for Elementor to your friends or colleagues?
tr_TR: Ultimate Addons for Elementor'u arkadaşlarınıza veya meslektaşlarınıza ne kadar önerirsiniz?

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
tr_TR: Geri bildiriminiz için çok teşekkürler! 😍

en: Thanks for using Ultimate Addons! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
tr_TR: Ultimate Addons'u kullandığınız için teşekkürler! Daha iyi hale getirmek için geri bildirim veya önerileriniz var mı? Sizi duymaktan memnuniyet duyarız.

en: Thank you for your feedback
tr_TR: Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

en: We value your input. How can we improve your experience?
tr_TR: Görüşlerinizi önemsiyoruz. Deneyiminizi nasıl geliştirebiliriz?

en: You do not have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Rollback to Previous Version
tr_TR: Önceki Sürüme Geri Dön

en: The selected version is invalid. Please try a different version.
tr_TR: Seçilen sürüm geçersiz. Lütfen farklı bir sürüm deneyin.

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activated
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Deactivate
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Install
tr_TR: Kur

en: Theme Installed
tr_TR: Tema Yüklendi

en: Plugin Installed
tr_TR: Eklenti Yüklendi

en: Download
tr_TR: İndir

en: Already Exists.
tr_TR: Zaten Var.

en: Visit Website
tr_TR: Web Sitesini Ziyaret Et

en: Could not install. Please download from WordPress.org and install manually.
tr_TR: Kurulamadı. Lütfen WordPress.org'dan indirin ve manuel olarak kurun.

en: Your details are submitted successfully.
tr_TR: Detaylarınız başarıyla gönderildi.

en: Encountered an error while performing your request.
tr_TR: İsteğinizi yerine getirirken bir hata ile karşılaşıldı.

en: Add Theme Support
tr_TR: Tema Desteği Ekle

en: The Ultimate Addons for Elementor plugin needs compatibility with your current theme to work smoothly.<br/><br/>Following are two methods that enable theme support for the plugin.<br/><br/>Method 1 is selected by default and works fine with almost all themes. If you face any issue with the header or footer template, try choosing Method 2.
tr_TR: Elementor eklentisinin sorunsuz çalışabilmesi için mevcut temanıza uyumluluk gerekmektedir.<br/><br/>Eklenti için tema desteği sağlayan iki yöntem aşağıda verilmiştir.<br/><br/>Yöntem 1 varsayılan olarak seçilmiştir ve neredeyse tüm temalarla iyi çalışır. Başlık veya alt bilgi şablonunda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, Yöntem 2'yi seçmeyi deneyin.

en: Method 1 (Recommended)
tr_TR: Yöntem 1 (Tavsiye Edilen)

en: This method replaces your theme's header (header.php) & footer (footer.php) template with plugin's custom templates.
tr_TR: Bu yöntem, temanıza ait başlık (header.php) ve alt bilgi (footer.php) şablonlarını eklentinin özel şablonlarıyla değiştirir.

en: Method 2
tr_TR: Yöntem 2

en: This method hides your theme's header & footer template with CSS and displays custom templates from the plugin.
tr_TR: Bu yöntem, temanıza ait başlık ve alt bilgi şablonlarını CSS ile gizler ve eklentiden özel şablonları görüntüler.

en: If the above methods do not work with your theme, contact your theme author and request them to add support for the <a href="%s">plugin</a>.
tr_TR: Yukarıdaki yöntemler temanıza uyum sağlamıyorsa, tema yazarınızla iletişime geçin ve <a href="%s">eklenti</a> için destek eklemelerini isteyin.

en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

en: Widgets
tr_TR: Widget'lar

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Onboarding
tr_TR: Başlangıç

en: Onboarding Success
tr_TR: Başlangıç Başarılı

en: Get Help
tr_TR: Yardım Al

en: Go to UAE Settings page
tr_TR: UAE Ayarları sayfasına git

en: 404 Page
tr_TR: 404 Sayfası

en: Search Page
tr_TR: Arama Sayfası

en: Blog / Posts Page
tr_TR: Blog / Gönderi Sayfası

en: Front Page
tr_TR: Ana Sayfa

en: Date Archive
tr_TR: Tarih Arşivi

en: Author Archive
tr_TR: Yazar Arşivi

en: WooCommerce Shop Page
tr_TR: WooCommerce Mağaza Sayfası

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Entire Website
tr_TR: Tüm Web Sitesi

en: All Singulars
tr_TR: Tüm Tekil İçerikler

en: All Archives
tr_TR: Tüm Arşivler

en: Special Pages
tr_TR: Özel Sayfalar

en: Specific Target
tr_TR: Belirli Hedef

en: Specific Pages / Posts / Taxonomies, etc.
tr_TR: Belirli Sayfalar / Gönderiler / Taksonomiler, vb.

en: All
tr_TR: Hepsi

en: Logged In
tr_TR: Giriş Yapmış

en: Logged Out
tr_TR: Giriş Yapmamış

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Unauthorized.
tr_TR: Yetkisiz.

en: Please enter
tr_TR: Lütfen girin

en: Please delete
tr_TR: Lütfen silin

en: or more characters
tr_TR: veya daha fazla karakter

en: character
tr_TR: karakter

en: Loading more results…
tr_TR: Daha fazla sonuç yükleniyor…

en: You can only select
tr_TR: Sadece seçebilirsiniz

en: item
tr_TR: öğe

en: s
tr_TR: ler

en: No results found
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: Searching…
tr_TR: Aranıyor…

en: The results could not be loaded.
tr_TR: Sonuçlar yüklenemedi.

en: Search pages / post / categories
tr_TR: Sayfaları / gönderileri / kategorileri ara

en: Add Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Select
tr_TR: Seç

note: translators: %s post label
en: All %s
tr_TR: Tüm %s

note: translators: %s post label translators: %s taxonomy label
en: All %s Archive
tr_TR: Tüm %s Arşivi

note: translators: %s post title.
en: The same display setting is already exist in %s post/s.
tr_TR: %s gönderi/sinde aynı görüntüleme ayarı zaten mevcut.

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
tr_TR: Üzgünüm, bu işlemi gerçekleştirmek için yetkiniz yok.

en: Invalid nonce
tr_TR: Geçersiz nonce

en: Plugins list not found
tr_TR: Eklenti listesi bulunamadı

en: Recommended plugins list not found
tr_TR: Tavsiye edilen eklentiler listesi bulunamadı

en: Widgets list not found
tr_TR: Widget'lar listesi bulunamadı

en: Invalid domain provided.
tr_TR: Geçersiz alan adı sağlandı.

en: Error calling endpoint
tr_TR: Uç noktaya çağrı yaparken hata

en: Failed to send email. Please try again later.
tr_TR: E-posta gönderilemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Invalid parameters.
tr_TR: Geçersiz parametreler.

en: Retina Logo
tr_TR: Retina Logosu

en: Add a high-quality logo that looks sharp on any screen.
tr_TR: Her ekranda keskin görünen yüksek kaliteli bir logo ekleyin.

en: Page Title
tr_TR: Sayfa Başlığı

en: Display the title of the current page dynamically.
tr_TR: Mevcut sayfanın başlığını dinamik olarak görüntüleyin.

en: Site Tagline
tr_TR: Site Sloganı

en: Display your site's tagline to enhance brand identity.
tr_TR: Marka kimliğini güçlendirmek için sitenizin sloganını görüntüleyin.

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Show your site’s name in a customizable style.
tr_TR: Sitenizin adını özelleştirilebilir bir stil ile gösterin.

en: Post Info
tr_TR: Gönderi Bilgisi

en: Show author, dates, and reading time with customizable styles.
tr_TR: Yazar, tarih ve okuma süresini özelleştirilebilir stillerle gösterin.

en: Basic Posts
tr_TR: Temel Gönderiler

en: Display posts in a fast, lightweight card layout with basic styling options.
tr_TR: Gönderileri hızlı, hafif bir kart düzeninde temel stil seçenekleriyle görüntüleyin.

en: Add navigation links to guide visitors across your site.
tr_TR: Ziyaretçilerin sitenizde gezinmesine yardımcı olacak navigasyon bağlantıları ekleyin.

en: Scroll to Top
tr_TR: Yukarı Kaydır

en: Add a customizable button for quick, one-click top scrolling.
tr_TR: Hızlı, tek tıklamayla yukarı kaydırma için özelleştirilebilir bir buton ekleyin.

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Show cart for seamless shopping experiences.
tr_TR: Kesintisiz alışveriş deneyimleri için sepeti gösterin.

en: Copyright
tr_TR: Telif Hakkı

en: Display customizable copyright text for your site's footer.
tr_TR: Sitenizin altbilgisi için özelleştirilebilir telif hakkı metnini görüntüleyin.

en: Display a progress indicator as users read your content.
tr_TR: Kullanıcılar içeriğinizi okurken bir ilerleme göstergesi görüntüleyin.

en: Navigation Menu
tr_TR: Navigasyon Menüsü

en: Add stylish and functional menus for seamless site navigation.
tr_TR: Kesintisiz site navigasyonu için şık ve işlevsel menüler ekleyin.

en: Site Logo
tr_TR: Site Logosu

en: Add your site's primary logo with flexible customization options.
tr_TR: Esnek özelleştirme seçenekleri ile sitenizin ana logosunu ekleyin.

en: Info Card
tr_TR: Bilgi Kartı

en: Add icon, heading, description & button/link — all in one widget.
tr_TR: Simge, başlık, açıklama ve buton/bağlantı ekleyin — hepsi bir widget içinde.

en: Search
tr_TR: Arama

en: Add a search bar to help visitors find content easily.
tr_TR: Ziyaretçilerin içeriği kolayca bulmasına yardımcı olmak için bir arama çubuğu ekleyin.

en: Woo Products Grid
tr_TR: Woo Ürünleri Izgarası

en: Display WooCommerce products in a responsive grid layout with customizable styling options.
tr_TR: WooCommerce ürünlerini özelleştirilebilir stil seçenekleri ile duyarlı bir ızgara düzeninde görüntüleyin.

en: Counter
tr_TR: Sayaç

en: Display animated counters with customizable styling for showcasing statistics and achievements.
tr_TR: İstatistikleri ve başarıları sergilemek için özelleştirilebilir stil ile animasyonlu sayaçlar görüntüleyin.

en: Duplicator
tr_TR: Kopyalayıcı

en: Adds one-click duplication support for posts and pages..
tr_TR: Gönderiler ve sayfalar için tek tıklamayla kopyalama desteği ekler.

en: Advanced Heading
tr_TR: Gelişmiş Başlık

en: Style headings with unique typography, separators, and highlights to grab attention.
tr_TR: Dikkat çekmek için başlıkları benzersiz tipografi, ayırıcılar ve vurgular ile stilize edin.

en: Modal Popup
tr_TR: Modal Pop-up

en: Create interactive pop-ups for promotions, forms, or announcements with flexible designs.
tr_TR: Esnek tasarımlar ile promosyonlar, formlar veya duyurular için etkileşimli pop-up'lar oluşturun.

en: Info Box
tr_TR: Bilgi Kutusu

en: Showcase features, services, or highlights using eye-catching icons and text blocks.
tr_TR: Göz alıcı simgeler ve metin blokları kullanarak özellikleri, hizmetleri veya vurguları sergileyin.

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Display blog posts in advanced grid, carousel, or masonry layouts with full customization.
tr_TR: Tam özelleştirme ile blog gönderilerini gelişmiş ızgara, karusel veya tuğla düzenlerinde görüntüleyin.

en: Content Toggle
tr_TR: İçerik Anahtarı

en: Organize content with switchable toggles that let visitors compare or explore easily.
tr_TR: Ziyaretçilerin kolayca karşılaştırma veya keşfetmesine olanak tanıyan değiştirilebilir anahtarlarla içeriği düzenleyin.

en: Before After Slider
tr_TR: Önce Sonra Kaydırıcı

en: Visually compare images with a draggable slider that highlights differences instantly.
tr_TR: Farkları anında vurgulayan sürüklenebilir bir kaydırıcı ile görüntüleri görsel olarak karşılaştırın.

en: Business Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Display your opening hours in clean, stylish layouts that update your visitors clearly.
tr_TR: Açılış saatlerinizi temiz, şık düzenlerde görüntüleyin ve ziyaretçilerinizi net bir şekilde bilgilendirin.

en: Business Reviews
tr_TR: İşletme Yorumları

en: Boost credibility by showcasing real customer reviews directly on your website.
tr_TR: Gerçek müşteri yorumlarını doğrudan web sitenizde sergileyerek güvenilirliği artırın.

en: Contact Form 7 Styler
tr_TR: İletişim Formu 7 Stilisti

en: Style and customize Contact Form 7 with advanced controls for seamless branding.
tr_TR: Kesintisiz markalaşma için İletişim Formu 7'yi gelişmiş kontrollerle stilize edin ve özelleştirin.

en: Countdown Timer
tr_TR: Geri Sayım Zamanlayıcı

en: Create urgency with timers for sales, launches, or events that drive quick action.
tr_TR: Satışlar, lansmanlar veya hızlı eylem gerektiren etkinlikler için zamanlayıcılarla aciliyet oluşturun.

en: Dual Color Heading
tr_TR: Çift Renkli Başlık

en: Highlight important words with dual-colored headings that make text more impactful.
tr_TR: Metni daha etkili hale getiren çift renkli başlıklarla önemli kelimeleri vurgulayın.

en: Fancy Heading
tr_TR: Şık Başlık

en: Design creative headings with animations, gradients, and stylish effects.
tr_TR: Animasyonlar, gradyanlar ve şık efektlerle yaratıcı başlıklar tasarlayın.

en: FAQ Schema
tr_TR: SSS Şeması

en: Add FAQs that are SEO-ready and optimized for rich snippets in Google search.
tr_TR: SEO uyumlu ve Google aramasında zengin snippet'ler için optimize edilmiş SSS'leri ekleyin.

en: Google Map
tr_TR: Google Haritası

en: Embed interactive, customizable maps with markers, styles, and responsive layouts.
tr_TR: İşaretçiler, stiller ve duyarlı düzenlerle etkileşimli, özelleştirilebilir haritaları gömün.

en: Gravity Form Styler
tr_TR: Gravity Form Stil Ayarlayıcı

en: Easily style Gravity Forms to match your brand with advanced design flexibility.
tr_TR: Gelişmiş tasarım esnekliği ile Gravity Form'ları markanıza uyacak şekilde kolayca stilize edin.

en: Hotspot
tr_TR: Sıcak Nokta

en: Add interactive hotspots to images for tooltips, product highlights, or guided tours.
tr_TR: Araç ipuçları, ürün vurguları veya rehberli turlar için resimlere etkileşimli sıcak noktalar ekleyin.

en: How-to Schema
tr_TR: Nasıl Yapılır Şeması

en: Display step-by-step instructions with SEO-friendly markup for better rankings.
tr_TR: Daha iyi sıralamalar için SEO dostu işaretleme ile adım adım talimatları görüntüleyin.

en: Image Gallery
tr_TR: Görüntü Galerisi

en: Showcase images in beautiful grids, carousels, and masonry layouts with lightbox.
tr_TR: Güzel ızgaralarda, döngülerde ve ışık kutusu ile taş duvar düzenlerinde görüntüleri sergileyin.

en: Instagram Feed
tr_TR: Instagram Akışı

en: Display your Instagram posts in responsive, stylish layouts that boost engagement.
tr_TR: Etkileşimi artıran duyarlı, şık düzenlerde Instagram gönderilerinizi görüntüleyin.

en: Login Form
tr_TR: Giriş Formu

en: Add sleek, customizable login forms with complete control over styling and fields.
tr_TR: Stil ve alanlar üzerinde tam kontrol ile şık, özelleştirilebilir giriş formları ekleyin.

en: Marketing Button
tr_TR: Pazarlama Butonu

en: Drive conversions with stylish buttons featuring icons, dual text, and hover effects.
tr_TR: Simge, çift metin ve fareyle üzerine gelme efektleri içeren şık butonlarla dönüşümleri artırın.

en: Multi Buttons
tr_TR: Çoklu Butonlar

en: Create multiple styled buttons side by side to offer clear, flexible actions.
tr_TR: Açık, esnek eylemler sunmak için yan yana birden fazla stilize edilmiş buton oluşturun.

en: Build advanced, responsive navigation menus with design flexibility and controls.
tr_TR: Tasarım esnekliği ve kontroller ile gelişmiş, duyarlı navigasyon menüleri oluşturun.

en: Off - Canvas
tr_TR: Canvas Dışı

en: Add off-canvas menus, sidebars, or panels that slide in with smooth interactions.
tr_TR: Pürüzsüz etkileşimlerle kayarak gelen canvas dışı menüler, yan çubuklar veya paneller ekleyin.

en: Price Box
tr_TR: Fiyat Kutusu

en: Showcase product or service pricing with modern layouts that highlight value.
tr_TR: Değeri vurgulayan modern düzenlerle ürün veya hizmet fiyatlarını sergileyin.

en: Price List
tr_TR: Fiyat Listesi

en: Showcase services or menu items with stylish layouts that highlight details and pricing.
tr_TR: Detayları ve fiyatları vurgulayan şık düzenlerle hizmetleri veya menü öğelerini sergileyin.

en: Retina Image
tr_TR: Retina Görüntüsü

en: Deliver crisp, high-resolution images that look perfect on every device and screen.
tr_TR: Her cihaz ve ekranda mükemmel görünen net, yüksek çözünürlüklü görüntüler sunun.

en: Social Share
tr_TR: Sosyal Paylaşım

en: Boost engagement by allowing visitors to easily share content across social networks.
tr_TR: Ziyaretçilerin içerikleri sosyal ağlarda kolayca paylaşmalarını sağlayarak etkileşimi artırın.

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Display data in responsive, customizable tables with complete design flexibility.
tr_TR: Tam tasarım esnekliği ile duyarlı, özelleştirilebilir tablolarda verileri görüntüleyin.

en: Table of Contents
tr_TR: İçindekiler Tablosu

en: Improve navigation with auto-generated tables of contents for long or complex pages.
tr_TR: Uzun veya karmaşık sayfalar için otomatik olarak oluşturulan içindekiler tabloları ile navigasyonu geliştirin.

en: Team Member
tr_TR: Ekip Üyesi

en: Introduce your team with clean profile cards that showcase names, roles, and socials.
tr_TR: İsimleri, rolleri ve sosyal medya hesaplarını sergileyen temiz profil kartları ile ekibinizi tanıtın.

en: Timeline
tr_TR: Zaman Çizelgesi

en: Present events, milestones, or stories in elegant horizontal or vertical timeline designs.
tr_TR: Olayları, kilometre taşlarını veya hikayeleri şık yatay veya dikey zaman çizelgesi tasarımlarında sunun.

en: Twitter Feed
tr_TR: Twitter Akışı

en: Embed your live Twitter feed with customizable layouts that match your site's style.
tr_TR: Web sitenizin stiline uyan özelleştirilebilir düzenlerle canlı Twitter akışınızı gömün.

en: User Registration Form
tr_TR: Kullanıcı Kayıt Formu

en: Build sleek registration forms with advanced controls and a user-friendly experience.
tr_TR: Gelişmiş kontroller ve kullanıcı dostu bir deneyim ile şık kayıt formları oluşturun.

en: Embed responsive videos from YouTube, Vimeo, or self-hosted sources with ease.
tr_TR: YouTube, Vimeo veya kendi barındırılan kaynaklardan duyarlı videoları kolayca gömün.

en: Video Gallery
tr_TR: Video Galerisi

en: Showcase multiple videos in engaging grid or carousel layouts with lightbox options.
tr_TR: Işık kutusu seçenekleriyle dikkat çekici ızgara veya döngü düzenlerinde birden fazla videoyu sergileyin.

en: Welcome Music
tr_TR: Hoş Geldin Müzikleri

en: Enhance user experience by playing welcome music or audio when visitors land.
tr_TR: Ziyaretçiler geldiğinde hoş geldin müziği veya ses çalarak kullanıcı deneyimini artırın.

en: Woo - Add To Cart
tr_TR: Woo - Sepete Ekle

en: Add customizable "Add to Cart" buttons anywhere for seamless shopping experiences.
tr_TR: Sorunsuz alışveriş deneyimleri için her yere özelleştirilebilir "Sepete Ekle" butonları ekleyin.

en: Woo - Categories
tr_TR: Woo - Kategoriler

en: Display WooCommerce categories in stylish grids, lists, or carousel layouts.
tr_TR: WooCommerce kategorilerini şık ızgaralarda, listelerde veya döngü düzenlerinde görüntüleyin.

en: Woo - Checkout
tr_TR: Woo - Ödeme

en: Simplify checkout with beautifully styled forms that match your brand identity.
tr_TR: Marka kimliğinize uygun güzel tasarımlı formlarla ödemeyi basitleştirin.

en: Woo - Mini Cart
tr_TR: Woo - Mini Sepet

en: Show a quick mini cart with product previews and controls in a sleek dropdown.
tr_TR: Şık bir açılır menüde ürün önizlemeleri ve kontrollerle hızlı bir mini sepet gösterin.

en: Woo - Products
tr_TR: Woo - Ürünler

en: Display WooCommerce products in customizable grids, sliders, or catalog layouts.
tr_TR: WooCommerce ürünlerini özelleştirilebilir ızgaralarda, kaydırıcılarda veya katalog düzenlerinde görüntüleyin.

en: WP Fluent Forms Styler
tr_TR: WP Fluent Forms Stilci

en: Easily design and style Fluent Forms to perfectly align with your website branding.
tr_TR: Fluent Forms'u web sitenizin markasıyla mükemmel bir şekilde uyumlu olacak şekilde kolayca tasarlayın ve stil verin.

en: WPForms Styler
tr_TR: WPForms Stilci

en: Customize WPForms with advanced styling controls for a seamless brand experience.
tr_TR: Sorunsuz bir marka deneyimi için WPForms'u gelişmiş stil kontrolü ile özelleştirin.

en: Control widget visibility with display rules based on users, devices, and pages.
tr_TR: Kullanıcılara, cihazlara ve sayfalara dayalı görüntüleme kuralları ile widget görünürlüğünü kontrol edin.

en: Add dynamic, animated backgrounds to sections and columns.
tr_TR: Bölümlere ve sütunlara dinamik, animasyonlu arka planlar ekleyin.

en: Decorate your site with festive seasonal elements easily.
tr_TR: Web sitenizi kolayca festivale özel unsurlarla süsleyin.

en: Shape Divider
tr_TR: Şekil Bölücü

en: Add new attractive shape dividers to Elementor sections.
tr_TR: Elementor bölümlerine yeni çekici şekil bölücüleri ekleyin.

en: Cross-Site Copy Paste
tr_TR: Farklı Siteler Arası Kopyala Yapıştır

en: Easily copy and paste styled sections or widgets across multiple websites.
tr_TR: Birden fazla web sitesi arasında stillendirilmiş bölümleri veya widget'ları kolayca kopyalayın ve yapıştırın.

en: Presets
tr_TR: Ön Ayarlar

en: Save time with ready-made design presets that give widgets a quick, professional look.
tr_TR: Widget'lara hızlı ve profesyonel bir görünüm kazandıran hazır tasarım ön ayarları ile zaman kazanın.

en: Caldera Form Styler
tr_TR: Caldera Form Stilci

en: Style and enhance Caldera Forms to fit your site.
tr_TR: Caldera Formları'nı sitenize uyacak şekilde stil verin ve geliştirin.

note: translators: %s: theme name
en: Free & Fastest WordPress Theme.
tr_TR: Ücretsiz ve En Hızlı WordPress Teması.

en: Boost Your Traffic with Easy SEO Optimization!
tr_TR: Kolay SEO Optimizasyonu ile Trafiğinizi Artırın!

en: Rank higher with effortless SEO optimization. SureRank offers a simple, clutter-free interface with lightweight code, minimal setup, clear meta and schema settings, and smart content optimization that actually makes sense, helping you grow your traffic easily.
tr_TR: Zahmetsiz SEO optimizasyonu ile daha yüksek sıralamalar elde edin. SureRank, basit, karmaşık olmayan bir arayüz, hafif kod, minimal kurulum, net meta ve şema ayarları ile akıllı içerik optimizasyonu sunarak trafiğinizi kolayca artırmanıza yardımcı olur.

en: Sell Products Effortlessly with SureCart!
tr_TR: SureCart ile Ürünleri Zahmetsizce Satın!

en: Sell your products effortlessly with a modern, flexible eCommerce system. SureCart makes it easy to set up one-click checkout, manage subscriptions, recover abandoned carts, and collect secure payments, helping you launch and grow your online store confidently.
tr_TR: Modern, esnek bir e-ticaret sistemi ile ürünlerinizi zahmetsizce satın. SureCart, tek tıklamayla ödeme kurulumunu, abonelikleri yönetmeyi, terkedilmiş sepetleri kurtarmayı ve güvenli ödemeleri toplamayı kolaylaştırarak çevrimiçi mağazanızı güvenle başlatmanıza ve büyütmenize yardımcı olur.

en: Build Powerful Forms in Minutes with SureForms!
tr_TR: SureForms ile Dakikalar İçinde Güçlü Formlar Oluşturun!

en: Build powerful forms in minutes without complexity. SureForms lets you create contact forms, payment forms, and surveys using an AI-assisted, clean interface with conversational layouts, conditional logic, payment collection, and mobile optimization for a seamless experience.
tr_TR: Karmaşıklık olmadan dakikalar içinde güçlü formlar oluşturun. SureForms, temiz bir arayüzle, konuşma düzenleri, koşullu mantık, ödeme toplama ve mobil optimizasyon ile iletişim formları, ödeme formları ve anketler oluşturmanıza olanak tanır.

en: Add Engaging Videos Seamlessly with Presto Player!
tr_TR: Presto Player ile Engaging Videoları Sorunsuz Ekleyin!

en: Add engaging videos seamlessly in minutes without complexity. Presto Player lets you enhance your website with videos using branding, chapters, and call-to-actions while providing fast load times, detailed analytics, and user-friendly controls for a seamless viewing experience.
tr_TR: Karmaşıklık olmadan dakikalar içinde videoları sorunsuz bir şekilde ekleyin. Presto Player, markalama, bölümler ve harekete geçirici mesajlar kullanarak web sitenizi videolarla zenginleştirmenizi sağlar ve hızlı yükleme süreleri, ayrıntılı analizler ve kullanıcı dostu kontroller sunarak sorunsuz bir izleme deneyimi sağlar.

en: Automate Your Workflows Easily with Ottokit!
tr_TR: Ottokit ile İş Akışlarınızı Kolayca Otomatikleştirin!

en: Automate workflows effortlessly in minutes without complexity. Ottokit lets you connect your WordPress site with web apps to automate tasks, sync data, and run actions using a clean visual builder with scheduling, filters, conditions, and webhooks for a seamless experience.
tr_TR: Karmaşıklık olmadan dakikalar içinde iş akışlarını zahmetsizce otomatikleştirin. Ottokit, WordPress sitenizi web uygulamalarıyla bağlayarak görevleri otomatikleştirmenizi, verileri senkronize etmenizi ve temiz bir görsel oluşturucu ile eylemleri çalıştırmanızı sağlar; zamanlama, filtreler, koşullar ve web kancaları ile sorunsuz bir deneyim sunar.

en: Starter Templates
tr_TR: Başlangıç Şablonları

en: Quickly launch websites with 300+ professionally designed Elementor templates.
tr_TR: 300'den fazla profesyonelce tasarlanmış Elementor şablonları ile web sitelerini hızlıca başlatın.

en: Powerful, lightweight SEO plugin to manage search and social previews
tr_TR: Arama ve sosyal önizlemeleri yönetmek için güçlü, hafif SEO eklentisi

en: Create high-converting forms with ease.
tr_TR: Yüksek dönüşüm oranına sahip formlar oluşturun.

en: Automate WordPress tasks effortlessly.
tr_TR: WordPress görevlerini zahmetsizce otomatikleştirin.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Select "All Pages" or choose specific post types. If "All Pages" is selected along with specific post types, the progress bar will appear on all pages.
tr_TR: "Tüm Sayfalar"ı seçin veya belirli gönderi türlerini seçin. "Tüm Sayfalar" seçildiğinde ve belirli gönderi türleriyle birlikte kullanıldığında, ilerleme çubuğu tüm sayfalarda görünecektir.

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Top
tr_TR: Üst

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Color
tr_TR: Renk

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Offset
tr_TR: Ofset

en: Set offset value to 0 or greater to ensure the progress bar is visible.
tr_TR: İlerleme çubuğunun görünür olmasını sağlamak için ofset değerini 0 veya daha büyük olarak ayarlayın.

en: Disable For This Page
tr_TR: Bu Sayfa İçin Devre Dışı Bırak

en: Note: Changes will be applied on the frontend.
tr_TR: Not: Değişiklikler ön uçta uygulanacaktır.

en: Enable Scroll To Top
tr_TR: Yukarı Kaydırmayı Etkinleştir

en: Responsive Support
tr_TR: Duyarlı Destek

en: Show
tr_TR: Göster

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Bottom Left
tr_TR: Sol Alt

en: Bottom Right
tr_TR: Aşağı Sağ

en: Left
tr_TR: Sol

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Z Index
tr_TR: Z İndeksi

en: Opacity
tr_TR: Opaklık

en: Media Type
tr_TR: Medya Türü

en: Image
tr_TR: Görüntü

en: Text
tr_TR: Metin

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Border Color
tr_TR: Kenar Rengi

en: Hover
tr_TR: Üzerine gel

en: Border Radius
tr_TR: Kenar Yarıçapı

en: Disable Scroll to Top for This Page
tr_TR: Bu Sayfa için Yukarı Kaydırmayı Devre Dışı Bırak

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upgrade your Basic Posts Widget
tr_TR: Temel Gönderi Araç Çubuğunuzu Yükseltin

en: Get the Advanced Posts widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
tr_TR: Gelişmiş Gönderiler widget'ını alın ve UAE Pro ile güçlü düzenler, filtreler ve özelleştirme seçeneklerini açın.

en: Query
tr_TR: Sorgu

en: Order By
tr_TR: Sırala

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Menu Order
tr_TR: Menü Sırası

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Comment Count
tr_TR: Yorum Sayısı

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: DESC
tr_TR: AÇIKLAMA

en: Exclude Current Post
tr_TR: Mevcut Gönderiyi Hariç Tut

en: General
tr_TR: Genel

en: Posts Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Gönderi

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görsel

en: Show Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görseli Göster

en: Image Size
tr_TR: Görüntü Boyutu

en: Show Title
tr_TR: Başlığı Göster

en: Title HTML Tag
tr_TR: Başlık HTML Etiketi

en: Show Meta Data
tr_TR: Meta Verilerini Göster

en: Show Date
tr_TR: Tarihi Göster

en: Show Author
tr_TR: Yazarı Göster

en: Show Comments Count
tr_TR: Yorum Sayısını Göster

en: Meta Separator
tr_TR: Meta Ayırıcı

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: Show Excerpt
tr_TR: Alıntıyı Göster

en: Excerpt Length
tr_TR: Alıntı Uzunluğu

en: Call to Action
tr_TR: Eyleme Çağrı

en: Show Read More
tr_TR: Daha Fazla Göster

en: Read More Text
tr_TR: Daha Fazla Metin Oku

en: Read More →
tr_TR: Daha Fazla Oku →

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Column Gap
tr_TR: Sütun Boşluğu

en: Row Gap
tr_TR: Satır Boşluğu

en: Card
tr_TR: Kart

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Border
tr_TR: Sınır

en: Box Shadow
tr_TR: Kutu Gölgesi

en: Padding
tr_TR: Dolgu

en: Hover Color
tr_TR: Üzerine Geldiğinde Renk

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Bottom Spacing
tr_TR: Alt Alanı

en: Full
tr_TR: Tam

en: No posts found.
tr_TR: Hiç gönderi bulunamadı.

en: by
tr_TR: tarafından

en: No Comments
tr_TR: Yorum Yok

en: 1 Comment
tr_TR: 1 Yorum

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s Comments
tr_TR: %s Yorum

en: Get more than just Breadcrumbs
tr_TR: Sadece Breadcrumbs'tan daha fazlasını alın

en: UAE Pro includes Schema widgets like FAQ Schema and How-To Schema, helping your content rank higher.
tr_TR: UAE Pro, içeriğinizin daha yüksek sıralarda yer almasına yardımcı olan SSS Şeması ve Nasıl Yapılır Şeması gibi Şema widget'larını içerir.

en: Show Home
tr_TR: Ana Sayfayı Göster

en: On
tr_TR: Açık

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Home Icon
tr_TR: Ana Sayfa İkonu

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Separator
tr_TR: Ayrıcı

en: Separator Type
tr_TR: Ayırıcı Türü

en: Display Text
tr_TR: Metin Göster

en: Home Page
tr_TR: Ana Sayfa

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: Search results for:
tr_TR: Arama sonuçları:

en: Error 404: Page not found
tr_TR: Hata 404: Sayfa bulunamadı

en: Spacing between Items
tr_TR: Öğeler Arasındaki Boşluk

en: Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi

en: Current Item
tr_TR: Mevcut Öğe

en: Search results for:
tr_TR: Arama sonuçları için:

en: Upgrade your Cart widget
tr_TR: Sepet widget'ınızı yükseltin

en: Get the WooCommerce Add to Cart widget and unlock advanced layouts, styles, and features with UAE Pro.
tr_TR: WooCommerce Sepete Ekle widget'ını alın ve UAE Pro ile gelişmiş düzenler, stiller ve özelliklerin kilidini açın.

en: Menu Cart
tr_TR: Menü Sepeti

en: Type
tr_TR: Tür

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Bag Light
tr_TR: Hafif Çanta

en: Bag Medium
tr_TR: Orta Çanta

en: Bag Solid
tr_TR: Sert Çanta

en: Items Count
tr_TR: Öğeler Sayısı

en: None
tr_TR: Yok

en: Bubble
tr_TR: Baloncuk

en: Show Total Price
tr_TR: Toplam Fiyatı Göster

en: Hide Empty
tr_TR: Boşu Gizle

en: This will hide the items count until the cart is empty
tr_TR: Bu, sepet boş olana kadar öğeler sayısını gizleyecektir

en: Border Width
tr_TR: Sınır Genişliği

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Icon Color
tr_TR: İkon Rengi

en: Icon Size
tr_TR: İkon Boyutu

en: Icon Spacing
tr_TR: İkon Boşluğu

en: Distance
tr_TR: Mesafe

en: Copyright Text
tr_TR: Telif Hakkı Metni

en: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Powered by [hfe_site_title]
tr_TR: Telif Hakkı © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | [hfe_site_title] tarafından desteklenmektedir

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Go Pro for More Features
tr_TR: Daha Fazla Özellik İçin Pro'ya Geçin

en: <b>Build smarter and faster</b> with premium widgets, 200+ section blocks, and advanced customisation controls — all available in the <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.
tr_TR: <b>Daha akıllı ve hızlı inşa edin</b> premium widget'lar, 200+ bölüm bloğu ve gelişmiş özelleştirme kontrolleri ile — hepsi <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>'da mevcut.

en: Starting Number
tr_TR: Başlangıç Numarası

en: Ending Number
tr_TR: Bitiş Numarası

en: Prefix
tr_TR: Önek

en: Suffix
tr_TR: Sonek

en: Digit Separator
tr_TR: Rakam Ayırıcı

en: Comma
tr_TR: Virgül

en: Dot
tr_TR: Nokta

en: Space
tr_TR: Boşluk

en: Underscore
tr_TR: Alt Çizgi

en: Counter Speed (seconds)
tr_TR: Sayaç Hızı (saniye)

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Horizontal Alignment
tr_TR: Yatay Hizalama

en: Stretch
tr_TR: Gerdirme

en: Gap
tr_TR: Boşluk

en: Vertical Alignment
tr_TR: Dikey Hizalama

en: Middle
tr_TR: Orta

en: Upgrade your Info Card widget
tr_TR: Bilgi Kartı widget'ınızı yükseltin

en: Get the Info Box widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, icons, and styling for better content display.
tr_TR: UAE Pro'da Bilgi Kutusu widget'ını alın ve daha iyi içerik görüntüleme için gelişmiş düzenler, simgeler ve stiller açın.

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Enter description text here.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.
tr_TR: Açıklama metnini buraya girin. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.

en: Overall Alignment
tr_TR: Genel Hizalama

en: Select Icon
tr_TR: İkon Seçin

en: Background Size
tr_TR: Arka Plan Boyutu

en: Border Style
tr_TR: Sınır Stili

en: Solid
tr_TR: Sert

en: Double
tr_TR: Çift

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Dashed
tr_TR: Kesikli

en: Rounded Corners
tr_TR: Yuvarlak Köşeler

en: Icon Hover Color
tr_TR: Simge Üzerine Renk

en: Background Hover Color
tr_TR: Arka Plan Üzerine Renk

en: Border Hover Color
tr_TR: Sınır Üzerine Renk

en: Call To Action
tr_TR: Eyleme Çağrı

en: Button
tr_TR: Buton

en: Read More
tr_TR: Daha Fazla Oku

en: Click Here
tr_TR: Buraya Tıklayın

en: Extra Small
tr_TR: Ekstra Küçük

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Extra Large
tr_TR: Ekstra Büyük

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Text Hover Color
tr_TR: Metin Üzerine Renk

en: Title Tag
tr_TR: Başlık Etiketi

en: Description Color
tr_TR: Açıklama Rengi

en: CTA Link Text
tr_TR: CTA Bağlantı Metni

en: CTA Button Text
tr_TR: CTA Buton Metni

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Link Hover Color
tr_TR: Bağlantı Üzerine Renk

en: Margins
tr_TR: Kenarlıklar

en: Icon Margin
tr_TR: Simge Kenarlığı

en: Title Margin
tr_TR: Başlık Kenarlığı

en: Description Margins
tr_TR: Açıklama Kenarlıkları

en: CTA Margin
tr_TR: CTA Kenarlığı

en: Upgrade your Navigation widget
tr_TR: Navigasyon widget'ınızı yükseltin

en: Get the Advanced Navigation Menu widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, styling, and flexible menu options.
tr_TR: Gelişmiş düzenler, stil ve esnek menü seçeneklerini açmak için UAE Pro'daki Gelişmiş Navigasyon Menüsü widget'ını alın.

en: Menu
tr_TR: Menü

note: translators: %s Nav menu URL
en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
tr_TR: Menülerinizi yönetmek için <a href="%s" target="_blank">Menüler ekranına</a> gidin.

note: translators: %s Nav menu URL
en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
tr_TR: <strong>Web sitenizde menü yok.</strong><br>Bir tane oluşturmak için <a href="%s" target="_blank">Menüler ekranına</a> gidin.

en: Last Menu Item
tr_TR: Son Menü Öğesi

en: Enable Schema Support
tr_TR: Şema Desteğini Etkinleştir

en: Hide + & - Sign
tr_TR: Gizle + & - İşareti

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Expanded
tr_TR: Genişletilmiş

en: Flyout
tr_TR: Açılır

en: Justify
tr_TR: Hizala

en: Flyout Orientation
tr_TR: Açılır Yönlendirme

en: Appear Effect
tr_TR: Görünüm Efekti

en: Slide
tr_TR: Kaydır

en: Push
tr_TR: İt

en: Hamburger Align
tr_TR: Hamburger Hizalaması

en: Menu Items Align
tr_TR: Menü Öğeleri Hizalaması

en: Submenu Icon
tr_TR: Alt Menü Simgesi

en: Arrows
tr_TR: Oklar

en: Plus Sign
tr_TR: Artı İşareti

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Submenu Animation
tr_TR: Alt Menü Animasyonu

en: Slide Up
tr_TR: Yukarı Kaydır

en: Action On Menu Click
tr_TR: Menü Tıklama Eylemi

en: For Horizontal layout, this will affect on the selected breakpoint
tr_TR: Yatay düzen için, bu seçilen kırılma noktasını etkileyecektir

en: Open Submenu
tr_TR: Alt Menüyü Aç

en: Redirect To Self Link
tr_TR: Kendine Yönlendir Bağlantısı

en: Responsive
tr_TR: Duyarlı

en: Breakpoint
tr_TR: Kırılma Noktası

en: Mobile (768px >)
tr_TR: Mobil (768px >)

en: This is the alignement of menu icon on selected responsive breakpoints.
tr_TR: Bu, seçilen duyarlı kırılma noktalarında menü simgesinin hizalamasıdır.

en: Full Width
tr_TR: Tam Genişlik

en: Enable this option to stretch the Sub Menu to Full Width.
tr_TR: Alt Menü'yü Tam Genişlikte uzatmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Menu Icon
tr_TR: Menü Simgesi

en: Close Icon
tr_TR: Kapatma Simgesi

en: Main Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Flyout Box Width
tr_TR: Açılır Kutu Genişliği

en: Flyout Box Padding
tr_TR: Açılır Kutu İç Boşluğu

en: Horizontal Padding
tr_TR: Yatay İç Boşluk

en: Vertical Padding
tr_TR: Dikey İç Boşluk

en: Space Between
tr_TR: Aralık

en: Row Spacing
tr_TR: Satır Aralığı

en: Menu Item Top Spacing
tr_TR: Menü Öğesi Üst Aralığı

en: Link Hover Effect
tr_TR: Bağlantı Üzerine Etkisi

en: Underline
tr_TR: Alt Çizgi

en: Overline
tr_TR: Üst Çizgi

en: Double Line
tr_TR: Çift Çizgi

en: Framed
tr_TR: Çerçeveli

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Frame Animation
tr_TR: Çerçeve Animasyonu

en: Link Hover Effect Color
tr_TR: Bağlantı Üzerine Etkisi Rengi

en: Dropdown
tr_TR: Açılır

en: <b>Note:</b> On desktop, below style options will apply to the submenu. On mobile, this will apply to the entire menu.
tr_TR: <b>Not:</b> Masaüstünde, aşağıdaki stil seçenekleri alt menüye uygulanacaktır. Mobilde, bu tüm menüye uygulanacaktır.

en: Dropdown Width (px)
tr_TR: Açılır Genişliği (px)

en: Top Distance
tr_TR: Üst Mesafe

en: Divider
tr_TR: Bölücü

en: Menu Trigger & Close Icon
tr_TR: Menü Tetikleyici & Kapatma Simgesi

en: Close Icon Color
tr_TR: Kapatma Simgesi Rengi

en: Close Icon Size
tr_TR: Kapatma Simgesi Boyutu

en: Menu Toggle
tr_TR: Menü Geçişi

note: translators: %1$s doc link
en: <b>Note:</b> Archive page title will be visible on frontend.
tr_TR: <b>Not:</b> Arşiv sayfası başlığı ön yüzde görünecektir.

en: Before Title Text
tr_TR: Başlık Metninden Önce

en: After Title Text
tr_TR: Başlık Metninden Sonra

en: Custom URL
tr_TR: Özel URL

en: HTML Tag
tr_TR: HTML Etiketi

en: Justified
tr_TR: Hizalanmış

en: Blend Mode
tr_TR: Karışım Modu

en: Upgrade your Post Info widget
tr_TR: Gönderi Bilgisi widget'ınızı yükseltin

en: Inline
tr_TR: Satır İçi

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Terms
tr_TR: Terimler

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Date Format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Custom Date Format
tr_TR: Özel Tarih Formatı

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
tr_TR: Aşağıdaki harfleri kullanın: %s

en: Time Format
tr_TR: Zaman Formatı

en: Custom Time Format
tr_TR: Özel Zaman Formatı

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Before
tr_TR: Önce

en: Custom Format
tr_TR: Özel Format

en: One Comment
tr_TR: Bir Yorum

en: Choose Icon
tr_TR: Simge Seçin

en: List Items
tr_TR: Liste Öğeleri

en: Start
tr_TR: Başla

en: End
tr_TR: Bitir

en: Style
tr_TR: Stil

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Spacing between Icon & Text
tr_TR: Simge ve Metin Arasındaki Boşluk

en: Choose
tr_TR: Seçin

en: %s comment | %s comments
tr_TR[0]: %s yorum

en: Choose Default Image
tr_TR: Varsayılan Resmi Seçin

en: Choose Retina Image
tr_TR: Retina Resmi Seçin

en: Caption
tr_TR: Başlık

en: Custom Caption
tr_TR: Özel Başlık

en: Enter your image caption
tr_TR: Resim başlığınızı girin

en: Max Width
tr_TR: Maks. Genişlik

en: Hover Animation
tr_TR: Üzerine Gelme Animasyonu

en: Transition Duration
tr_TR: Geçiş Süresi

en: Caption Top Spacing
tr_TR: Başlık Üst Boşluğu

en: Helpful Information
tr_TR: Yardımcı Bilgiler

note: translators: %1$s doc link
en: %1$s Getting started article » %2$s
tr_TR: %1$s Başlarken makalesi » %2$s

en: Search Box
tr_TR: Arama Kutusu

en: Input Box
tr_TR: Giriş Kutusu

en: Input Box With Button
tr_TR: Butonlu Giriş Kutusu

en: Placeholder
tr_TR: Yer Tutucu

en: Type & Hit Enter
tr_TR: Yazın ve Enter'a basın

en: Input
tr_TR: Giriş

en: Placeholder Color
tr_TR: Yer Tutucu Rengi

en: Focus
tr_TR: Odak

en: Custom Image
tr_TR: Özel Resim

en: Add Image
tr_TR: Resim Ekle

en: Enter caption
tr_TR: Başlık girin

en: Media File
tr_TR: Medya Dosyası

en: Lightbox
tr_TR: Işık Kutusu

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: Site logo
tr_TR: Site logosu

en: Spacing
tr_TR: Boşluk

en: Upgrade your Woo Products widget
tr_TR: Woo Ürünleri widget'ınızı yükseltin

en: Get the advanced Woo Products widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
tr_TR: Gelişmiş Woo Ürünleri widget'ını alın ve güçlü düzenler, filtreler ve özelleştirme seçeneklerini UAE Pro ile açın.

en: WooCommerce Required
tr_TR: WooCommerce Gereklidir

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: This widget requires WooCommerce to be installed and activated. %1$sInstall WooCommerce%2$s
tr_TR: Bu widget'ın çalışması için WooCommerce'in kurulu ve etkinleştirilmiş olması gerekir. %1$sWooCommerce'i Kurun%2$s

en: Products Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Ürün

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Show Image
tr_TR: Resmi Göster

en: Show Category
tr_TR: Kategoriyi Göster

en: Show Rating
tr_TR: Değerlendirmeyi Göster

en: Show Price
tr_TR: Fiyatı Göster

en: Show Short Description
tr_TR: Kısa Açıklamayı Göster

en: Show Add to Cart
tr_TR: Sepete Ekle'yi Göster

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Popularity
tr_TR: Popülerlik

en: Rating
tr_TR: Değerlendirme

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Content Padding
tr_TR: İçerik Dolgusu

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Add to Cart
tr_TR: Sepete Ekle

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük Resim

en: Full Size
tr_TR: Tam Boyut

en: WooCommerce Thumbnail
tr_TR: WooCommerce Küçük Resmi

en: WooCommerce Single
tr_TR: WooCommerce Tek

en: WooCommerce is not installed or activated. Please install and activate WooCommerce to use this widget.
tr_TR: WooCommerce kurulu veya etkinleştirilmiş değil. Lütfen bu widget'ı kullanmak için WooCommerce'i kurun ve etkinleştirin.

en: No products found.
tr_TR: Ürün bulunamadı.

en: Skip to main content
tr_TR: Ana içeriğe atla

note: Plugin Name of the plugin
en: Ultimate Addons for Elementor (UAE)
tr_TR: Elementor için Ultimate Eklentiler (UAE)

note: Description of the plugin
en: Ultimate Addons is a powerful plugin allows you to create custom headers and footers with Elementor and display them in selected locations. You can also create custom Elementor blocks and place them anywhere on your website using a shortcode.
tr_TR: Ultimate Eklentiler, Elementor ile özel başlıklar ve alt bilgiler oluşturmanıza ve bunları seçilen konumlarda görüntülemenize olanak tanıyan güçlü bir eklentidir. Ayrıca, özel Elementor blokları oluşturabilir ve bunları web sitenizin herhangi bir yerine kısa kod kullanarak yerleştirebilirsiniz.

en: What's New?
tr_TR: Yeni Neler Var?

en: Learn
tr_TR: Öğrenin

en: Free vs Pro
tr_TR: Ücretsiz vs Pro

en: Get Full Control
tr_TR: Tam Kontrol Edin

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Useful Resources
tr_TR: Faydalı Kaynaklar

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: How to use widgets
tr_TR: Widget'ları nasıl kullanılır

en: How to use features
tr_TR: Özellikleri nasıl kullanılır

en: How to use templates
tr_TR: Şablonları nasıl kullanılır

en: Contact us
tr_TR: Bize ulaşın

en: View Demo
tr_TR: Demo'yu Görüntüle

en: Widgets / Features
tr_TR: Widget'lar / Özellikler

en: Unlock All Features
tr_TR: Tüm Özellikleri Açın

en: View More Widgets
tr_TR: Daha Fazla Widget Görüntüle

en: Quick Access
tr_TR: Hızlı Erişim

en: VIP Priority Support
tr_TR: VIP Öncelikli Destek

en: Knowledge Base
tr_TR: Bilgi Tabanı

en: Help Centre
tr_TR: Yardım Merkezi

en: Request a Feature
tr_TR: Bir Özellik Talep Et

en: Rate Us
tr_TR: Bizi Derecelendirin

en: Welcome to Ultimate Addons for Elementor!
tr_TR: Elementor için Ultimate Eklentilere Hoş Geldiniz!

en: Effortlessly design modern websites with UAE using our powerful range of widgets & features. Get started by selecting an option based on your needs.
tr_TR: UAE ile modern web siteleri tasarlamayı zahmetsizce gerçekleştirin, güçlü widget'lar ve özellikler yelpazemizle. İhtiyaçlarınıza göre bir seçenek seçerek başlayın.

en: Create Header/Footer
tr_TR: Başlık/Alt Bilgi Oluştur

en: Create New Page
tr_TR: Yeni Sayfa Oluştur

en: Column Showcase
tr_TR: Sütun Vitrini

en: Unlock Pro Widgets
tr_TR: Pro Widget'ları Açın

en: Design Smarter with Ultimate Addons!
tr_TR: Ultimate Eklentiler ile Daha Akıllı Tasarım Yapın!

en: Craft stunning websites faster with powerful widgets, advanced features, and total flexibility.
tr_TR: Güçlü widget'lar, gelişmiş özellikler ve tam esneklik ile etkileyici web siteleri daha hızlı oluşturun.

en: 50+ Widgets
tr_TR: 50+ Widget

en: Conversion Extensions
tr_TR: Dönüşüm Eklentileri

en: White Label
tr_TR: Beyaz Etiket

en: WooCommerce Builder
tr_TR: WooCommerce Oluşturucu

en: 200+ Section Blocks
tr_TR: 200+ Bölüm Bloğu

en: Form & Pop-up Builder
tr_TR: Form & Pop-up Oluşturucu

en: Animation Effects
tr_TR: Animasyon Efektleri

en: Bloggers Toolkit
tr_TR: Blog Yazarları Araç Seti

en: Social Media Bundle
tr_TR: Sosyal Medya Paketi

en: View Plans
tr_TR: Planları Görüntüle

en: Activating...
tr_TR: Aktifleştiriliyor...

en: Activate Theme
tr_TR: Temayı Aktifleştir

en: Are you sure you want to switch your current theme to Astra?
tr_TR: Mevcut temanızı Astra'ya geçmek istediğinizden emin misiniz?

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Installing...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Installed
tr_TR: Yüklendi

en: Theme installation failed. Please try again later.
tr_TR: Tema yüklemesi başarısız oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Plugin installation failed. Please try again later.
tr_TR: Eklenti yüklemesi başarısız oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Visit Site
tr_TR: Siteyi Ziyaret Et

en: Install & Activate
tr_TR: Yükle & Aktifleştir

en: Super Charge Your Workflow
tr_TR: İş Akışınızı Süper Şarj Edin

en: Close Upgrade Notice
tr_TR: Yükseltme Bildirimini Kapat

en: Design Without Limits: Access the features that top WordPress sites run on.
tr_TR: Sınırsız Tasarım: En iyi WordPress sitelerinin kullandığı özelliklere erişin.

en: Search...
tr_TR: Ara...

en: Activate All
tr_TR: Hepsini Aktifleştir

en: Deactivate Unused
tr_TR: Kullanılmayanları Devre Dışı Bırak

en: Deactivating...
tr_TR: Devre Dışı Bırakılıyor...

en: Deactivate All
tr_TR: Hepsini Devre Dışı Bırak

en: Bring Your Vision to Life with UAE Pro
tr_TR: Vizyonunuzu UAE Pro ile Hayata Geçirin

en: Streamline your workflow, skip the repetitive tasks, and build modern, high-performance websites.
tr_TR: İş akışınızı düzene sokun, tekrarlayan görevleri atlayın ve modern, yüksek performanslı web siteleri oluşturun.

en: Start Building Smarter
tr_TR: Daha Akıllı İnşa Etmeye Başlayın

en: 250+ templates for every niche
tr_TR: Her niş için 250+ şablon

en: Modern, timeless designs
tr_TR: Modern, zamansız tasarımlar

en: Full design flexibility for easy customization
tr_TR: Kolay özelleştirme için tam tasarım esnekliği

en: 100% responsive across all devices
tr_TR: Tüm cihazlarda %100 duyarlı

en: Install Starter Templates
tr_TR: Başlangıç Şablonlarını Yükle

en: Activate Starter Templates
tr_TR: Başlangıç Şablonlarını Aktifleştir

en: Activating Starter Templates...
tr_TR: Başlangıç Şablonları Aktifleştiriliyor...

en: Activated Starter Templates
tr_TR: Başlangıç Şablonları Aktifleştirildi

en: Design Your Website in Minutes
tr_TR: Web Sitenizi Dakikalar İçinde Tasarlayın

en: Build your website faster using our prebuilt templates
tr_TR: Önceden hazırlanmış şablonlarımızı kullanarak web sitenizi daha hızlı oluşturun

en: Stop building your site from scratch. Use our professional templates for your stunning website. It is easy to customize and completely responsive. Explore hundreds of designs and bring your vision to life in no time.
tr_TR: Web sitenizi sıfırdan inşa etmeyi bırakın. Etkileyici web siteniz için profesyonel şablonlarımızı kullanın. Özelleştirmesi kolay ve tamamen duyarlı. Yüzlerce tasarımı keşfedin ve vizyonunuzu kısa sürede hayata geçirin.

en: Installing Starter Templates...
tr_TR: Başlangıç Şablonları Yükleniyor...

en: Installed Starter Templates
tr_TR: Başlangıç Şablonları Yüklendi

en: Explore Templates
tr_TR: Şablonları Keşfet

en: Option 1 (Recommended)
tr_TR: Seçenek 1 (Tavsiye Edilen)

en: This option will automatically replace your theme's header and footer files with custom templates from the plugin. It works with most themes and is selected by default.
tr_TR: Bu seçenek, temanıza ait başlık ve alt bilgi dosyalarını eklentiden özel şablonlarla otomatik olarak değiştirecektir. Çoğu tema ile çalışır ve varsayılan olarak seçilmiştir.

en: Option 2
tr_TR: Seçenek 2

en: This option hides your theme's header and footer using CSS and displays custom templates from the plugin. Use this if Option 1 causes layout issues.
tr_TR: Bu seçenek, temanıza ait başlık ve alt bilgiyi CSS ile gizler ve eklentiden özel şablonları görüntüler. Seçenek 1 düzen sorunlarına neden olursa bunu kullanın.

en: Failed to save settings!
tr_TR: Ayarları kaydetme başarısız oldu!

en: Select Option to Add Theme Support
tr_TR: Tema Desteği Eklemek için Seçenek Seçin

en: To ensure compatibility between the header/footer and your theme, please choose one of the following options to enable theme support:
tr_TR: Başlık/alt bilgi ile temanız arasında uyumluluğu sağlamak için lütfen tema desteğini etkinleştirmek için aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

en: Note:
tr_TR: Not:

en: If neither option works, please contact your theme author to add support for this plugin.
tr_TR: Hiçbir seçenek işe yaramıyorsa, lütfen bu eklentiye destek eklemesi için tema yazarınızla iletişime geçin.

en: Version Control
tr_TR: Sürüm Kontrolü

en: Experiencing an issue with current version? Roll back to a previous version to help troubleshoot the issue.
tr_TR: Mevcut sürümle ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Sorunu gidermek için önceki bir sürüme geri dönün.

en: Rollback
tr_TR: Geri Alma

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Help shape the future of Ultimate Addons for Elementor. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
tr_TR: Ultimate Addons for Elementor'ın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olun. Eklentiyi nasıl kullandığınızı paylaşın, böylece önemli özellikler geliştirebilir, sorunları daha hızlı çözebilir ve daha akıllı kararlar alabiliriz.

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: Build Better Websites With Ultimate Addons Pro
tr_TR: Ultimate Addons Pro ile Daha İyi Web Siteleri Oluşturun

en: Unlock advanced addons to power up Elementor - smarter widgets, smoother workflows, and more creative freedom with UAE Pro.
tr_TR: Elementor'u güçlendirmek için gelişmiş eklentileri açın - daha akıllı widget'lar, daha akıcı iş akışları ve UAE Pro ile daha fazla yaratıcılık özgürlüğü.

en: Plugins Details
tr_TR: Eklenti Detayları

en: You can change the author name and plugin details that are displayed in the WordPress backend.
tr_TR: WordPress arka planda görüntülenen yazar adını ve eklenti detaylarını değiştirebilirsiniz.

en: Plugin Name
tr_TR: Eklenti Adı

en: Plugin Short Name
tr_TR: Eklenti Kısa Adı

en: Plugin Description
tr_TR: Eklenti Açıklaması

en: Ultimate Addons is a premium extension for Elementor...
tr_TR: Ultimate Addons, Elementor için bir premium uzantıdır...

en: Replace or Hide Logo
tr_TR: Logoyu Değiştir veya Gizle

en: Enable this option to hide the default logo or replace it with your own logo. (Note: To hide the logo, leave the logo URL field empty.)
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirerek varsayılan logoyu gizleyebilir veya kendi logonuzla değiştirebilirsiniz. (Not: Logoyu gizlemek için logo URL alanını boş bırakın.)

en: Enter logo URL to replace
tr_TR: Değiştirmek için logo URL'sini girin

en: Hide White Label Settings
tr_TR: Beyaz Etiket Ayarlarını Gizle

en: Enabling this option will hide the White Label settings. To access it again, re-activate the plugin.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirmek, Beyaz Etiket ayarlarını gizleyecektir. Yeniden erişmek için eklentiyi yeniden etkinleştirin.

en: Elementor Editor Area
tr_TR: Elementor Editör Alanı

en: Show Help Links
tr_TR: Yardım Bağlantılarını Göster

en: Display internal help links in widget editor area.
tr_TR: Widget editör alanında dahili yardım bağlantılarını görüntüleyin.

en: White Label Available in UAE Pro
tr_TR: UAE Pro'da Beyaz Etiket Mevcut

en: Remove UAE branding and customize the dashboard with your agency details.
tr_TR: UAE markasını kaldırın ve kontrol panelini ajans detaylarınızla özelleştirin.

en: MCP Adapter plugin not detected
tr_TR: MCP Adaptör eklentisi tespit edilmedi

en: To connect AI clients to your site, the
tr_TR: AI müşterilerini sitenize bağlamak için

en: WP MCP Adapter
tr_TR: WP MCP Adaptör

en: plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
tr_TR: eklentisi gereklidir. En son sürümü GitHub'dan indirin, Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle üzerinden yükleyin ve etkinleştirin.

en: Download from GitHub
tr_TR: GitHub'dan İndir

en: Write
tr_TR: Yaz

en: Read
tr_TR: Oku

en: Plugin Info
tr_TR: Eklenti Bilgisi

en: Active Templates
tr_TR: Aktif Şablonlar

en: Templates & Builder
tr_TR: Şablonlar ve Oluşturucu

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Extensions
tr_TR: Uzantılar

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Design System
tr_TR: Tasarım Sistemi

en: Maintenance
tr_TR: Bakım

en: Pro Plugin Info
tr_TR: Pro Eklenti Bilgisi

en: Post Skins
tr_TR: Gönderi Kılıfları

en: Integrations & Branding
tr_TR: Entegrasyonlar ve Markalama

en: Plugin version, health, and compatibility info
tr_TR: Eklenti sürümü, sağlığı ve uyumluluk bilgisi

en: See which header/footer is active on any page
tr_TR: Herhangi bir sayfada hangi başlık/alt bilgi aktif olduğunu görün

en: Create, edit, and manage templates and page layouts
tr_TR: Şablonları ve sayfa düzenlerini oluşturun, düzenleyin ve yönetin

en: Create and manage WordPress pages
tr_TR: WordPress sayfalarını oluşturun ve yönetin

en: Activate, deactivate, and list available widgets
tr_TR: Widget'ları etkinleştir, devre dışı bırak ve mevcut widget'ları listele

en: Toggle Scroll to Top and Reading Progress Bar
tr_TR: Yukarı Kaydır ve Okuma İlerleme Çubuğunu Değiştir

en: Control where templates appear on your site
tr_TR: Şablonların sitenizde nerede görüneceğini kontrol edin

en: Theme detection and compatibility settings
tr_TR: Tema tespiti ve uyumluluk ayarları

en: Read and update plugin configuration
tr_TR: Eklenti yapılandırmasını okuyun ve güncelleyin

en: Render template shortcodes
tr_TR: Şablon kısa kodlarını işleyin

en: Get site colors, fonts, and spacing
tr_TR: Site renklerini, yazı tiplerini ve boşlukları alın

en: Clear caches and run maintenance tasks
tr_TR: Önbellekleri temizleyin ve bakım görevlerini çalıştırın

en: UAE Pro upgrade information and pricing
tr_TR: UAE Pro yükseltme bilgileri ve fiyatlandırma

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Failed to save settings.
tr_TR: Ayarları kaydetme başarısız oldu.

en: AI Tools
tr_TR: AI Araçları

en: Requires WordPress 6.8+
tr_TR: WordPress 6.8+ gerektirir

en: AI Tools requires WordPress 6.8 or later, which includes the Abilities API.
tr_TR: AI Araçları, Abilities API'sini içeren WordPress 6.8 veya daha yeni bir sürüm gerektirir.

en: Abilities enabled
tr_TR: Yetenekler etkin

en: Abilities disabled
tr_TR: Yetenekler devre dışı

en: %1$d / %2$d abilities
tr_TR: %1$d / %2$d yetenek

en: Reset to defaults
tr_TR: Varsayılanlara sıfırla

en: Control how UAE registers AI tools with WordPress and exposes them to clients.
tr_TR: UAE'nin AI araçlarını WordPress ile nasıl kaydedeceğini ve bunları istemcilere nasıl sunacağını kontrol edin.

en: Enable Abilities
tr_TR: Yetenekleri Etkinleştir

en: Register UAE AI tools with WordPress so they can be used by MCP clients (such as Claude, Cursor, and VS Code) and Elementor's Angie assistant. Disabled by default — enable this option to expose AI tools.
tr_TR: UAE AI araçlarını WordPress ile kaydedin, böylece MCP istemcileri (Claude, Cursor ve VS Code gibi) ve Elementor'un Angie asistanı tarafından kullanılabilir. Varsayılan olarak devre dışıdır — AI araçlarını sunmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable Edit Abilities
tr_TR: Düzenleme Yeteneklerini Etkinleştir

en: When enabled, AI clients can create, edit, and delete templates, pages, and widget settings. When disabled, AI clients have read-only access to your data.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, AI istemcileri şablonlar, sayfalar ve widget ayarlarını oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir. Devre dışı bırakıldığında, AI istemcileri verilerinize yalnızca salt okunur erişime sahiptir.

en: Enable MCP Server
tr_TR: MCP Sunucusunu Etkinleştir

en: Creates a dedicated UAE MCP endpoint that AI clients like Claude, Cursor, and VS Code can connect to. When disabled, the endpoint is removed and external AI clients cannot discover or call any UAE abilities.
tr_TR: Claude, Cursor ve VS Code gibi AI istemcilerinin bağlanabileceği özel bir UAE MCP uç noktası oluşturur. Devre dışı bırakıldığında, uç nokta kaldırılır ve harici AI istemcileri UAE yeteneklerini keşfedemez veya çağıramaz.

en: Angie Integration
tr_TR: Angie Entegrasyonu

en: Enable UAE abilities within Elementor's Angie AI assistant so it can use them in-browser without an external MCP client.
tr_TR: Elementor'un Angie AI asistanı içinde UAE yeteneklerini etkinleştirerek, bunları bir harici MCP istemcisi olmadan tarayıcıda kullanabilir.

en: Install and activate the Angie plugin to use in-browser AI.
tr_TR: Tarayıcıda AI kullanmak için Angie eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Abilities
tr_TR: Yetenekler

en: Server & Connect
tr_TR: Sunucu & Bağlan

en: Connection status
tr_TR: Bağlantı durumu

en: How AI clients reach your site right now
tr_TR: AI istemcilerinin şu anda sitenize nasıl ulaştığı

en: AI Tools are active
tr_TR: AI Araçları aktif

en: AI Tools are off
tr_TR: AI Araçları kapalı

note: translators: 1: MCP server state, 2: access mode, 3: enabled count, 4: total
en: %1$s · %2$s · %3$d of %4$d abilities exposed
tr_TR: %1$s · %2$s · %3$d / %4$d yetenek sunuldu

en: MCP server on
tr_TR: MCP sunucusu açık

en: MCP server off
tr_TR: MCP sunucusu kapalı

en: Read & write
tr_TR: Okuma & yazma

en: Read-only
tr_TR: Salt okunur

en: Enable “Enable Abilities” above to connect AI clients.
tr_TR: AI istemcilerini bağlamak için yukarıdaki “Yetenekleri Etkinleştir” seçeneğini etkinleştirin.

en: External MCP server
tr_TR: Harici MCP sunucusu

en: Ready
tr_TR: Hazır

en: Server off
tr_TR: Sunucu kapalı

en: Endpoint copied to clipboard
tr_TR: Uç nokta panoya kopyalandı

en: Copy endpoint
tr_TR: Uç noktayı kopyala

en: Connect a client
tr_TR: Bir istemci bağla

en: Turn on Enable MCP Server above to expose the endpoint.
tr_TR: Uç noktayı sunmak için yukarıdaki MCP Sunucusunu Etkinleştir seçeneğini açın.

en: Angie (in-editor)
tr_TR: Angie (editörde)

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Not installed
tr_TR: Yüklenmedi

en: UAE tools are available in Elementor’s in-browser AI.
tr_TR: UAE araçları, Elementor'un tarayıcı içi AI'sinde mevcuttur.

en: Turn on Angie Integration above to use it in the editor.
tr_TR: Editörde kullanmak için yukarıdaki Angie Entegrasyonunu etkinleştirin.

en: Install the Angie plugin to use in-browser AI.
tr_TR: Tarayıcıda AI kullanmak için Angie eklentisini yükleyin.

en: Abilities exposed
tr_TR: Açık yetenekler

en: Manage abilities
tr_TR: Yetenekleri yönet

en: Access mode
tr_TR: Erişim modu

en: AI can create, edit and delete. Toggle “Enable Edit Abilities” above for read-only.
tr_TR: Yapay zeka oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir. Okuma-yazma için yukarıdaki “Düzenleme Yeteneklerini Etkinleştir” seçeneğini açın.

en: AI can only read your data. Toggle “Enable Edit Abilities” above to allow changes.
tr_TR: Yapay zeka yalnızca verilerinizi okuyabilir. Değişikliklere izin vermek için yukarıdaki “Düzenleme Yeteneklerini Etkinleştir” seçeneğini açın.

en: Create application password
tr_TR: Uygulama şifresi oluştur

en: Server & connect
tr_TR: Sunucu ve bağlantı

en: Ability toggles
tr_TR: Yetenek anahtarları

en: Choose exactly which actions AI tools are allowed to perform
tr_TR: Yapay zeka araçlarının gerçekleştirmesine izin verilen eylemleri tam olarak seçin

en: %1$d of %2$d enabled
tr_TR: %1$d / %2$d etkin

en: Search abilities
tr_TR: Yetenekleri ara

en: Search abilities - e.g. template, widget, page …
tr_TR: Yetenekleri ara - örn. şablon, widget, sayfa …

en: Collapse all
tr_TR: Hepsini daralt

en: Expand all
tr_TR: Hepsini genişlet

en: %d abilities
tr_TR: %d yetenek

en: on
tr_TR: açık

en: Toggle all %s abilities
tr_TR: Tüm %s yeteneklerini değiştir

en: Toggle %s
tr_TR: Değiştir %s

en: Connect your AI client
tr_TR: Yapay zeka istemcinizi bağlayın

en: UAE's MCP endpoint is live. Wire it into your AI tool below.
tr_TR: UAE'nin MCP uç noktası aktif. Aşağıdaki yapay zeka aracınıza bağlayın.

en: Once the WP MCP Adapter plugin is active, this is how you connect your AI client.
tr_TR: WP MCP Adaptör eklentisi aktif olduğunda, yapay zeka istemcinizi nasıl bağlayacağınız budur.

en: Endpoint live
tr_TR: Uç nokta aktif

en: Setup required
tr_TR: Kurulum gerekli

en: Create an Application Password
tr_TR: Bir Uygulama Şifresi Oluştur

en: Open Application Passwords
tr_TR: Uygulama Şifrelerini Aç

en: Add to your AI client:
tr_TR: Yapay zeka istemcinize ekleyin:

en: Claude Code
tr_TR: Claude Kodu

en: Claude Desktop
tr_TR: Claude Masaüstü

en: Cursor
tr_TR: İmleç

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
tr_TR: Ayarlar → Bağlayıcılar → Bağlayıcı Ekle'ye gidin, uç nokta URL'sini yapıştırın ve WordPress kullanıcı adınızı + Uygulama Şifresini kullanın.

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: in the JSON with the password from Step 1.
tr_TR: JSON'da 1. Adımda aldığınız şifre ile değiştirin.

en: UAE Only
tr_TR: Sadece UAE

en: Global
tr_TR: Küresel

en: Copy setup prompt for AI client
tr_TR: Yapay zeka istemcisi için kurulum istemini kopyala

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
tr_TR: İstem kopyalandı! Bunu yapay zeka istemcinize yapıştırın.

en: Copy setup prompt
tr_TR: Kurulum istemini kopyala

en: Copy JSON config
tr_TR: JSON yapılandırmasını kopyala

en: Copied to clipboard
tr_TR: Pano'ya kopyalandı

en: Custom SVG
tr_TR: Özel SVG

en: Editor
tr_TR: Editör

en: Utilities
tr_TR: Araçlar

en: NEW
tr_TR: YENİ

en: Master UAE with our step-by-step guide and tutorials. Create stunning headers and footers with confidence.
tr_TR: UAE'yi adım adım kılavuzumuz ve eğitimlerimizle yönetin. Güvenle etkileyici başlıklar ve alt bilgiler oluşturun.

en: Hide Video
tr_TR: Videoyu Gizle

en: Watch Video
tr_TR: Videoyu İzle

en: Essentials
tr_TR: Temel Bilgiler

en: White Label Option
tr_TR: Beyaz Etiket Seçeneği

en: 24x7 Premium Support
tr_TR: 24x7 Premium Destek

en: User Portal / User Login
tr_TR: Kullanıcı Portalı / Kullanıcı Girişi

en: Content Widgets
tr_TR: İçerik Widget'ları

en: SVG Animator
tr_TR: SVG Animatörü

en: Creative Widgets
tr_TR: Yaratıcı Widget'lar

en: Hotspots
tr_TR: Sıcak Noktalar

en: Off-Canvas
tr_TR: Canvas Dışı

en: Form Styler
tr_TR: Form Stilisti

en: How To Schema
tr_TR: Şemaya Nasıl

en: Woo – Add to Cart
tr_TR: Woo – Sepete Ekle

en: Woo – Categories
tr_TR: Woo – Kategoriler

en: Woo – Thank You Page
tr_TR: Woo – Teşekkür Sayfası

en: Woo – Checkout
tr_TR: Woo – Ödeme

en: Woo – Mini Cart
tr_TR: Woo – Mini Sepet

en: Woo – Products
tr_TR: Woo – Ürünler

en: Woo – Product Grid
tr_TR: Woo – Ürün Kafesi

en: Social
tr_TR: Sosyal

en: Special Features
tr_TR: Özel Özellikler

en: UAE Duplicator
tr_TR: UAE Kopyalayıcı

en: Conditional Display
tr_TR: Koşullu Gösterim

en: Dynamic Header & Footer Widgets
tr_TR: Dinamik Başlık & Alt Bilgi Widget'ları

en: Free Vs Pro
tr_TR: Ücretsiz Vs Pro

en: Ultimate Addons for Elementor Pro offers 50+ widgets and features!
tr_TR: Elementor Pro için Ultimate Addons 50'den fazla widget ve özellik sunar!

en: Compare the popular features/widgets to find the best option for your website.
tr_TR: Popüler özellikleri/widget'ları karşılaştırarak web siteniz için en iyi seçeneği bulun.

en: See all UAE Pro Features
tr_TR: Tüm UAE Pro Özelliklerini Gör

en: Welcome to UAE
tr_TR: UAE'ye Hoş Geldiniz

en: Your Ultimate Elementor Addons to build modern Elementor Websites.
tr_TR: Modern Elementor Web Siteleri oluşturmak için nihai Elementor Eklentileriniz.

en: No bloat - disable unused widgets with one click
tr_TR: Aşırı yük yok - kullanılmayan widget'ları tek tıklamayla devre dışı bırakın

en: Design headers & footers exactly where you want them
tr_TR: Başlıkları ve alt bilgileri tam olarak istediğiniz yere tasarlayın

en: Reliable support from experts when you need it
tr_TR: İhtiyacınız olduğunda uzmanlardan güvenilir destek

en: Let's Get Started
tr_TR: Hadi Başlayalım

en: Recommended Essentials
tr_TR: Önerilen Temel Unsurlar

en: These free plugins add essential features to your website and help speed up your workflow. Select the plugins you want to install.
tr_TR: Bu ücretsiz eklentiler, web sitenize temel özellikler ekler ve iş akışınızı hızlandırmaya yardımcı olur. Kurmak istediğiniz eklentileri seçin.

en: Get Important Notifications and Updates
tr_TR: Önemli Bildirimler ve Güncellemeler Alın

en: First Name
tr_TR: İsim

en: Last Name
tr_TR: Soyisim

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Stay in the loop and help shape Ultimate Addons for Elementor! Get feature updates, and help us build a better Ultimate Addons for Elementor by sharing how you use the plugin.
tr_TR: Gelişmelerden haberdar olun ve Elementor için Ultimate Addons'u şekillendirmeye yardımcı olun! Özellik güncellemeleri alın ve eklentiyi nasıl kullandığınızı paylaşarak daha iyi bir Ultimate Addons inşa etmemize yardımcı olun.

en:  Privacy Policy
tr_TR: Gizlilik Politikası

en: Back
tr_TR: Geri

en: Please enter a valid email address
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

en: This field is required
tr_TR: Bu alan gereklidir

en: Next
tr_TR: İleri

en: Select Your Features
tr_TR: Özelliklerinizi Seçin

en: Unlock more design control, faster setup, and powerful customization so you can build a better website, effortlessly.
tr_TR: Daha iyi bir web sitesi inşa etmek için daha fazla tasarım kontrolü, daha hızlı kurulum ve güçlü özelleştirme ile zahmetsizce çalışın.

en: Header & Footer Builder
tr_TR: Başlık ve Altbilgi Oluşturucu

en: Assign headers and footers to specific pages or post types. This gives users complete layout control, something typically locked behind Pro plugins.
tr_TR: Başlıkları ve altbilgileri belirli sayfalara veya gönderi türlerine atayın. Bu, kullanıcılara genellikle Pro eklentilerin arkasında kilitli olan tam düzen kontrolü sağlar.

en: Mega Menu & Navigation Widget
tr_TR: Mega Menü ve Navigasyon Widget'ı

en: Save hours by copying Elementor sections, widgets, or pages from one website to another no need to rebuild layouts from scratch.
tr_TR: Bir web sitesinden diğerine Elementor bölümlerini, widget'larını veya sayfalarını kopyalayarak saatler kazanın, düzenleri sıfırdan yeniden inşa etmenize gerek yok.

en: Design eye-catching popups directly in Elementor collect leads, display promotions, or show messages without needing a separate popup plugin.
tr_TR: Elementor'da doğrudan dikkat çekici açılır pencereler tasarlayın, potansiyel müşteri toplayın, promosyonları gösterin veya ayrı bir açılır pencere eklentisi olmadan mesajlar gösterin.

en: WooCommerce Widgets
tr_TR: WooCommerce Widget'ları

en: 50+ Premium Widgets & 200+ Templates
tr_TR: 50+ Premium Widget ve 200+ Şablon

en: You've picked Pro features upgrade to start using them.
tr_TR: Pro özelliklerini seçtiniz, kullanmaya başlamak için yükseltin.

en: You’re All Set to Start Creating! 🚀
tr_TR: Yaratmaya Başlamak İçin Hazırsınız! 🚀

en: Ultimate Addons is ready to supercharge your Elementor workflow! Build faster, cleaner, and more creatively — with complete control over your site.
tr_TR: Ultimate Addons, Elementor iş akışınızı süper şarj etmeye hazır! Daha hızlı, daha temiz ve daha yaratıcı bir şekilde — siteniz üzerinde tam kontrol ile inşa edin.

en: What You Can Do Next:
tr_TR: Sonraki Yapabilecekleriniz:

en: Build a custom header
tr_TR: Özel bir başlık oluşturun

en: Design your site footer
tr_TR: Site altbilginizi tasarlayın

en: Create a new page
tr_TR: Yeni bir sayfa oluşturun

en: Create New Header
tr_TR: Yeni Başlık Oluştur

en: Create New Footer
tr_TR: Yeni Altbilgi Oluştur

en: We have a special Reward just for you! 🎁
tr_TR: Sizin için özel bir ödülümüz var! 🎁

en: Enter your details to get special offer that we have for you and stay updated on UAE’s latest news and updates.
tr_TR: Sizin için sunduğumuz özel teklifi almak ve BAE’nin en son haberleri ve güncellemeleri hakkında bilgi sahibi olmak için bilgilerinizi girin.

en: Your Email Address
tr_TR: E-posta Adresiniz

en: Entered email address is invalid!
tr_TR: Girilen e-posta adresi geçersiz!

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Exit Guided Setup
tr_TR: Rehberli Kurulumdan Çık

en: Post Layouts
tr_TR: Gönderi Düzenleri

en: Pricing Cards
tr_TR: Fiyatlandırma Kartları

en: Form Stylers and more...
tr_TR: Form Stil Oluşturucuları ve daha fazlası...

en: Unlock Ultimate Features
tr_TR: Ultimate Özellikleri Açın

en: Create Stunning Designs with the Pro Version!
tr_TR: Pro Versiyon ile Şaşırtıcı Tasarımlar Oluşturun!

en: Get access to advanced widgets and features to create the website that stands out!
tr_TR: Öne çıkan bir web sitesi oluşturmak için gelişmiş widget'lara ve özelliklere erişim elde edin!

en: WIDGETS
tr_TR: WIDGET'LER

en: Build Websites 10x Faster with Templates
tr_TR: Şablonlarla Web Sitelerini 10 Kat Daha Hızlı Oluşturun

en: Choose from our professionally designed websites to build your site faster, with easy customization options.
tr_TR: Web sitenizi daha hızlı inşa etmek için profesyonelce tasarlanmış web sitelerimizden seçim yapın, kolay özelleştirme seçenekleri ile.

en: View Templates
tr_TR: Şablonları Görüntüle

en:  Continue Setup
tr_TR: Kuruluma Devam Et

en: Formerly Elementor Header & Footer Builder
tr_TR: Eski Elementor Başlık & Alt Bilgi Oluşturucu

en: You're all set! 🚀
tr_TR: Her şey hazır! 🚀

en: Start creating headers, footers, or pages with UAE and take your website to the next level
tr_TR: Başlıklar, alt bilgiler veya sayfalar oluşturmaya başlayın ve web sitenizi bir üst seviyeye taşıyın

en: Here’s how to get started:
tr_TR: Başlamak için işte yapmanız gerekenler:

en: Click on “Create” button
tr_TR: “Oluştur” butonuna tıklayın

en: Choose the type of template you want to create and customize the selected option
tr_TR: Oluşturmak istediğiniz şablon türünü seçin ve seçilen seçeneği özelleştirin

en: Use the Elementor editor to customize your template according to your preferences using UAE widgets
tr_TR: Şablonunuzu tercihlerinize göre özelleştirmek için Elementor editörünü UAE widget'ları ile kullanın

en: Click “Publish” to make it live
tr_TR: Canlı hale getirmek için “Yayınla”ya tıklayın

en: Go To Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneline Git

en: We have a special reward just for you!
tr_TR: Sadece sizin için özel bir ödülümüz var!

en: This special offer is available only on this page and for limited time
tr_TR: Bu özel teklif yalnızca bu sayfada ve sınırlı bir süre için geçerlidir

en: Unlock My Surprise
tr_TR: Sürprizimi Aç

en: Help make UAE Better
tr_TR: UAE'yi Daha İyi Hale Getirmeye Yardımcı Olun

en: Help us improve by sharing anonymous data about your website setup. This includes non-sensitive info about plugins, themes, and settings, so we can create a better product for you. Your privacy is always our top priority. Learn more in our privacy policy.
tr_TR: Web sitenizle ilgili anonim verileri paylaşarak bize gelişmemizde yardımcı olun. Bu, eklentiler, temalar ve ayarlar hakkında hassas olmayan bilgileri içerir, böylece sizin için daha iyi bir ürün oluşturabiliriz. Gizliliğiniz her zaman önceliğimizdir. Gizlilik politikamızda daha fazla bilgi edinin.

en: Customize Your UAE Setup
tr_TR: UAE Kurulumunuzu Özelleştirin

en: Activate only what you need to keep your website fast and optimized.
tr_TR: Web sitenizi hızlı ve optimize tutmak için yalnızca ihtiyaç duyduğunuz şeyleri etkinleştirin.

en: Compare Free vs Pro
tr_TR: Ücretsiz ile Pro'yu Karşılaştır

[ctx: Date Format]
en: June 1, 2024 (F j, Y)
tr_TR: 1 Haziran 2024 (j F, Y)
