Ultimate Addons for Elementor (UAE) 2.9.0 - en to sv_SE translation catalogue (1317 entries)

en: <strong>Help shape the future of %1$s.</strong><br><br>Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
sv_SE: <strong>Hjälp till att forma framtiden för %1$s.</strong><br><br>Dela hur du använder pluginet så att vi kan bygga funktioner som betyder något, åtgärda problem snabbare och fatta smartare beslut.

en: This will be applicable for all sites from the network.
sv_SE: Detta kommer att gälla för alla webbplatser i nätverket.

note: translators: %s usage doc link
en: Learn more.
sv_SE: Lär dig mer.

en: Happy to help!
sv_SE: Glad att hjälpa till!

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Usage Tracking
sv_SE: Användningsspårning

note: translators: %s Product title
en: Help improve %s by sharing non-sensitive usage data — like PHP version and features used.
sv_SE: Hjälp till att förbättra %s genom att dela icke-känslig användningsdata — som PHP-version och använda funktioner.

en:  This will be applicable for all sites from the network.
sv_SE:  Detta kommer att gälla för alla webbplatser i nätverket.

en: Learn More.
sv_SE: Lär dig mer.

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Oj! Något gick fel. Vänligen uppdatera sidan och försök igen.

en: Quick Feedback
sv_SE: Snabb feedback

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
sv_SE: Om du har en stund, vänligen dela varför du inaktiverar pluginet.

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Please tell us more details.
sv_SE: Vänligen berätta mer detaljer.

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
sv_SE: Behöver du hjälp från våra experter? %1$sKlicka här för att kontakta oss.%2$s

en: Submit & Deactivate
sv_SE: Skicka in & Inaktivera

en: Skip & Deactivate
sv_SE: Hoppa över & Inaktivera

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
sv_SE: Förlåt, du har inte behörighet att utföra denna åtgärd.

en: Nonce validation failed
sv_SE: Nonce-validering misslyckades

en: This is a temporary deactivation for testing.
sv_SE: Detta är en tillfällig inaktivering för testning.

en: How can we assist you?
sv_SE: Hur kan vi hjälpa dig?

en: The plugin isn't working properly.
sv_SE: Pluginet fungerar inte som det ska.

en: Please tell us more about what went wrong?
sv_SE: Vänligen berätta mer om vad som gick fel?

en: I found a better alternative plugin.
sv_SE: Jag hittade ett bättre alternativ-plugin.

en: Could you please specify which plugin?
sv_SE: Kan du specificera vilket plugin?

en: It's missing a specific feature.
sv_SE: Det saknas en specifik funktion.

en: Please tell us more about the feature.
sv_SE: Vänligen berätta mer om funktionen.

en: Other
sv_SE: Annat

en: Plugin installation is disabled for you on this site.
sv_SE: Plugininstallation är inaktiverad för dig på denna webbplats.

en: Plugin slug is missing.
sv_SE: Plugin-slug saknas.

en: Plugin installation function not found.
sv_SE: Plugininstallationsfunktion hittades inte.

en: Theme installation is disabled for you on this site.
sv_SE: Temainstallation är inaktiverad för dig på denna webbplats.

en: Theme slug is missing.
sv_SE: Tema-slug saknas.

en: Theme installation function not found.
sv_SE: Temainstallationsfunktion hittades inte.

en: You do not have permission to perform this action.
sv_SE: Du har inte behörighet att utföra denna åtgärd.

en: Invalid widget identifier.
sv_SE: Ogiltig widgetidentifierare.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
sv_SE: Pluginaktivering är inaktiverad för dig på denna webbplats.

en: Plugin Activated.
sv_SE: Plugin aktiverad.

en: Theme activation is disabled for you on this site.
sv_SE: Temaaktivering är inaktiverad för dig på denna webbplats.

en: Theme Activated.
sv_SE: Tema aktiverad.

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
sv_SE: Kunde inte aktivera pluginet. Vänligen aktivera från Plugins-sidan.

en: Could not activate theme. Please activate from the Themes page.
sv_SE: Kunde inte aktivera temat. Vänligen aktivera från Temasidan.

en: Invalid compatibility option value.
sv_SE: Ogiltigt värde för kompatibilitetsalternativ.

en: Settings saved successfully!
sv_SE: Inställningar sparades framgångsrikt!

en: Unable to save settings.
sv_SE: Kunde inte spara inställningar.

en: Invalid analytics option value.
sv_SE: Ogiltigt värde för analysalternativ.

en: Security check failed.
sv_SE: Säkerhetskontroll misslyckades.

en: Upgrade notice dismissed.
sv_SE: Uppgraderingsmeddelande avvisat.

en: Onboarding analytics saved.
sv_SE: Onboarding-analys sparad.

en: Important Notice:
sv_SE: Viktig information:

en: Can't edit your header or footer?
sv_SE: Kan inte redigera din header eller footer?

en: Try clearing your cache or resetting permalinks (Settings > Permalinks > Save Changes).
sv_SE: Försök att rensa din cache eller återställa permalänkar (Inställningar > Permalänkar > Spara ändringar).

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Flush Permalink
sv_SE: Rensa permalänk

en: Display Rules
sv_SE: Visningsregler

en: Date
sv_SE: Datum

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: New Template
sv_SE: Ny mall

en: Edit Template
sv_SE: Redigera mall

en: View Template
sv_SE: Visa mall

en: View All
sv_SE: Visa alla

en: Search Templates
sv_SE: Sök mallar

en: Parent Templates:
sv_SE: Föräldramallar:

en: No Templates found.
sv_SE: Inga mallar hittades.

en: No Templates found in Trash.
sv_SE: Inga mallar hittades i papperskorgen.

en: Create New
sv_SE: Skapa ny

en: Elementor Header & Footer Builder Options
sv_SE: Alternativ för Elementor Header & Footer Builder

en: Type of Template
sv_SE: Typ av mall

en: Select Option
sv_SE: Välj alternativ

en: Before Footer
sv_SE: Före footer

en: Custom Block
sv_SE: Anpassad block

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content.
sv_SE: Kopiera denna kortkod och klistra in den i ditt inlägg, sida eller textwidgetinnehåll.

en: Enable Layout for Elementor Canvas Template?
sv_SE: Aktivera layout för Elementor Canvas-mall?

en: Enabling this option will display this layout on pages using Elementor Canvas Template.
sv_SE: Aktivering av detta alternativ kommer att visa denna layout på sidor som använder Elementor Canvas-mall.

en: Display On
sv_SE: Visa på

en: Add locations for where this template should appear.
sv_SE: Lägg till platser där denna mall ska visas.

en: Add Display Rule
sv_SE: Lägg till visningsregel

en: Do Not Display On
sv_SE: Visa inte på

en: Add locations for where this template should not appear.
sv_SE: Lägg till platser där denna mall inte ska visas.

en: Exclude On
sv_SE: Exkludera på

en: Add Exclusion Rule
sv_SE: Lägg till exkluderingsregel

en: User Roles
sv_SE: Användarroller

en: Display custom template based on user role.
sv_SE: Visa anpassad mall baserat på användarroll.

en: Users
sv_SE: Användare

en: Add User Rule
sv_SE: Lägg till användarregel

note: Translators: Post title, Template Location
en: Template %1$s is already assigned to the location %2$s
sv_SE: Mall %1$s är redan tilldelad platsen %2$s

en: UAE Plugin Information
sv_SE: UAE Plugininformation

en: Read-only info: version, health, hooks.
sv_SE: Skrivskyddad info: version, hälsa, hooks.

en: UAE Template Management
sv_SE: UAE Mallhantering

en: CRUD for header/footer/block templates.
sv_SE: CRUD för header/footer/blockmallar.

en: UAE Widget Management
sv_SE: UAE Widgethantering

en: Enable/disable Elementor widgets.
sv_SE: Aktivera/inaktivera Elementor-widgets.

en: UAE Extension Management
sv_SE: UAE Tilläggshantering

en: Toggle Scroll to Top / Progress Bar.
sv_SE: Växla Scrolla till toppen / Progress Bar.

en: UAE Display Rules
sv_SE: UAE Visningsregler

en: Where and to whom templates appear.
sv_SE: Var och för vem mallar visas.

en: UAE Active Templates
sv_SE: UAE Aktiva mallar

en: Which templates render on a given page.
sv_SE: Vilka mallar renderas på en given sida.

en: UAE Theme Compatibility
sv_SE: UAE Temakompatibilitet

en: Theme detection and fallback config.
sv_SE: Temadetektion och fallback-konfiguration.

en: UAE Plugin Settings
sv_SE: UAE Plugininställningar

en: Plugin-level configuration.
sv_SE: Plugin-nivåkonfiguration.

en: UAE Template Embedding
sv_SE: UAE Mallinbäddning

en: Shortcode strings and rendered HTML.
sv_SE: Kortkodsträngar och renderad HTML.

en: UAE Page Builder
sv_SE: UAE Sidbyggare

en: Build and manage page content with HFE and Elementor widgets.
sv_SE: Bygg och hantera sidinnehåll med HFE och Elementor-widgets.

en: UAE Design System
sv_SE: UAE Designsystem

en: Read the site's global colors, fonts, and spacing.
sv_SE: Läs webbplatsens globala färger, typsnitt och avstånd.

en: UAE Maintenance
sv_SE: UAE Underhåll

en: Cache clearing and maintenance tasks.
sv_SE: Cache-rensning och underhållsuppgifter.

en: UAE Pro Features
sv_SE: UAE Pro-funktioner

en: Information about UAE Pro premium widgets and upgrade path.
sv_SE: Information om UAE Pro premiumwidgets och uppgraderingsväg.

en: UAE MCP Server
sv_SE: UAE MCP-server

en: AI tools for Header Footer Elementor — manage headers, footers, templates, pages, and widgets.
sv_SE: AI-verktyg för Header Footer Elementor - hantera headers, footers, mallar, sidor och widgets.

en: Template has invalid Elementor data.
sv_SE: Mallen har ogiltig Elementor-data.

en: Failed to encode Elementor data.
sv_SE: Misslyckades med att koda Elementor-data.

en: Invalid position. Use "append", "prepend", or an object with "after", "before", or "inside" key.
sv_SE: Ogiltig position. Använd "append", "prepend" eller ett objekt med "after", "before" eller "inside"-nyckel.

en: Element not found in template.
sv_SE: Elementet hittades inte i mallen.

note: translators: %s: Required plugin name translators: %s: Plugin name
en: This widget requires %s.
sv_SE: Denna widget kräver %s.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use template-builder/list-widget-types to see available types.
sv_SE: Widgettyp "%s" är inte igenkänd. Använd template-builder/list-widget-types för att se tillgängliga typer.

note: translators: %s: element ID
en: Section "%s" not found in template.
sv_SE: Sektion "%s" hittades inte i mallen.

note: translators: %s: element ID
en: Sibling element "%s" not found in template.
sv_SE: Syskonelement "%s" hittades inte i mallen.

note: translators: %s: element ID
en: Parent element "%s" not found in template.
sv_SE: Föräldraelement "%s" hittades inte i mallen.

en: Elementor is not active.
sv_SE: Elementor är inte aktivt.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" not found in Elementor.
sv_SE: Widgettyp "%s" hittades inte i Elementor.

en: Get All Active Templates
sv_SE: Hämta alla aktiva mallar

en: Returns all active templates (header, footer, before-footer) in one call.
sv_SE: Returnerar alla aktiva mallar (huvud, fot, före-fot) i ett samtal.

en: Add Column to Section
sv_SE: Lägg till kolumn i sektion

en: Adds a column to an existing section or container in any Elementor post. Automatically redistributes column sizes to fit.
sv_SE: Lägger till en kolumn i en befintlig sektion eller behållare i vilken Elementor-post som helst. Omfördelar automatiskt kolumnstorlekar för att passa.

en: Any Elementor-enabled post ID (page, post, or HFE template).
sv_SE: Vilken Elementor-aktiverad post-ID (sida, inlägg eller HFE-mall).

en: Section or container element ID to add column to.
sv_SE: Sektion eller behållare element-ID för att lägga till kolumn.

en: If true, automatically redistributes all column sizes evenly.
sv_SE: Om sant, omfördelar automatiskt alla kolumnstorlekar jämnt.

en: section_id is required.
sv_SE: section_id är obligatoriskt.

note: translators: 1: Section ID, 2: Post title, 3: Column ID
en: Added column to section %1$s in "%2$s". Use builder/insert-widget with position {"inside": "%3$s"} to add widgets.
sv_SE: Lade till kolumn i sektion %1$s i "%2$s". Använd builder/insert-widget med position {"inside": "%3$s"} för att lägga till widgets.

en: Add Section/Container
sv_SE: Lägg till sektion/behållare

en: Adds a structural layout element to any Elementor post. On legacy sites: creates a section with columns. On container sites: creates a flex container with child containers. Supports inner sections and multi-column layouts.
sv_SE: Lägger till ett strukturellt layout-element i vilken Elementor-post som helst. På äldre webbplatser: skapar en sektion med kolumner. På behållarsajter: skapar en flexbehållare med barnbehållare. Stöder inre sektioner och fler-kolumns layouter.

en: Array of column size percentages. Must sum to 100. E.g., [50, 50] for two equal columns, [33, 34, 33] for three columns, [25, 75] for sidebar layout.
sv_SE: Array av kolumnstorleksprocent. Måste summera till 100. T.ex. [50, 50] för två lika kolumner, [33, 34, 33] för tre kolumner, [25, 75] för sidlayout.

en: If true, creates an inner section (must be placed inside a column). On container sites, creates a nested container.
sv_SE: Om sant, skapar en inre sektion (måste placeras inuti en kolumn). På behållarsajter, skapar en nästlad behållare.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (for inner sections inside a column/container).
sv_SE: Var att infoga: "append" (standard), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (för inre sektioner inuti en kolumn/behållare).

note: translators: %d: total of column sizes
en: Column sizes must sum to 100. Got %d.
sv_SE: Kolumnstorlekar måste summera till 100. Fick %d.

en: inner section
sv_SE: inre sektion

en: container
sv_SE: behållare

en: section
sv_SE: sektion

note: translators: 1: Element type, 2: Number of columns, 3: Post title
en: Added %1$s with %2$d column(s) to "%3$s". Use column_ids to insert widgets into specific columns.
sv_SE: Lade till %1$s med %2$d kolumn(er) i "%3$s". Använd column_ids för att infoga widgets i specifika kolumner.

en: Build Complete Layout
sv_SE: Bygg komplett layout

en: Builds a complete layout with sections, columns, and widgets in one call. Replaces all content on the post. The structure parameter is a JSON string describing rows and widgets.
sv_SE: Bygger en komplett layout med sektioner, kolumner och widgets i ett samtal. Ersätter allt innehåll på inlägget. Strukturparametern är en JSON-sträng som beskriver rader och widgets.

en: structure is not valid JSON. It must be a minified JSON array string.
sv_SE: Struktur är inte giltig JSON. Det måste vara en minifierad JSON-arraysträng.

en: structure must be a JSON array of section objects. Example: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]
sv_SE: Struktur måste vara en JSON-array av sektionobjekt. Exempel: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]

en: Each item in structure must be a section object with "children". Example: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}
sv_SE: Varje objekt i strukturen måste vara ett sektionobjekt med "children". Exempel: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}

note: translators: 1: Number of elements, 2: Post title
en: Built "%2$s" with %1$d elements.
sv_SE: Byggde "%2$s" med %1$d element.

en: Regenerate CSS
sv_SE: Regenerera CSS

en: Forces Elementor to regenerate CSS files for a post so frontend changes appear immediately. Call after builder/build or any structural change.
sv_SE: Tvingar Elementor att regenerera CSS-filer för ett inlägg så att frontendändringar visas omedelbart. Anropa efter builder/build eller någon strukturell förändring.

en: Any Elementor-enabled post ID. Pass 0 to regenerate all Elementor CSS globally.
sv_SE: Vilket Elementor-aktiverat inlägg ID som helst. Skicka 0 för att regenerera all Elementor CSS globalt.

en: You are not allowed to regenerate all Elementor CSS globally.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att regenerera all Elementor CSS globalt.

en: Regenerated all Elementor CSS files globally.
sv_SE: Regenererade alla Elementor CSS-filer globalt.

note: translators: %s: Post title
en: Regenerated CSS for "%s".
sv_SE: Regenererade CSS för "%s".

en: Insert Widget
sv_SE: Infoga Widget

en: Inserts a single widget into an existing Elementor post. KEY WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Use list-widget-types to discover all available slugs.
sv_SE: Infogar en enskild widget i ett befintligt Elementor-inlägg. NYCKEL WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logotyp), social-icons. Sidor: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Använd list-widget-types för att upptäcka alla tillgängliga sluggar.

en: Widget type slug (e.g. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Use builder/list-widget-types to see available types.
sv_SE: Widgettyp slug (t.ex. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Använd builder/list-widget-types för att se tillgängliga typer.

en: JSON string of widget settings. Use builder/get-schema to discover the keys. Example: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}. Pass empty string or "{}" for defaults.
sv_SE: JSON-sträng av widgetinställningar. Använd builder/get-schema för att upptäcka nycklarna. Exempel: {"heading_title":"Min rubrik","align":"center"}. Skicka tom sträng eller "{}" för standardinställningar.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", a number for index position (0=first, 1=second, etc.), or { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.
sv_SE: Var att infoga: "append" (standard), "prepend", ett nummer för indexposition (0=första, 1=andra, osv.), eller { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.

en: Widget type is required.
sv_SE: Widgettyp krävs.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use builder/list-widget-types to see available types.
sv_SE: Widgettyp "%s" känns inte igen. Använd builder/list-widget-types för att se tillgängliga typer.

note: translators: 1: Widget type, 2: Post title
en: Inserted %1$s widget into "%2$s".
sv_SE: Infogade %1$s widget i "%2$s".

en: Move Element
sv_SE: Flytta Element

en: Repositions an element within any Elementor post. Removes from current location and inserts at new position.
sv_SE: Flyttar ett element inom vilket Elementor-inlägg som helst. Tar bort från nuvarande plats och infogar på ny position.

en: Element ID to move.
sv_SE: Element ID att flytta.

en: New position: { "after": "element_id" } or { "before": "element_id" }.
sv_SE: Ny position: { "after": "element_id" } eller { "before": "element_id" }.

en: Element ID is required.
sv_SE: Element ID krävs.

en: Position is required.
sv_SE: Position krävs.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Moved element %1$s in "%2$s".
sv_SE: Flyttade element %1$s i "%2$s".

en: Remove Element
sv_SE: Ta bort Element

en: Removes a widget or container from any Elementor post by element ID.
sv_SE: Tar bort en widget eller behållare från vilket Elementor-inlägg som helst med element ID.

en: Element ID to remove.
sv_SE: Element ID att ta bort.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Removed element %1$s from "%2$s".
sv_SE: Tog bort element %1$s från "%2$s".

en: Get Element Schema
sv_SE: Hämta Element Schema

en: Returns a settings schema for widgets, sections, containers, or columns. Use before building layouts to discover available settings.
sv_SE: Returnerar en inställningsschema för widgets, sektioner, behållare eller kolumner. Använd innan du bygger layouter för att upptäcka tillgängliga inställningar.

en: Type of element to get schema for.
sv_SE: Typ av element att hämta schema för.

en: Widget type slug (required when type=widget). E.g., "heading", "navigation-menu".
sv_SE: Widgettyp slug (krävs när typ=widget). T.ex. "heading", "navigation-menu".

en: Which settings tab to include. Defaults to "all" which returns content + style settings.
sv_SE: Vilka inställningsflikar som ska inkluderas. Standardinställningen är "alla" som returnerar innehåll + stilinställningar.

en: Type must be one of: widget, section, container, column.
sv_SE: Typen måste vara en av: widget, sektion, behållare, kolumn.

en: widget_type is required when type=widget.
sv_SE: widget_type är obligatorisk när typ=widget.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" is not in the allowed list.
sv_SE: Widgettyp "%s" finns inte i den tillåtna listan.

note: translators: %s: element type
en: Element type "%s" not found in Elementor.
sv_SE: Elementtyp "%s" hittades inte i Elementor.

en: Get Post Structure
sv_SE: Hämta inläggsstruktur

en: Returns the full Elementor element tree of any Elementor-enabled post -- containers, widgets, IDs, types, and setting keys.
sv_SE: Returnerar hela Elementor-elementträdet för vilket Elementor-aktiverat inlägg som helst -- behållare, widgets, ID, typer och inställningsnycklar.

en: If true, return complete settings. Default false returns only setting keys for brevity.
sv_SE: Om sant, returnera kompletta inställningar. Standard falskt returnerar endast inställningsnycklar för korthet.

en: Undo Last Builder Change
sv_SE: Ångra senaste byggarändring

en: Reverts the most recent AI builder change on a post by restoring the snapshot taken automatically just before that change. Keeps a single level of undo; for older versions use Elementor revision history.
sv_SE: Återställer den senaste AI-byggarändringen på ett inlägg genom att återställa den snapshot som automatiskt togs precis före den ändringen. Håller en enda nivå av ångra; för äldre versioner använd Elementor revisionshistorik.

en: The post, page, or HFE template ID to undo the last change on.
sv_SE: Inlägget, sidan eller HFE-mallens ID för att ångra den senaste ändringen.

en: No recent change is available to undo for this post. Try Elementor revision history.
sv_SE: Ingen nyligen ändring är tillgänglig att ångra för detta inlägg. Försök med Elementor revisionshistorik.

note: translators: %s: post title
en: Reverted the last change on "%s".
sv_SE: Återställde den senaste ändringen på "%s".

en: Update Widget Settings
sv_SE: Uppdatera widgetinställningar

en: Updates settings for an existing widget element in any Elementor post. Performs a partial merge -- only provided settings are changed.
sv_SE: Uppdaterar inställningar för ett befintligt widgetelement i vilket Elementor-inlägg som helst. Utför en partiell sammanslagning -- endast angivna inställningar ändras.

en: Element ID to update (from get-structure).
sv_SE: Element-ID att uppdatera (från hämta-struktur).

en: JSON string of the settings to update. You MUST call builder/get-schema first to discover the exact setting keys for the widget type. Then pass a JSON object string with only the keys you want to change. Example for hfe-infocard: {"infocard_title":"New Title","infocard_description":"New text","infocard_button_text":"Click Me"}. Example for heading: {"heading_title":"New Heading"}. Example for text-editor: {"editor":"<p>New content</p>"}.
sv_SE: JSON-sträng av inställningarna som ska uppdateras. Du MÅSTE först anropa builder/get-schema för att upptäcka de exakta inställningsnycklarna för widgettypen. Passera sedan en JSON-objektsträng med endast de nycklar du vill ändra. Exempel för hfe-infocard: {"infocard_title":"Ny titel","infocard_description":"Ny text","infocard_button_text":"Klicka här"}. Exempel för rubrik: {"heading_title":"Ny rubrik"}. Exempel för textredigerare: {"editor":"<p>Ny innehåll</p>"}.

en: Element not found in post.
sv_SE: Elementet hittades inte i inlägget.

note: translators: 1: widget type, 2: comma-separated setting keys
en: No settings provided. This is a "%1$s" widget. Available setting keys: %2$s. Retry with the correct keys in the settings object.
sv_SE: Inga inställningar angivna. Detta är en "%1$s" widget. Tillgängliga inställningsnycklar: %2$s. Försök igen med de korrekta nycklarna i inställningsobjektet.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Updated element %1$s in "%2$s".
sv_SE: Uppdaterade element %1$s i "%2$s".

en: List Available Widget Types
sv_SE: Lista över tillgängliga widgettyper

en: Lists all widget types that can be inserted. RECOMMENDED — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.
sv_SE: Listar alla widgettyper som kan infogas. REKOMMENDERAD — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logotyp), social-icons, hfe-menu. Sidor: rubrik, textredigerare, bild, knapp, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.

en: Filter by source plugin.
sv_SE: Filtrera efter källplugin.

en: Get Design Tokens
sv_SE: Hämta design tokens

en: Returns the site's global colors, fonts, and spacing from the active Elementor kit. ALWAYS call this before build-template or build-page to match the site's existing design.
sv_SE: Returnerar webbplatsens globala färger, typsnitt och avstånd från den aktiva Elementor-kittet. Kalla ALLTID detta innan build-template eller build-page för att matcha webbplatsens befintliga design.

en: No active Elementor kit found.
sv_SE: Ingen aktiv Elementor-kit hittades.

en: Get Available Locations
sv_SE: Hämta tillgängliga platser

en: Lists all available targeting locations for display rules.
sv_SE: Listar alla tillgängliga målplatser för visningsregler.

en: Update Display Rules
sv_SE: Uppdatera visningsregler

en: Set include/exclude locations and user role targeting for a template. Merges the old update and set-user-roles abilities.
sv_SE: Ställ in inkludera/exkludera platser och användarrollmålning för en mall. Slår samman de gamla uppdaterings- och set-user-roles-funktionerna.

en: Template post ID.
sv_SE: Mallens post-ID.

en: Include rules: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }
sv_SE: Inkludera regler: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }

en: Exclude rules. Same structure as include_locations.
sv_SE: Exkludera regler. Samma struktur som include_locations.

en: Role slugs: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.
sv_SE: Rollslugs: inloggad, utloggad, administratör, redaktör, författare, bidragsgivare, prenumerant.

note: translators: %s: comma-separated invalid role slugs
en: Invalid role(s): %s
sv_SE: Ogiltig roll(er): %s

en: List Extensions
sv_SE: Lista över tillägg

en: Lists available extensions (Scroll to Top, Reading Progress Bar) and their status.
sv_SE: Listar tillgängliga tillägg (Scrolla till toppen, Läsningsprogressionsfält) och deras status.

en: Toggle Extension
sv_SE: Växla tillägg

en: Enable or disable a specific extension.
sv_SE: Aktivera eller inaktivera ett specifikt tillägg.

en: Extension slug.
sv_SE: Tilläggsslag.

en: True to enable, false to disable.
sv_SE: Sant för att aktivera, falskt för att inaktivera.

note: translators: %s: extension slug
en: Extension "%s" not found.
sv_SE: Tillägget "%s" hittades inte.

en: Get Plugin Info
sv_SE: Hämta plugininformation

en: Returns unified plugin info: version, health, templates, widgets, theme compatibility, extensions, and optionally hooks.
sv_SE: Returnerar enhetlig plugininformation: version, hälsa, mallar, widgets, temakompatibilitet, tillägg och eventuellt hooks.

en: When true, includes the hooks list in the response.
sv_SE: När sant, inkluderar hooks-listan i svaret.

en: Enable/disable header rendering.
sv_SE: Aktivera/inaktivera header-rendering.

en: Enable/disable footer rendering.
sv_SE: Aktivera/inaktivera footer-rendering.

en: Enable/disable before-footer rendering.
sv_SE: Aktivera/inaktivera rendering före footer.

en: Filter header template post ID.
sv_SE: Filtrera header-mallens post-ID.

en: Filter footer template post ID.
sv_SE: Filtrera footer-mallens post-ID.

en: Filter before-footer template ID.
sv_SE: Filtrera ID för mall före footer.

en: Conditionally skip header output.
sv_SE: Villkorligt hoppa över header-utdata.

en: Conditionally skip footer output.
sv_SE: Villkorligt hoppa över footer-utdata.

en: Conditionally skip before-footer output.
sv_SE: Villkorligt hoppa över utdata före footer.

en: Filter template ID before render.
sv_SE: Filtrera mall-ID före rendering.

en: Control preview notice visibility.
sv_SE: Kontrollera förhandsgranskningsmeddelandets synlighet.

en: Fires inside header wrapper.
sv_SE: Avfyrar inuti header-wrapper.

en: Fires before footer section.
sv_SE: Avfyrar före footer-sektionen.

en: Fires inside footer wrapper.
sv_SE: Avfyrar inuti footer-wrapper.

en: Render admin page body.
sv_SE: Rendera admin-sidans kropp.

en: Clear Elementor Cache
sv_SE: Rensa Elementor-cache

en: Clears the Elementor CSS cache globally to regenerate all stylesheets.
sv_SE: Rensar Elementor CSS-cache globalt för att regenerera alla stilmallar.

en: Elementor CSS cache cleared successfully.
sv_SE: Elementor CSS-cache rensades framgångsrikt.

en: Create Page
sv_SE: Skapa sida

en: Creates a new Elementor-ready page or post with optional page template.
sv_SE: Skapar en ny Elementor-redo sida eller inlägg med valfri sidmall.

en: The page or post title.
sv_SE: Titeln på sidan eller inlägget.

en: Post type to create.
sv_SE: Posttyp att skapa.

en: Initial post status.
sv_SE: Initialt poststatus.

en: Elementor page template: elementor_header_footer, elementor_canvas, or default.
sv_SE: Elementor sidmall: elementor_header_footer, elementor_canvas eller standard.

note: translators: %s: post type slug
en: Post type "%s" is not supported by Elementor.
sv_SE: Posttyp "%s" stöds inte av Elementor.

en: Delete Page
sv_SE: Ta bort sida

en: Moves an Elementor page or post to the trash. Does not permanently delete.
sv_SE: Flyttar en Elementor-sida eller inlägg till papperskorgen. Tar inte bort permanent.

en: The page or post ID to trash.
sv_SE: ID för sidan eller inlägget som ska flyttas till papperskorgen.

en: Post not found.
sv_SE: Inlägget hittades inte.

en: Use templates/delete for HFE templates.
sv_SE: Använd templates/delete för HFE-mallar.

en: You are not allowed to delete this post.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att ta bort detta inlägg.

en: Failed to move post to trash.
sv_SE: Misslyckades med att flytta inlägget till papperskorgen.

note: translators: %s: post title
en: "%s" moved to trash.
sv_SE: "%s" flyttades till papperskorgen.

en: List Pages
sv_SE: Lista sidor

en: Lists Elementor-edited pages and posts with optional filtering by type, status, and search.
sv_SE: Listar Elementor-redigerade sidor och inlägg med valfri filtrering efter typ, status och sökning.

en: Filter by post type. Use "any" for all supported types.
sv_SE: Filtrera efter inläggstyp. Använd "any" för alla stödda typer.

en: Filter by post status.
sv_SE: Filtrera efter inläggsstatus.

en: Number of results per page. Maximum 100.
sv_SE: Antal resultat per sida. Maximalt 100.

en: Search by title.
sv_SE: Sök efter titel.

en: Restore Page
sv_SE: Återställ sida

en: Restores a trashed page or post back to its previous status.
sv_SE: Återställer en borttagen sida eller inlägg till dess tidigare status.

en: The trashed page or post ID to restore.
sv_SE: ID för den borttagna sidan eller inlägget som ska återställas.

en: Post is not in the trash.
sv_SE: Inlägget finns inte i papperskorgen.

en: You are not allowed to restore this post.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att återställa detta inlägg.

en: Failed to restore post from trash.
sv_SE: Misslyckades med att återställa inlägget från papperskorgen.

note: translators: %s: post title
en: "%s" restored from trash.
sv_SE: "%s" återställdes från papperskorgen.

en: Update Page Meta
sv_SE: Uppdatera sidmetadata

en: Updates title, page template, or featured image for an Elementor page or post.
sv_SE: Uppdaterar titel, sidmall eller utvald bild för en Elementor-sida eller inlägg.

en: The page or post ID to update.
sv_SE: ID för sidan eller inlägget som ska uppdateras.

en: New page/post title.
sv_SE: Ny titel för sidan/inlägget.

en: Attachment ID for featured image. Pass 0 to remove.
sv_SE: Bilaga-ID för utvald bild. Ange 0 för att ta bort.

en: Invalid page template value.
sv_SE: Ogiltigt värde för sidmall.

en: Invalid attachment ID for featured image.
sv_SE: Ogiltigt bilaga-ID för utvald bild.

en: No fields provided to update.
sv_SE: Inga fält angivna för uppdatering.

en: Update Page Status
sv_SE: Uppdatera sidstatus

en: Publishes or unpublishes (drafts) an Elementor page or post.
sv_SE: Publicerar eller avpublicerar (utkast) en Elementor-sida eller inlägg.

en: The page or post ID.
sv_SE: ID för sidan eller inlägget.

en: The new status: publish or draft.
sv_SE: Den nya statusen: publicera eller utkast.

en: Post is in the trash. Use pages/restore first.
sv_SE: Inlägget finns i papperskorgen. Använd pages/restore först.

en: UAE Pro Features & Upgrade Info
sv_SE: UAE Pro-funktioner och uppgraderingsinformation

en: Get UAE Pro features, premium widgets, and upgrade pricing. Use when user asks about mega menus, AJAX load more, carousels, modal popups, video gallery, hotspot, timeline, login form, or any Pro-only features.
sv_SE: Få UAE Pro-funktioner, premiumwidgets och uppgraderingspriser. Använd när användaren frågar om mega menyer, AJAX-ladda mer, karuseller, modala popup-fönster, videogalleri, hotspots, tidslinje, inloggningsformulär eller några Pro-endast funktioner.

en: What the user is trying to do or which feature they are asking about. This helps tailor the recommendation.
sv_SE: Vad användaren försöker göra eller vilken funktion de frågar om. Detta hjälper till att skräddarsy rekommendationen.

en: UAE Pro is already active on this site. All premium widgets and features are available.
sv_SE: UAE Pro är redan aktiv på denna webbplats. Alla premiumwidgets och funktioner är tillgängliga.

note: translators: 1: widget count, 2: pricing URL
en: UAE Pro adds %1$d+ premium widgets and upgrades 6 free widgets with advanced features. Upgrade at: %2$s
sv_SE: UAE Pro lägger till %1$d+ premiumwidgets och uppgraderar 6 gratiswidgets med avancerade funktioner. Uppgradera på: %2$s

en: Get Plugin Settings
sv_SE: Hämta plugin-inställningar

en: Get all plugin-level settings.
sv_SE: Hämta alla plugin-nivåinställningar.

en: Update Plugin Setting
sv_SE: Uppdatera plugin-inställning

en: Update a specific plugin setting. Only safe, non-sensitive settings are allowed.
sv_SE: Uppdatera en specifik plugin-inställning. Endast säkra, icke-känsliga inställningar är tillåtna.

en: Setting key to update.
sv_SE: Inställningsnyckel att uppdatera.

en: New value for the setting.
sv_SE: Nytt värde för inställningen.

en: Both setting_key and value are required.
sv_SE: Både inställningsnyckel och värde krävs.

note: translators: %s: setting key
en: Setting "%s" is not in the allowed list.
sv_SE: Inställningen "%s" finns inte i den tillåtna listan.

en: Invalid value for "%1$s". Allowed: %2$s
sv_SE: Ogiltigt värde för "%1$s". Tillåtna: %2$s

en: Render Template Shortcode
sv_SE: Rendera mallkortkod

en: Render an HFE template shortcode and return its HTML output.
sv_SE: Rendera en HFE-mallkortkod och returnera dess HTML-utdata.

en: Template post ID to render.
sv_SE: Mallens inläggs-ID som ska renderas.

en: Create Template
sv_SE: Skapa mall

en: Creates a new HFE template. Returns the new template ID and Elementor edit URL.
sv_SE: Skapar en ny HFE-mall. Returnerar det nya mallens ID och Elementor-redigerings-URL.

en: Template title.
sv_SE: Mallens titel.

en: Template type.
sv_SE: Malltyp.

en: Post status.
sv_SE: Inläggsstatus.

en: Invalid template type.
sv_SE: Ogiltig malltyp.

en: Invalid post status.
sv_SE: Ogiltig inläggsstatus.

en: Failed to create template.
sv_SE: Misslyckades med att skapa mall.

en: Delete Template
sv_SE: Ta bort mall

en: Moves an HFE template to trash. Does not permanently delete.
sv_SE: Flyttar en HFE-mall till papperskorgen. Tar inte bort permanent.

en: The template post ID to trash.
sv_SE: Mallens inläggs-ID som ska flyttas till papperskorgen.

en: Failed to trash the template.
sv_SE: Misslyckades med att flytta mallen till papperskorgen.

en: Template moved to trash.
sv_SE: Mallen flyttades till papperskorgen.

en: Duplicate Template
sv_SE: Duplicera mall

en: Creates a copy of an existing template with all settings and Elementor content.
sv_SE: Skapar en kopia av en befintlig mall med alla inställningar och Elementor-innehåll.

en: Source template post ID.
sv_SE: Källmallens inläggs-ID.

en: Title for duplicate. Default: "Copy of {original}".
sv_SE: Titel för duplikat. Standard: "Kopia av {original}".

note: translators: %s: Original post title
en: Copy of %s
sv_SE: Kopia av %s

en: Failed to create duplicate template.
sv_SE: Misslyckades med att skapa duplicerad mall.

en: Get Template Details
sv_SE: Hämta mallinformation

en: Returns full details for a specific template including type, display rules, and shortcode.
sv_SE: Returnerar fullständig information för en specifik mall inklusive typ, visningsregler och kortkod.

en: The template post ID.
sv_SE: Mallen inläggs-ID.

en: List Templates
sv_SE: Lista mallar

en: Lists all HFE templates with their type, status, display conditions, and edit URLs.
sv_SE: Listar alla HFE-mallar med deras typ, status, visningsvillkor och redigerings-URL:er.

en: Filter by template type.
sv_SE: Filtrera efter malltyp.

en: Restore Template from Trash
sv_SE: Återställ mall från papperskorgen

en: Restores a trashed HFE template back to its previous status (typically draft).
sv_SE: Återställer en borttagen HFE-mall tillbaka till dess tidigare status (vanligtvis utkast).

en: The trashed template post ID to restore.
sv_SE: Det borttagna mallens inläggs-ID som ska återställas.

en: Template not found or is not an HFE template.
sv_SE: Mallen hittades inte eller är inte en HFE-mall.

en: Template is not in trash.
sv_SE: Mallen är inte i papperskorgen.

en: Failed to restore template from trash.
sv_SE: Misslyckades med att återställa mall från papperskorgen.

en: Template restored from trash.
sv_SE: Mallen återställdes från papperskorgen.

en: Update Template
sv_SE: Uppdatera mall

en: Updates a template's type and/or status. Provide type, status, or both.
sv_SE: Uppdaterar en malls typ och/eller status. Ange typ, status eller båda.

en: New template type.
sv_SE: Ny malltyp.

en: New post status.
sv_SE: Ny inläggsstatus.

en: Provide at least one of type or status to update.
sv_SE: Ange minst en av typ eller status för att uppdatera.

en: Cannot change status of a trashed template. Use templates/restore first.
sv_SE: Kan inte ändra status för en borttagen mall. Använd templates/restore först.

en: Failed to update template type.
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera malltyp.

en: Status must be publish or draft.
sv_SE: Status måste vara publicerad eller utkast.

en: Failed to update template status.
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera mallstatus.

en: Get Theme Info
sv_SE: Hämta temainformation

en: Returns current theme compatibility info and the full list of natively supported themes.
sv_SE: Returnerar aktuell temakompatibilitetsinformation och hela listan över nativt stödda teman.

en: Set Theme Compatibility Method
sv_SE: Ställ in temakompatibilitetsmetod

en: Configure fallback method for unsupported themes.
sv_SE: Konfigurera fallback-metod för osupporterade teman.

en: Compatibility method: default or css-override.
sv_SE: Kompatibilitetsmetod: standard eller css-override.

en: Invalid compatibility method.
sv_SE: Ogiltig kompatibilitetsmetod.

en: Activate Widget
sv_SE: Aktivera widget

en: Enable a specific widget by slug.
sv_SE: Aktivera en specifik widget med slug.

en: Widget slug to activate (e.g., site-logo, navigation-menu).
sv_SE: Widget-slug att aktivera (t.ex. site-logo, navigation-menu).

note: translators: %s: widget slug
en: Widget "%s" not found.
sv_SE: Widget "%s" hittades inte.

en: Widget activated.
sv_SE: Widget aktiverad.

en: Bulk Toggle All Widgets
sv_SE: Bulk Toggle Alla Widgets

en: Activate or deactivate all widgets at once. When activating, Pro widgets are skipped. When deactivating, all widgets are disabled which may break the frontend.
sv_SE: Aktivera eller inaktivera alla widgets på en gång. När du aktiverar, hoppar Pro-widgets över. När du inaktiverar, inaktiveras alla widgets vilket kan bryta frontend.

en: Whether to activate or deactivate all widgets.
sv_SE: Om du vill aktivera eller inaktivera alla widgets.

en: Deactivate Widget
sv_SE: Inaktivera Widget

en: Disable a specific widget by slug.
sv_SE: Inaktivera en specifik widget med slug.

en: Widget slug to deactivate.
sv_SE: Widget slug att inaktivera.

en: Widget deactivated.
sv_SE: Widget inaktiverad.

en: Deactivate Unused Widgets
sv_SE: Inaktivera Oanvända Widgets

en: Disable widgets not used in any published Elementor content (pages, posts, or templates).
sv_SE: Inaktivera widgets som inte används i något publicerat Elementor-innehåll (sidor, inlägg eller mallar).

en: List Widgets
sv_SE: Lista Widgets

en: Lists all available widgets with their enabled/disabled status, slug, title, and category.
sv_SE: Listar alla tillgängliga widgets med deras aktiverade/inaktiverade status, slug, titel och kategori.

en: Get Widget Usage Map
sv_SE: Hämta Widget Användningskarta

en: Returns site-wide usage counts for HFE widgets across all Elementor content (pages, posts, and templates).
sv_SE: Returnerar webbplatsens användningsräkningar för HFE-widgets över allt Elementor-innehåll (sidor, inlägg och mallar).

en: Optional. Filter to a single widget slug.
sv_SE: Valfritt. Filtrera till en enda widget slug.

en: Invalid ability handler: it must implement get_name(), get_registration_args(), and execute().
sv_SE: Ogiltig förmåga hanterare: den måste implementera get_name(), get_registration_args() och execute().

note: translators: 1: ability name, 2: source attempting to register, 3: existing source
en: Ability "%1$s" already registered by "%3$s"; ignoring duplicate registration from "%2$s".
sv_SE: Förmåga "%1$s" är redan registrerad av "%3$s"; ignorerar duplicerad registrering från "%2$s".

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" requires "Allow Modifications" to be enabled. Turn it on at: %2$s
sv_SE: Förmåga "%1$s" kräver att "Tillåt Modifieringar" är aktiverat. Slå på det på: %2$s

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" is currently disabled. Enable it in AI Tools settings: %2$s
sv_SE: Förmåga "%1$s" är för närvarande inaktiverad. Aktivera den i AI-verktygsinställningar: %2$s

note: translators: %s: ability name translators: %s: ability ID
en: Ability "%s" not found.
sv_SE: Förmåga "%s" hittades inte.

en: You are not allowed to edit this post.
sv_SE: Du har inte tillåtelse att redigera detta inlägg.

en: Modifications disabled in AI Tools settings.
sv_SE: Modifieringar inaktiverade i AI-verktygsinställningar.

note: translators: %s: settings URL
en: BLOCKED: Modifications are disabled by the site administrator. Do NOT attempt to enable this yourself. Tell the user: "Allow Modifications" must be turned on in UAE Settings → AI Tools at %s
sv_SE: BLOCKERAD: Modifieringar är inaktiverade av webbplatsadministratören. Försök INTE att aktivera detta själv. Säg till användaren: "Tillåt Modifieringar" måste slås på i UAE-inställningar → AI-verktyg på %s

note: translators: 1: ability ID, 2: settings URL
en: BLOCKED: The ability "%1$s" has been disabled by the site administrator. Do NOT retry. Tell the user to enable it in UAE Settings → AI Tools at %2$s
sv_SE: BLOCKERAD: Förmågan "%1$s" har inaktiverats av webbplatsadministratören. Försök INTE igen. Säg till användaren att aktivera den i UAE-inställningar → AI-verktyg på %2$s

en: Invalid or missing nonce.
sv_SE: Ogiltig eller saknad nonce.

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin requires %1$sElementor%2$s plugin installed & activated.
sv_SE: Pluginet %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s kräver att %1$sElementor%2$s-pluginet är installerat och aktiverat.

en: Activate Elementor
sv_SE: Aktivera Elementor

en: Install Elementor
sv_SE: Installera Elementor

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin has stopped working because you are using an older version of %1$sElementor%2$s plugin.
sv_SE: Pluginet %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s har slutat fungera eftersom du använder en äldre version av %1$sElementor%2$s-pluginet.

en: Update Elementor
sv_SE: Uppdatera Elementor

en: Theme Support
sv_SE: Temastöd

en: Permission denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: UAE Learn Footer
sv_SE: UAE Lär Fot

en: UAE Learn Header
sv_SE: UAE Lär Header

en: UAE Learn Page
sv_SE: UAE Lär Sida

en: Page creation failed.
sv_SE: Sid skapande misslyckades.

en: Invalid extension.
sv_SE: Ogiltig tillägg.

en: No active Elementor Kit found.
sv_SE: Ingen aktiv Elementor Kit hittades.

en: Create Your Header
sv_SE: Skapa Din Header

en: Build a stunning header that showcases your brand on every page.
sv_SE: Bygg en fantastisk header som visar ditt varumärke på varje sida.

en: Set Up Header Under 5 Mins!
sv_SE: Ställ in rubrik på under 5 minuter!

en: Create a branded header that appears on every page and keeps your navigation consistent.
sv_SE: Skapa en varumärkesrubrik som visas på varje sida och håller din navigering konsekvent.

en: Add header in Elementor
sv_SE: Lägg till rubrik i Elementor

en: Set Up Header
sv_SE: Ställ in rubrik

en: Control Where Your Template Appears
sv_SE: Kontrollera var din mall visas

en: Use Display Conditions to choose exactly where this template shows — entire site, specific pages, posts, or archives.
sv_SE: Använd visningsvillkor för att välja exakt var denna mall visas - hela webbplatsen, specifika sidor, inlägg eller arkiv.

en: Add Display conditions to your header
sv_SE: Lägg till visningsvillkor till din rubrik

en: Add Display Conditions
sv_SE: Lägg till visningsvillkor

en: Add Your Favorite UAE Widgets and Make it Live
sv_SE: Lägg till dina favorit UAE-widgetar och gör dem aktiva

en: Include logo, menu, CTA, and contact access for a complete header.
sv_SE: Inkludera logotyp, meny, CTA och kontaktinformation för en komplett rubrik.

en: Add UAE widgets to your header
sv_SE: Lägg till UAE-widgetar till din rubrik

en: Add Header Widgets
sv_SE: Lägg till rubrikwidgetar

en: Create Your Footer
sv_SE: Skapa din sidfot

en: Design a professional footer that builds trust and improves site navigation.
sv_SE: Designa en professionell sidfot som bygger förtroende och förbättrar webbplatsens navigering.

en: Set Up Footer in less than 5 mins!
sv_SE: Ställ in sidfot på mindre än 5 minuter!

en: Add a global footer for consistent links, policies, and brand presence on every page.
sv_SE: Lägg till en global sidfot för konsekventa länkar, policyer och varumärkesnärvaro på varje sida.

en: Set Up Footer Template
sv_SE: Ställ in sidfotmall

en: Set Up Footer
sv_SE: Ställ in sidfot

en: Add display conditons to your footer
sv_SE: Lägg till visningsvillkor till din sidfot

en: Add Your Footer Widgets and Make it live.
sv_SE: Lägg till dina sidfotwidgetar och gör dem aktiva.

en: Insert essential elements like Social Icons, Contact Info, Copyright Text, and Navigation Links for complete site credibility.
sv_SE: Infoga viktiga element som sociala ikoner, kontaktinformation, upphovsrättstext och navigeringslänkar för komplett webbplatscredibilitet.

en: Footer Widgets in Elementor
sv_SE: Sidfotwidgetar i Elementor

en: Add Footer Widgets
sv_SE: Lägg till sidfotwidgetar

en: Add More Powerful Widgets
sv_SE: Lägg till mer kraftfulla widgetar

en: Supercharge your pages with UAE's most popular content widgets for better engagement.
sv_SE: Superladda dina sidor med UAE:s mest populära innehållswidgetar för bättre engagemang.

en: Create Eye-Catching Info Cards
sv_SE: Skapa iögonfallande informationskort

en: Display key features, services, or benefits with beautiful Info Card widgets that convert visitors into customers.
sv_SE: Visa nyckelfunktioner, tjänster eller fördelar med vackra informationskortwidgetar som konverterar besökare till kunder.

en: Info Card Widget in Elementor
sv_SE: Informationskortwidget i Elementor

en: Add Info Card
sv_SE: Lägg till informationskort

en: Showcase Dynamic Content with Posts
sv_SE: Visa dynamiskt innehåll med inlägg

en: Automatically display your latest blog posts, news, or updates with the Basic Posts widget for fresh, engaging content.
sv_SE: Visa automatiskt dina senaste blogginlägg, nyheter eller uppdateringar med Basic Posts-widgeten för fräscht, engagerande innehåll.

en: Basic Posts Widget in Elementor
sv_SE: Basic Posts-widget i Elementor

en: Add Posts Widget
sv_SE: Lägg till inläggswidget

en: Power Extensions
sv_SE: Kraftförlängningar

en: Enable time-saving features that streamline your workflow and enhance user experience.
sv_SE: Aktivera tidsbesparande funktioner som strömlinjeformar ditt arbetsflöde och förbättrar användarupplevelsen.

en: Duplicate Pages in One Click
sv_SE: Duplicera sidor med ett klick

en: Save hours by cloning any page or post instantly with Post Duplicator - perfect for creating template variations.
sv_SE: Spara timmar genom att klona vilken sida eller inlägg som helst omedelbart med Post Duplicator - perfekt för att skapa mallvariationer.

en: Post Duplicator Extension
sv_SE: Post Duplicator-tillägg

en: Enable UAE Duplicator
sv_SE: Aktivera UAE Duplicator

en: Add Scroll to Top Button
sv_SE: Lägg till knappen "Scrolla till toppen"

en: Improve navigation on long pages with a floating button that helps visitors jump back to the top effortlessly.
sv_SE: Förbättra navigeringen på långa sidor med en flytande knapp som hjälper besökare att hoppa tillbaka till toppen utan ansträngning.

en: Scroll To Top Setting
sv_SE: Inställning för "Scrolla till toppen"

en: Enable Scroll Button
sv_SE: Aktivera scrollknapp

en: Add Reading Progress Bar
sv_SE: Lägg till läsprogresstext

en: Reading Progress Bar
sv_SE: Läsa framstegsindikator

en: Enable Reading Progress Bar
sv_SE: Aktivera läsframstegsindikator

en: Pro Features
sv_SE: Pro-funktioner

en: Unlock advanced widgets and features with UAE Pro
sv_SE: Lås upp avancerade widgets och funktioner med UAE Pro

en: Explore Pro Features
sv_SE: Utforska Pro-funktioner

en: See what's available in the Pro version
sv_SE: Se vad som finns tillgängligt i Pro-versionen

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Progress saved successfully.
sv_SE: Framsteg sparades framgångsrikt.

en: Sorry, you cannot access this resource.
sv_SE: Tyvärr kan du inte få åtkomst till denna resurs.

en: You must be logged in to duplicate posts.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att duplicera inlägg.

en: No post to duplicate has been supplied!
sv_SE: Inga inlägg att duplicera har angivits!

en: Security check failed!
sv_SE: Säkerhetskontroll misslyckades!

en: Post creation failed, could not find original post.
sv_SE: Skapande av inlägg misslyckades, kunde inte hitta originalinlägget.

en: Post type not supported for duplication.
sv_SE: Inläggstyp stöds inte för duplicering.

en: You do not have permission to duplicate this post.
sv_SE: Du har inte behörighet att duplicera detta inlägg.

en: Post
sv_SE: Inlägg

note: translators: %1$s: Post type label, %2$s: Original post title
en: %1$s duplicated successfully. You are now editing the duplicate of "%2$s".
sv_SE: %1$s duplicerat framgångsrikt. Du redigerar nu duplicatet av "%2$s".

en: Upgrade Now
sv_SE: Uppgradera nu

en: Particle Backgrounds
sv_SE: Partikelbakgrunder

en: Use Particle Backgrounds and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
sv_SE: Använd partikelbakgrunder och andra Pro-funktioner för att utöka din verktygslåda med mer kontroll och flexibilitet.

en: Display Conditions
sv_SE: Visningsvillkor

en: Use Advanced Display Condition and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
sv_SE: Använd avancerade visningsvillkor och andra Pro-funktioner för att utöka din verktygslåda med mer kontroll och flexibilitet.

en: Use Party Propz and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
sv_SE: Använd Party Propz och andra Pro-funktioner för att utöka din verktygslåda med mer kontroll och flexibilitet.

en: Sticky Header
sv_SE: Klistrig rubrik

en: Use Sticky Header and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
sv_SE: Använd klistrig rubrik och andra Pro-funktioner för att utöka din verktygslåda med mer kontroll och flexibilitet.

en: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Rollback to Previous Version</p>
sv_SE: Ultimate Addons för Elementor Lite <p>Återställ till föregående version</p>

en: Go Pro
sv_SE: Gå Pro

en: Rate our plugin
sv_SE: Betygsätt vårt plugin

note: translators: %1$s is bold plugin name, %2$s is the review link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
sv_SE: Gillade du %1$s? Vänligen lämna oss ett %2$s betyg. Vi uppskattar verkligen ditt stöd!

en: Ultimate Addons for Elementor
sv_SE: Ultimate Addons för Elementor

en: How likely are you to recommend Ultimate Addons for Elementor to your friends or colleagues?
sv_SE: Hur sannolikt är det att du rekommenderar Ultimate Addons för Elementor till dina vänner eller kollegor?

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
sv_SE: Tack så mycket för din feedback! 😍

en: Thanks for using Ultimate Addons! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
sv_SE: Tack för att du använder Ultimate Addons! Har du feedback eller förslag för att göra det ännu bättre? Vi vill gärna höra från dig.

en: Thank you for your feedback
sv_SE: Tack för din feedback

en: We value your input. How can we improve your experience?
sv_SE: Vi värdesätter din åsikt. Hur kan vi förbättra din upplevelse?

en: You do not have permission to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att få åtkomst till denna sida.

en: Rollback to Previous Version
sv_SE: Återställ till föregående version

en: The selected version is invalid. Please try a different version.
sv_SE: Den valda versionen är ogiltig. Vänligen försök med en annan version.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Install
sv_SE: Installera

en: Theme Installed
sv_SE: Tema installerat

en: Plugin Installed
sv_SE: Plugin installerat

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Already Exists.
sv_SE: Finns redan.

en: Visit Website
sv_SE: Besök webbplats

en: Could not install. Please download from WordPress.org and install manually.
sv_SE: Kunde inte installera. Vänligen ladda ner från WordPress.org och installera manuellt.

en: Your details are submitted successfully.
sv_SE: Dina uppgifter har skickats framgångsrikt.

en: Encountered an error while performing your request.
sv_SE: Ett fel inträffade när din begäran utfördes.

en: Add Theme Support
sv_SE: Lägg till temastöd

en: The Ultimate Addons for Elementor plugin needs compatibility with your current theme to work smoothly.<br/><br/>Following are two methods that enable theme support for the plugin.<br/><br/>Method 1 is selected by default and works fine with almost all themes. If you face any issue with the header or footer template, try choosing Method 2.
sv_SE: Pluginet Ultimate Addons for Elementor behöver kompatibilitet med ditt nuvarande tema för att fungera smidigt.<br/><br/>Följande är två metoder som möjliggör temastöd för pluginet.<br/><br/>Metod 1 är vald som standard och fungerar bra med nästan alla teman. Om du stöter på några problem med header- eller footer-mallen, försök att välja Metod 2.

en: Method 1 (Recommended)
sv_SE: Metod 1 (Rekommenderad)

en: This method replaces your theme's header (header.php) & footer (footer.php) template with plugin's custom templates.
sv_SE: Denna metod ersätter ditt temas header (header.php) och footer (footer.php) mallar med pluginets anpassade mallar.

en: Method 2
sv_SE: Metod 2

en: This method hides your theme's header & footer template with CSS and displays custom templates from the plugin.
sv_SE: Denna metod döljer ditt temas header- och footer-mallar med CSS och visar anpassade mallar från pluginet.

en: If the above methods do not work with your theme, contact your theme author and request them to add support for the <a href="%s">plugin</a>.
sv_SE: Om ovanstående metoder inte fungerar med ditt tema, kontakta din temautvecklare och be dem att lägga till stöd för <a href="%s">pluginet</a>.

en: Dashboard
sv_SE: Instrumentpanel

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Onboarding
sv_SE: Introduktion

en: Onboarding Success
sv_SE: Introduktion lyckades

en: Get Help
sv_SE: Få hjälp

en: Go to UAE Settings page
sv_SE: Gå till UAE-inställningssidan

en: 404 Page
sv_SE: 404-sida

en: Search Page
sv_SE: Sök sida

en: Blog / Posts Page
sv_SE: Blogg / Inläggssida

en: Front Page
sv_SE: Framsidan

en: Date Archive
sv_SE: Datumarkiv

en: Author Archive
sv_SE: Författararkiv

en: WooCommerce Shop Page
sv_SE: WooCommerce butikssida

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Entire Website
sv_SE: Hela webbplatsen

en: All Singulars
sv_SE: Alla singularer

en: All Archives
sv_SE: Alla arkiv

en: Special Pages
sv_SE: Speciella sidor

en: Specific Target
sv_SE: Specifik målgrupp

en: Specific Pages / Posts / Taxonomies, etc.
sv_SE: Specifika sidor / inlägg / taxonomier, etc.

en: All
sv_SE: Alla

en: Logged In
sv_SE: Inloggad

en: Logged Out
sv_SE: Utloggad

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Unauthorized.
sv_SE: Obehörig.

en: Please enter
sv_SE: Vänligen ange

en: Please delete
sv_SE: Vänligen ta bort

en: or more characters
sv_SE: eller fler tecken

en: character
sv_SE: tecken

en: Loading more results…
sv_SE: Laddar fler resultat…

en: You can only select
sv_SE: Du kan endast välja

en: item
sv_SE: objekt

en: No results found
sv_SE: Inga resultat hittades

en: Searching…
sv_SE: Söker…

en: The results could not be loaded.
sv_SE: Resultaten kunde inte laddas.

en: Search pages / post / categories
sv_SE: Sök sidor / inlägg / kategorier

en: Add Rule
sv_SE: Lägg till regel

en: Select
sv_SE: Välj

note: translators: %s post label
en: All %s
sv_SE: Alla %s

note: translators: %s post label translators: %s taxonomy label
en: All %s Archive
sv_SE: Alla %s arkiv

note: translators: %s post title.
en: The same display setting is already exist in %s post/s.
sv_SE: Den samma visningsinställningen finns redan i %s inlägg.

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
sv_SE: Tyvärr, du är inte behörig att utföra denna åtgärd.

en: Invalid nonce
sv_SE: Ogiltig nonce

en: Plugins list not found
sv_SE: Pluginslista hittades inte

en: Recommended plugins list not found
sv_SE: Rekommenderade pluginslista hittades inte

en: Widgets list not found
sv_SE: Widgetslista hittades inte

en: Invalid domain provided.
sv_SE: Ogiltig domän angiven.

en: Error calling endpoint
sv_SE: Fel vid anrop av slutpunkt

en: Failed to send email. Please try again later.
sv_SE: Misslyckades med att skicka e-post. Vänligen försök igen senare.

en: Invalid parameters.
sv_SE: Ogiltiga parametrar.

en: Retina Logo
sv_SE: Retina-logotyp

en: Add a high-quality logo that looks sharp on any screen.
sv_SE: Lägg till en högkvalitativ logotyp som ser skarp ut på alla skärmar.

en: Page Title
sv_SE: Sidtitel

en: Display the title of the current page dynamically.
sv_SE: Visa titeln på den aktuella sidan dynamiskt.

en: Site Tagline
sv_SE: Webbplatsens slogan

en: Display your site's tagline to enhance brand identity.
sv_SE: Visa din webbplats slogan för att förbättra varumärkesidentiteten.

en: Site Title
sv_SE: Webbplatsens titel

en: Show your site’s name in a customizable style.
sv_SE: Visa din webbplats namn i en anpassningsbar stil.

en: Post Info
sv_SE: Inläggsinformation

en: Show author, dates, and reading time with customizable styles.
sv_SE: Visa författare, datum och lästid med anpassningsbara stilar.

en: Basic Posts
sv_SE: Grundläggande inlägg

en: Display posts in a fast, lightweight card layout with basic styling options.
sv_SE: Visa inlägg i en snabb, lättviktig kortlayout med grundläggande stilalternativ.

en: Breadcrumbs
sv_SE: Brödsmulor

en: Add navigation links to guide visitors across your site.
sv_SE: Lägg till navigeringslänkar för att vägleda besökare på din webbplats.

en: Scroll to Top
sv_SE: Scrolla till toppen

en: Add a customizable button for quick, one-click top scrolling.
sv_SE: Lägg till en anpassningsbar knapp för snabb, enkel scrollning till toppen.

en: Cart
sv_SE: Kundvagn

en: Show cart for seamless shopping experiences.
sv_SE: Visa kundvagnen för sömlösa shoppingupplevelser.

en: Copyright
sv_SE: Upphovsrätt

en: Display customizable copyright text for your site's footer.
sv_SE: Visa anpassbar upphovsrättstext för din webbplats fot.

en: Display a progress indicator as users read your content.
sv_SE: Visa en progressindikator medan användare läser ditt innehåll.

en: Navigation Menu
sv_SE: Navigeringsmeny

en: Add stylish and functional menus for seamless site navigation.
sv_SE: Lägg till stiliga och funktionella menyer för sömlös webbplatsnavigering.

en: Site Logo
sv_SE: Webbplatslogotyp

en: Add your site's primary logo with flexible customization options.
sv_SE: Lägg till din webbplats primära logotyp med flexibla anpassningsalternativ.

en: Info Card
sv_SE: Informationskort

en: Add icon, heading, description & button/link — all in one widget.
sv_SE: Lägg till ikon, rubrik, beskrivning och knapp/länk – allt i en widget.

en: Search
sv_SE: Sök

en: Add a search bar to help visitors find content easily.
sv_SE: Lägg till en sökfält för att hjälpa besökare att enkelt hitta innehåll.

en: Woo Products Grid
sv_SE: Woo Produkter Rutnät

en: Display WooCommerce products in a responsive grid layout with customizable styling options.
sv_SE: Visa WooCommerce-produkter i en responsiv rutnätslayout med anpassningsbara stilalternativ.

en: Counter
sv_SE: Räknare

en: Display animated counters with customizable styling for showcasing statistics and achievements.
sv_SE: Visa animerade räknare med anpassningsbar stil för att visa statistik och prestationer.

en: Adds one-click duplication support for posts and pages..
sv_SE: Lägger till stöd för en-klicks duplicering av inlägg och sidor.

en: Advanced Heading
sv_SE: Avancerad rubrik

en: Style headings with unique typography, separators, and highlights to grab attention.
sv_SE: Styla rubriker med unik typografi, avskiljare och markeringar för att fånga uppmärksamhet.

en: Create interactive pop-ups for promotions, forms, or announcements with flexible designs.
sv_SE: Skapa interaktiva pop-ups för kampanjer, formulär eller meddelanden med flexibla designer.

en: Info Box
sv_SE: Informationsruta

en: Showcase features, services, or highlights using eye-catching icons and text blocks.
sv_SE: Visa funktioner, tjänster eller höjdpunkter med iögonfallande ikoner och textblock.

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Display blog posts in advanced grid, carousel, or masonry layouts with full customization.
sv_SE: Visa blogginlägg i avancerade rutnäts-, karusell- eller murverkslayouter med full anpassning.

en: Content Toggle
sv_SE: Innehållsväxlare

en: Organize content with switchable toggles that let visitors compare or explore easily.
sv_SE: Organisera innehåll med växlingsbara knappar som låter besökare jämföra eller utforska enkelt.

en: Before After Slider
sv_SE: Före-efter reglage

en: Visually compare images with a draggable slider that highlights differences instantly.
sv_SE: Jämför bilder visuellt med ett dragbart reglage som framhäver skillnader omedelbart.

en: Business Hours
sv_SE: Öppettider

en: Display your opening hours in clean, stylish layouts that update your visitors clearly.
sv_SE: Visa dina öppettider i rena, stiliga layouter som tydligt informerar dina besökare.

en: Business Reviews
sv_SE: Företagsrecensioner

en: Boost credibility by showcasing real customer reviews directly on your website.
sv_SE: Öka trovärdigheten genom att visa riktiga kundrecensioner direkt på din webbplats.

en: Contact Form 7 Styler
sv_SE: Kontaktformulär 7 Styler

en: Style and customize Contact Form 7 with advanced controls for seamless branding.
sv_SE: Styla och anpassa Kontaktformulär 7 med avancerade kontroller för sömlös varumärkesprofilering.

en: Countdown Timer
sv_SE: Nedräkningstimer

en: Create urgency with timers for sales, launches, or events that drive quick action.
sv_SE: Skapa brådska med timrar för försäljningar, lanseringar eller evenemang som driver snabb handling.

en: Dual Color Heading
sv_SE: Dubbel färg rubrik

en: Highlight important words with dual-colored headings that make text more impactful.
sv_SE: Framhäv viktiga ord med rubriker i två färger som gör texten mer slagkraftig.

en: Fancy Heading
sv_SE: Fancy rubrik

en: Design creative headings with animations, gradients, and stylish effects.
sv_SE: Designa kreativa rubriker med animationer, gradienter och stiliga effekter.

en: FAQ Schema
sv_SE: FAQ-schema

en: Add FAQs that are SEO-ready and optimized for rich snippets in Google search.
sv_SE: Lägg till FAQ:er som är SEO-vänliga och optimerade för rika utdrag i Googles sökresultat.

en: Google Map
sv_SE: Google Karta

en: Embed interactive, customizable maps with markers, styles, and responsive layouts.
sv_SE: Bädda in interaktiva, anpassningsbara kartor med markörer, stilar och responsiva layouter.

en: Easily style Gravity Forms to match your brand with advanced design flexibility.
sv_SE: Styla enkelt Gravity Forms för att matcha ditt varumärke med avancerad designflexibilitet.

en: Add interactive hotspots to images for tooltips, product highlights, or guided tours.
sv_SE: Lägg till interaktiva hotspots på bilder för verktygstips, produktmarkeringar eller guidade turer.

en: How-to Schema
sv_SE: Hur-man-schema

en: Display step-by-step instructions with SEO-friendly markup for better rankings.
sv_SE: Visa steg-för-steg-instruktioner med SEO-vänlig markup för bättre placeringar.

en: Image Gallery
sv_SE: Bildgalleri

en: Showcase images in beautiful grids, carousels, and masonry layouts with lightbox.
sv_SE: Visa bilder i vackra gallerier, karuseller och murverkslayouter med ljuslåda.

en: Instagram Feed
sv_SE: Instagram-flöde

en: Display your Instagram posts in responsive, stylish layouts that boost engagement.
sv_SE: Visa dina Instagram-inlägg i responsiva, stiliga layouter som ökar engagemanget.

en: Login Form
sv_SE: Inloggningsformulär

en: Add sleek, customizable login forms with complete control over styling and fields.
sv_SE: Lägg till eleganta, anpassningsbara inloggningsformulär med full kontroll över stil och fält.

en: Marketing Button
sv_SE: Marknadsföringsknapp

en: Drive conversions with stylish buttons featuring icons, dual text, and hover effects.
sv_SE: Öka konverteringar med stiliga knappar som har ikoner, dubbeltext och hover-effekter.

en: Multi Buttons
sv_SE: Flera knappar

en: Create multiple styled buttons side by side to offer clear, flexible actions.
sv_SE: Skapa flera stylade knappar sida vid sida för att erbjuda tydliga, flexibla åtgärder.

en: Build advanced, responsive navigation menus with design flexibility and controls.
sv_SE: Bygg avancerade, responsiva navigationsmenyer med designflexibilitet och kontroller.

en: Off - Canvas
sv_SE: Off-canvas

en: Add off-canvas menus, sidebars, or panels that slide in with smooth interactions.
sv_SE: Lägg till off-canvas-menyer, sidofält eller paneler som glider in med smidiga interaktioner.

en: Price Box
sv_SE: Priskarta

en: Showcase product or service pricing with modern layouts that highlight value.
sv_SE: Visa produkt- eller tjänstepriser med moderna layouter som framhäver värde.

en: Price List
sv_SE: Prislista

en: Showcase services or menu items with stylish layouts that highlight details and pricing.
sv_SE: Visa tjänster eller menyobjekt med stiliga layouter som framhäver detaljer och priser.

en: Retina Image
sv_SE: Retina-bild

en: Deliver crisp, high-resolution images that look perfect on every device and screen.
sv_SE: Leverera skarpa, högupplösta bilder som ser perfekta ut på varje enhet och skärm.

en: Social Share
sv_SE: Social delning

en: Boost engagement by allowing visitors to easily share content across social networks.
sv_SE: Öka engagemanget genom att låta besökare enkelt dela innehåll på sociala nätverk.

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Display data in responsive, customizable tables with complete design flexibility.
sv_SE: Visa data i responsiva, anpassningsbara tabeller med full designflexibilitet.

en: Table of Contents
sv_SE: Innehållsförteckning

en: Improve navigation with auto-generated tables of contents for long or complex pages.
sv_SE: Förbättra navigeringen med automatiskt genererade innehållsförteckningar för långa eller komplexa sidor.

en: Team Member
sv_SE: Teammedlem

en: Introduce your team with clean profile cards that showcase names, roles, and socials.
sv_SE: Presentera ditt team med rena profilkort som visar namn, roller och sociala medier.

en: Timeline
sv_SE: Tidslinje

en: Present events, milestones, or stories in elegant horizontal or vertical timeline designs.
sv_SE: Presentera händelser, milstolpar eller berättelser i eleganta horisontella eller vertikala tidslinjedesigner.

en: Twitter Feed
sv_SE: Twitter-flöde

en: Embed your live Twitter feed with customizable layouts that match your site's style.
sv_SE: Bädda in ditt live Twitter-flöde med anpassningsbara layouter som matchar din webbplats stil.

en: User Registration Form
sv_SE: Användarregistreringsformulär

en: Build sleek registration forms with advanced controls and a user-friendly experience.
sv_SE: Bygg eleganta registreringsformulär med avancerade kontroller och en användarvänlig upplevelse.

en: Embed responsive videos from YouTube, Vimeo, or self-hosted sources with ease.
sv_SE: Bädda in responsiva videor från YouTube, Vimeo eller självhostade källor med lätthet.

en: Video Gallery
sv_SE: Videogalleri

en: Showcase multiple videos in engaging grid or carousel layouts with lightbox options.
sv_SE: Visa flera videor i engagerande rutnät eller karusellayout med ljusboxalternativ.

en: Welcome Music
sv_SE: Välkomstmusik

en: Enhance user experience by playing welcome music or audio when visitors land.
sv_SE: Förbättra användarupplevelsen genom att spela välkomstmusik eller ljud när besökare landar.

en: Woo - Add To Cart
sv_SE: Woo - Lägg till i kundvagn

en: Add customizable "Add to Cart" buttons anywhere for seamless shopping experiences.
sv_SE: Lägg till anpassningsbara "Lägg till i kundvagn"-knappar var som helst för sömlösa shoppingupplevelser.

en: Woo - Categories
sv_SE: Woo - Kategorier

en: Display WooCommerce categories in stylish grids, lists, or carousel layouts.
sv_SE: Visa WooCommerce-kategorier i stiliga rutnät, listor eller karusellayout.

en: Woo - Checkout
sv_SE: Woo - Kassa

en: Simplify checkout with beautifully styled forms that match your brand identity.
sv_SE: Förenkla kassan med vackert utformade formulär som matchar din varumärkesidentitet.

en: Woo - Mini Cart
sv_SE: Woo - Mini kundvagn

en: Show a quick mini cart with product previews and controls in a sleek dropdown.
sv_SE: Visa en snabb mini kundvagn med produktförhandsvisningar och kontroller i en elegant rullgardin.

en: Woo - Products
sv_SE: Woo - Produkter

en: Display WooCommerce products in customizable grids, sliders, or catalog layouts.
sv_SE: Visa WooCommerce-produkter i anpassningsbara rutnät, reglage eller kataloglayouter.

en: Easily design and style Fluent Forms to perfectly align with your website branding.
sv_SE: Designa och styla Fluent Forms enkelt för att perfekt anpassa dem till din webbplats varumärke.

en: Customize WPForms with advanced styling controls for a seamless brand experience.
sv_SE: Anpassa WPForms med avancerade stilkontroller för en sömlös varumärkesupplevelse.

en: Control widget visibility with display rules based on users, devices, and pages.
sv_SE: Kontrollera widgetsynlighet med visningsregler baserade på användare, enheter och sidor.

en: Add dynamic, animated backgrounds to sections and columns.
sv_SE: Lägg till dynamiska, animerade bakgrunder till sektioner och kolumner.

en: Decorate your site with festive seasonal elements easily.
sv_SE: Dekorera din webbplats med festliga säsongselement enkelt.

en: Shape Divider
sv_SE: Formdelare

en: Add new attractive shape dividers to Elementor sections.
sv_SE: Lägg till nya attraktiva formdelare till Elementor-sektioner.

en: Cross-Site Copy Paste
sv_SE: Kopiera och klistra in över flera webbplatser

en: Easily copy and paste styled sections or widgets across multiple websites.
sv_SE: Kopiera och klistra enkelt in stiliserade sektioner eller widgets över flera webbplatser.

en: Presets
sv_SE: Förinställningar

en: Save time with ready-made design presets that give widgets a quick, professional look.
sv_SE: Spara tid med färdiga designförinställningar som ger widgets ett snabbt, professionellt utseende.

en: Style and enhance Caldera Forms to fit your site.
sv_SE: Styla och förbättra Caldera Forms för att passa din webbplats.

note: translators: %s: theme name
en: Free & Fastest WordPress Theme.
sv_SE: Gratis & snabbaste WordPress-tema.

en: Boost Your Traffic with Easy SEO Optimization!
sv_SE: Öka din trafik med enkel SEO-optimering!

en: Rank higher with effortless SEO optimization. SureRank offers a simple, clutter-free interface with lightweight code, minimal setup, clear meta and schema settings, and smart content optimization that actually makes sense, helping you grow your traffic easily.
sv_SE: Rank högre med ansträngningslös SEO-optimering. SureRank erbjuder ett enkelt, rörigt gränssnitt med lättviktskod, minimal installation, tydliga meta- och schema-inställningar samt smart innehållsoptimering som faktiskt ger mening, vilket hjälper dig att enkelt öka din trafik.

en: Sell Products Effortlessly with SureCart!
sv_SE: Sälj produkter utan ansträngning med SureCart!

en: Sell your products effortlessly with a modern, flexible eCommerce system. SureCart makes it easy to set up one-click checkout, manage subscriptions, recover abandoned carts, and collect secure payments, helping you launch and grow your online store confidently.
sv_SE: Sälj dina produkter utan ansträngning med ett modernt, flexibelt e-handelsystem. SureCart gör det enkelt att ställa in en-klicks kassa, hantera prenumerationer, återhämta övergivna kundvagnar och samla in säkra betalningar, vilket hjälper dig att lansera och växa din onlinebutik med självförtroende.

en: Build Powerful Forms in Minutes with SureForms!
sv_SE: Bygg kraftfulla formulär på några minuter med SureForms!

en: Build powerful forms in minutes without complexity. SureForms lets you create contact forms, payment forms, and surveys using an AI-assisted, clean interface with conversational layouts, conditional logic, payment collection, and mobile optimization for a seamless experience.
sv_SE: Bygg kraftfulla formulär på några minuter utan komplexitet. SureForms låter dig skapa kontaktformulär, betalningsformulär och enkäter med en AI-assisterad, ren gränssnitt med konversationslayouter, villkorlig logik, betalningsinsamling och mobiloptimering för en sömlös upplevelse.

en: Add Engaging Videos Seamlessly with Presto Player!
sv_SE: Lägg till engagerande videor sömlöst med Presto Player!

en: Add engaging videos seamlessly in minutes without complexity. Presto Player lets you enhance your website with videos using branding, chapters, and call-to-actions while providing fast load times, detailed analytics, and user-friendly controls for a seamless viewing experience.
sv_SE: Lägg till engagerande videor sömlöst på några minuter utan komplexitet. Presto Player låter dig förbättra din webbplats med videor med hjälp av varumärkning, kapitel och uppmaningar till handling, samtidigt som du erbjuder snabba laddningstider, detaljerad analys och användarvänliga kontroller för en sömlös tittarupplevelse.

en: Automate Your Workflows Easily with Ottokit!
sv_SE: Automatisera dina arbetsflöden enkelt med Ottokit!

en: Automate workflows effortlessly in minutes without complexity. Ottokit lets you connect your WordPress site with web apps to automate tasks, sync data, and run actions using a clean visual builder with scheduling, filters, conditions, and webhooks for a seamless experience.
sv_SE: Automatisera arbetsflöden utan ansträngning på några minuter utan komplexitet. Ottokit låter dig koppla din WordPress-webbplats med webbappar för att automatisera uppgifter, synkronisera data och köra åtgärder med en ren visuell byggare med schemaläggning, filter, villkor och webhooks för en sömlös upplevelse.

en: Starter Templates
sv_SE: Startmallar

en: Quickly launch websites with 300+ professionally designed Elementor templates.
sv_SE: Lansera snabbt webbplatser med 300+ professionellt designade Elementor-mallar.

en: Powerful, lightweight SEO plugin to manage search and social previews
sv_SE: Kraftigt, lättviktigt SEO-plugin för att hantera sök- och sociala förhandsvisningar

en: Create high-converting forms with ease.
sv_SE: Skapa högkonverterande formulär med lätthet.

en: Automate WordPress tasks effortlessly.
sv_SE: Automatisera WordPress-uppgifter utan ansträngning.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Select "All Pages" or choose specific post types. If "All Pages" is selected along with specific post types, the progress bar will appear on all pages.
sv_SE: Välj "Alla sidor" eller välj specifika inläggstyper. Om "Alla sidor" väljs tillsammans med specifika inläggstyper kommer framstegslisten att visas på alla sidor.

en: Top
sv_SE: Topp

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Color
sv_SE: Färg

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Set offset value to 0 or greater to ensure the progress bar is visible.
sv_SE: Ställ in offsetvärdet till 0 eller mer för att säkerställa att framstegslisten är synlig.

en: Disable For This Page
sv_SE: Inaktivera för denna sida

en: Note: Changes will be applied on the frontend.
sv_SE: Obs: Ändringar kommer att tillämpas på frontend.

en: Enable Scroll To Top
sv_SE: Aktivera Scroll To Top

en: Responsive Support
sv_SE: Responsiv support

en: Show
sv_SE: Visa

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Bottom Left
sv_SE: Nedre vänster

en: Bottom Right
sv_SE: Nedre höger

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Right
sv_SE: Höger

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Z Index
sv_SE: Z-index

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: Media Type
sv_SE: Medietyp

en: Image
sv_SE: Bild

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Border Color
sv_SE: Kantfärg

en: Border Radius
sv_SE: Kantradie

en: Disable Scroll to Top for This Page
sv_SE: Inaktivera Scroll to Top för denna sida

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade your Basic Posts Widget
sv_SE: Uppgradera din grundläggande inläggswidget

en: Get the Advanced Posts widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
sv_SE: Få den avancerade inläggswidgeten och lås upp kraftfulla layouter, filter och anpassningsalternativ med UAE Pro.

en: Query
sv_SE: Fråga

en: Order By
sv_SE: Ordna efter

en: Title
sv_SE: Titel

en: Menu Order
sv_SE: Menyordning

en: Random
sv_SE: Slumptal

en: Comment Count
sv_SE: Kommentarantal

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Exclude Current Post
sv_SE: Exkludera nuvarande inlägg

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Posts Per Page
sv_SE: Inlägg per sida

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Show Featured Image
sv_SE: Visa utvald bild

en: Image Size
sv_SE: Bildstorlek

en: Show Title
sv_SE: Visa titel

en: Title HTML Tag
sv_SE: Titel HTML-tag

en: Show Meta Data
sv_SE: Visa metadata

en: Show Date
sv_SE: Visa datum

en: Show Author
sv_SE: Visa författare

en: Show Comments Count
sv_SE: Visa antal kommentarer

en: Meta Separator
sv_SE: Meta-separator

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Show Excerpt
sv_SE: Visa utdrag

en: Excerpt Length
sv_SE: Utdrag längd

en: Show Read More
sv_SE: Visa Läs mer

en: Read More Text
sv_SE: Läs mer text

en: Read More →
sv_SE: Läs mer →

en: Column Gap
sv_SE: Kolumnavstånd

en: Row Gap
sv_SE: Radavstånd

en: Card
sv_SE: Kort

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Border
sv_SE: Ram

en: Box Shadow
sv_SE: Boxskugga

en: Hover Color
sv_SE: Hover-färg

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: Bottom Spacing
sv_SE: Bottenavstånd

en: No posts found.
sv_SE: Inga inlägg hittades.

en: by
sv_SE: av

en: No Comments
sv_SE: Inga kommentarer

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s Comments
sv_SE: %s kommentarer

en: Get more than just Breadcrumbs
sv_SE: Få mer än bara brödsmulor

en: UAE Pro includes Schema widgets like FAQ Schema and How-To Schema, helping your content rank higher.
sv_SE: UAE Pro inkluderar Schema-widgetar som FAQ-schema och How-To-schema, vilket hjälper ditt innehåll att rankas högre.

en: Show Home
sv_SE: Visa hem

en: On
sv_SE: På

en: Off
sv_SE: Av

en: Home Icon
sv_SE: Hemikon

en: Alignment
sv_SE: Justering

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Separator Type
sv_SE: Separator typ

en: Display Text
sv_SE: Visa text

en: Home Page
sv_SE: Startsida

en: Home
sv_SE: Hem

en: Search results for:
sv_SE: Sökresultat för:

en: Error 404: Page not found
sv_SE: Fel 404: Sidan hittades inte

en: Spacing between Items
sv_SE: Avstånd mellan objekt

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Current Item
sv_SE: Aktuellt objekt

en: Search results for:
sv_SE: Sökresultat för:

en: Upgrade your Cart widget
sv_SE: Uppgradera din kundvagn-widget

en: Get the WooCommerce Add to Cart widget and unlock advanced layouts, styles, and features with UAE Pro.
sv_SE: Få WooCommerce Lägg till i kundvagn-widgeten och lås upp avancerade layouter, stilar och funktioner med UAE Pro.

en: Menu Cart
sv_SE: Menykundvagn

en: Type
sv_SE: Typ

en: Default
sv_SE: Standard

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Bag Light
sv_SE: Väska lätt

en: Bag Medium
sv_SE: Väska medel

en: Bag Solid
sv_SE: Väska solid

en: Items Count
sv_SE: Antal objekt

en: None
sv_SE: Ingen

en: Bubble
sv_SE: Bubbla

en: Show Total Price
sv_SE: Visa totalpris

en: Hide Empty
sv_SE: Dölj tomt

en: This will hide the items count until the cart is empty
sv_SE: Detta döljer antalet objekt tills kundvagnen är tom

en: Border Width
sv_SE: Rambredd

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Icon Color
sv_SE: Ikonfärg

en: Icon Size
sv_SE: Ikonstorlek

en: Icon Spacing
sv_SE: Ikonavstånd

en: Distance
sv_SE: Avstånd

en: Copyright Text
sv_SE: Copyright-text

en: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Powered by [hfe_site_title]
sv_SE: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Drivs av [hfe_site_title]

en: Link
sv_SE: Länk

en: Go Pro for More Features
sv_SE: Gå Pro för fler funktioner

en: <b>Build smarter and faster</b> with premium widgets, 200+ section blocks, and advanced customisation controls — all available in the <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.
sv_SE: <b>Bygg smartare och snabbare</b> med premium-widgetar, 200+ sektionblock och avancerade anpassningskontroller — allt tillgängligt i <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.

en: Starting Number
sv_SE: Startnummer

en: Ending Number
sv_SE: Slutnummer

en: Digit Separator
sv_SE: Sifferseparator

en: Comma
sv_SE: Komma

en: Dot
sv_SE: Punkt

en: Space
sv_SE: Mellanslag

en: Underscore
sv_SE: Understrykning

en: Counter Speed (seconds)
sv_SE: Räknar hastighet (sekunder)

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Horizontal Alignment
sv_SE: Horisontell justering

en: Stretch
sv_SE: Sträcka

en: Gap
sv_SE: Avstånd

en: Vertical Alignment
sv_SE: Vertikal justering

en: Middle
sv_SE: Mitten

en: Upgrade your Info Card widget
sv_SE: Uppgradera din informationskort-widget

en: Get the Info Box widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, icons, and styling for better content display.
sv_SE: Få Info Box-widgeten i UAE Pro och lås upp avancerade layouter, ikoner och styling för bättre innehållsvisning.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Enter description text here.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.
sv_SE: Ange beskrivningstext här. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.

en: Overall Alignment
sv_SE: Övergripande justering

en: Select Icon
sv_SE: Välj ikon

en: Background Size
sv_SE: Bakgrundsstorlek

en: Border Style
sv_SE: Ramstil

en: Double
sv_SE: Dubbel

en: Dotted
sv_SE: Prickad

en: Dashed
sv_SE: Streckad

en: Rounded Corners
sv_SE: Rundade hörn

en: Icon Hover Color
sv_SE: Ikonens svävande färg

en: Background Hover Color
sv_SE: Bakgrundens svävande färg

en: Border Hover Color
sv_SE: Kantens svävande färg

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Click Here
sv_SE: Klicka här

en: Extra Small
sv_SE: Extra liten

en: Small
sv_SE: Liten

en: Large
sv_SE: Stor

en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Text Hover Color
sv_SE: Textens svävande färg

en: Title Tag
sv_SE: Titel Tag

en: Description Color
sv_SE: Beskrivningens färg

en: CTA Link Text
sv_SE: CTA-länktext

en: CTA Button Text
sv_SE: CTA-knapptext

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Link Hover Color
sv_SE: Länkens svävande färg

en: Margins
sv_SE: Marginaler

en: Icon Margin
sv_SE: Ikonmarginal

en: Title Margin
sv_SE: Titelmarginal

en: Description Margins
sv_SE: Beskrivningsmarginaler

en: CTA Margin
sv_SE: CTAmarginal

en: Upgrade your Navigation widget
sv_SE: Uppgradera din navigationswidget

en: Get the Advanced Navigation Menu widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, styling, and flexible menu options.
sv_SE: Få den avancerade navigationsmenyn i UAE Pro och lås upp avancerade layouter, styling och flexibla menyalternativ.

en: Menu
sv_SE: Meny

note: translators: %s Nav menu URL
en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
sv_SE: Gå till <a href="%s" target="_blank">Meny-skärmen</a> för att hantera dina menyer.

note: translators: %s Nav menu URL
en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
sv_SE: <strong>Det finns inga menyer på din webbplats.</strong><br>Gå till <a href="%s" target="_blank">Meny-skärmen</a> för att skapa en.

en: Last Menu Item
sv_SE: Senaste menyobjektet

en: Enable Schema Support
sv_SE: Aktivera schema stöd

en: Hide + & - Sign
sv_SE: Dölj + & - tecken

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Expanded
sv_SE: Utvidgad

en: Justify
sv_SE: Justera

en: Flyout Orientation
sv_SE: Flyout-orientering

en: Appear Effect
sv_SE: Visnings effekt

en: Slide
sv_SE: Glida

en: Push
sv_SE: Tryck

en: Hamburger Align
sv_SE: Hamburgerjustering

en: Menu Items Align
sv_SE: Menyobjektens justering

en: Submenu Icon
sv_SE: Underkategorins ikon

en: Arrows
sv_SE: Pilar

en: Plus Sign
sv_SE: Plus-tecken

en: Classic
sv_SE: Klassisk

en: Submenu Animation
sv_SE: Underkategorins animation

en: Slide Up
sv_SE: Glida upp

en: Action On Menu Click
sv_SE: Åtgärd vid meny klick

en: For Horizontal layout, this will affect on the selected breakpoint
sv_SE: För horisontell layout kommer detta att påverka den valda brytpunkten

en: Open Submenu
sv_SE: Öppna underkategori

en: Redirect To Self Link
sv_SE: Omdirigera till sig själv länk

en: Responsive
sv_SE: Responsiv

en: Breakpoint
sv_SE: Brytpunkt

en: Mobile (768px >)
sv_SE: Mobil (768px >)

en: This is the alignement of menu icon on selected responsive breakpoints.
sv_SE: Detta är justeringen av menyikonen vid valda responsiva brytpunkter.

en: Full Width
sv_SE: Full bredd

en: Enable this option to stretch the Sub Menu to Full Width.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att sträcka underkategorin till full bredd.

en: Menu Icon
sv_SE: Menyikon

en: Close Icon
sv_SE: Stäng ikon

en: Main Menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Flyout Box Width
sv_SE: Flyout-boxens bredd

en: Flyout Box Padding
sv_SE: Flyout-boxens padding

en: Horizontal Padding
sv_SE: Horisontell padding

en: Vertical Padding
sv_SE: Vertikal padding

en: Space Between
sv_SE: Utrymme mellan

en: Row Spacing
sv_SE: Radavstånd

en: Menu Item Top Spacing
sv_SE: Menyobjektets övre utrymme

en: Link Hover Effect
sv_SE: Länkens svävande effekt

en: Underline
sv_SE: Understrykning

en: Overline
sv_SE: Överstrykning

en: Double Line
sv_SE: Dubbel linje

en: Framed
sv_SE: Inramad

en: Frame Animation
sv_SE: Ram-animation

en: Link Hover Effect Color
sv_SE: Länkens svävande effektfärg

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardin

en: <b>Note:</b> On desktop, below style options will apply to the submenu. On mobile, this will apply to the entire menu.
sv_SE: <b>Notera:</b> På skrivbordet kommer nedanstående stilalternativ att tillämpas på underkategorin. På mobil kommer detta att tillämpas på hela menyn.

en: Dropdown Width (px)
sv_SE: Rullgardinsbredd (px)

en: Top Distance
sv_SE: Överavstånd

en: Menu Trigger & Close Icon
sv_SE: Menyutlösare & stäng ikon

en: Close Icon Color
sv_SE: Stäng ikonfärg

en: Close Icon Size
sv_SE: Stäng ikonstorlek

en: Menu Toggle
sv_SE: Meny växla

note: translators: %1$s doc link
en: <b>Note:</b> Archive page title will be visible on frontend.
sv_SE: <b>Notera:</b> Arkivsidan titel kommer att synas på frontend.

en: Before Title Text
sv_SE: Före titeltext

en: After Title Text
sv_SE: Efter titeltext

en: Custom URL
sv_SE: Anpassad URL

en: HTML Tag
sv_SE: HTML-tag

en: Justified
sv_SE: Justerad

en: Blend Mode
sv_SE: Blandningsläge

en: Upgrade your Post Info widget
sv_SE: Uppgradera din inläggsinformation widget

en: Author
sv_SE: Författare

en: Time
sv_SE: Tid

en: Terms
sv_SE: Villkor

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Custom Date Format
sv_SE: Anpassat datumformat

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
sv_SE: Använd bokstäverna: %s

en: Time Format
sv_SE: Tidsformat

en: Custom Time Format
sv_SE: Anpassat tidsformat

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Before
sv_SE: Före

en: Custom Format
sv_SE: Anpassat format

en: One Comment
sv_SE: En kommentar

en: Choose Icon
sv_SE: Välj ikon

en: List Items
sv_SE: Lista objekt

en: End
sv_SE: Slut

en: Style
sv_SE: Stil

en: Weight
sv_SE: Vikt

en: Spacing between Icon & Text
sv_SE: Utrymme mellan ikon & text

en: Choose
sv_SE: Välj

en: %s comment | %s comments
sv_SE[0]: %s kommentar

en: Choose Default Image
sv_SE: Välj standardbild

en: Choose Retina Image
sv_SE: Välj Retina-bild

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Custom Caption
sv_SE: Anpassad bildtext

en: Enter your image caption
sv_SE: Ange din bildtext

en: Max Width
sv_SE: Max bredd

en: Hover Animation
sv_SE: Hover-animation

en: Transition Duration
sv_SE: Övergångsvaraktighet

en: Caption Top Spacing
sv_SE: Avstånd till bildtextens topp

en: Helpful Information
sv_SE: Hjälpsam information

note: translators: %1$s doc link
en: %1$s Getting started article » %2$s
sv_SE: %1$s Kom igång-artikel » %2$s

en: Search Box
sv_SE: Sökfält

en: Input Box
sv_SE: Inmatningsfält

en: Input Box With Button
sv_SE: Inmatningsfält med knapp

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Type & Hit Enter
sv_SE: Skriv & tryck på Enter

en: Input
sv_SE: Inmatning

en: Placeholder Color
sv_SE: Platshållarfärg

en: Focus
sv_SE: Fokus

en: Custom Image
sv_SE: Anpassad bild

en: Add Image
sv_SE: Lägg till bild

en: Enter caption
sv_SE: Ange bildtext

en: Media File
sv_SE: Mediafil

en: Lightbox
sv_SE: Ljuslåda

en: View
sv_SE: Visa

en: Site logo
sv_SE: Webbplatslogotyp

en: Spacing
sv_SE: Avstånd

en: Upgrade your Woo Products widget
sv_SE: Uppgradera din Woo Products-widget

en: Get the advanced Woo Products widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
sv_SE: Få den avancerade Woo Products-widgeten och lås upp kraftfulla layouter, filter och anpassningsalternativ med UAE Pro.

en: WooCommerce Required
sv_SE: WooCommerce krävs

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: This widget requires WooCommerce to be installed and activated. %1$sInstall WooCommerce%2$s
sv_SE: Denna widget kräver att WooCommerce är installerad och aktiverad. %1$sInstallera WooCommerce%2$s

en: Products Per Page
sv_SE: Produkter per sida

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Show Image
sv_SE: Visa bild

en: Show Category
sv_SE: Visa kategori

en: Show Rating
sv_SE: Visa betyg

en: Show Price
sv_SE: Visa pris

en: Show Short Description
sv_SE: Visa kort beskrivning

en: Show Add to Cart
sv_SE: Visa Lägg till i varukorg

en: Price
sv_SE: Pris

en: Popularity
sv_SE: Popularitet

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Content Padding
sv_SE: Innehållspadding

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Short Description
sv_SE: Kort beskrivning

en: Add to Cart
sv_SE: Lägg till i varukorg

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyrbild

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: WooCommerce Thumbnail
sv_SE: WooCommerce-miniatyrbild

en: WooCommerce Single
sv_SE: WooCommerce-enkel

en: WooCommerce is not installed or activated. Please install and activate WooCommerce to use this widget.
sv_SE: WooCommerce är inte installerat eller aktiverat. Vänligen installera och aktivera WooCommerce för att använda denna widget.

en: No products found.
sv_SE: Inga produkter hittades.

en: Skip to main content
sv_SE: Hoppa till huvud innehåll

note: Plugin Name of the plugin
en: Ultimate Addons for Elementor (UAE)
sv_SE: Ultimate Addons för Elementor (UAE)

note: Description of the plugin
en: Ultimate Addons is a powerful plugin allows you to create custom headers and footers with Elementor and display them in selected locations. You can also create custom Elementor blocks and place them anywhere on your website using a shortcode.
sv_SE: Ultimate Addons är en kraftfull plugin som låter dig skapa anpassade rubriker och sidfötter med Elementor och visa dem på valda platser. Du kan också skapa anpassade Elementor-block och placera dem var som helst på din webbplats med hjälp av en kortkod.

en: What's New?
sv_SE: Vad är nytt?

en: Learn
sv_SE: Lär dig

en: Free vs Pro
sv_SE: Gratis vs Pro

en: Get Full Control
sv_SE: Få full kontroll

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Useful Resources
sv_SE: Nyttiga resurser

en: Getting Started
sv_SE: Kom igång

en: How to use widgets
sv_SE: Hur man använder widgets

en: How to use features
sv_SE: Hur man använder funktioner

en: How to use templates
sv_SE: Hur man använder mallar

en: Contact us
sv_SE: Kontakta oss

en: View Demo
sv_SE: Visa demo

en: Widgets / Features
sv_SE: Widgets / Funktioner

en: Unlock All Features
sv_SE: Lås upp alla funktioner

en: View More Widgets
sv_SE: Visa fler widgets

en: Quick Access
sv_SE: Snabb åtkomst

en: VIP Priority Support
sv_SE: VIP-prioriterad support

en: Knowledge Base
sv_SE: Kunskapsbas

en: Help Centre
sv_SE: Hjälpcenter

en: Request a Feature
sv_SE: Begär en funktion

en: Rate Us
sv_SE: Betygsätt oss

en: Welcome to Ultimate Addons for Elementor!
sv_SE: Välkommen till Ultimate Addons för Elementor!

en: Effortlessly design modern websites with UAE using our powerful range of widgets & features. Get started by selecting an option based on your needs.
sv_SE: Designa enkelt moderna webbplatser med UAE med vårt kraftfulla utbud av widgets och funktioner. Kom igång genom att välja ett alternativ baserat på dina behov.

en: Create Header/Footer
sv_SE: Skapa rubrik/sidfot

en: Create New Page
sv_SE: Skapa ny sida

en: Column Showcase
sv_SE: Kolumnvisning

en: Unlock Pro Widgets
sv_SE: Lås upp Pro-widgets

en: Design Smarter with Ultimate Addons!
sv_SE: Designa smartare med Ultimate Addons!

en: Craft stunning websites faster with powerful widgets, advanced features, and total flexibility.
sv_SE: Skapa fantastiska webbplatser snabbare med kraftfulla widgets, avancerade funktioner och total flexibilitet.

en: Conversion Extensions
sv_SE: Konverteringsförlängningar

en: White Label
sv_SE: Vit etikett

en: WooCommerce Builder
sv_SE: WooCommerce-byggare

en: 200+ Section Blocks
sv_SE: 200+ Sektion Block

en: Form & Pop-up Builder
sv_SE: Formulär & Popup-byggare

en: Animation Effects
sv_SE: Animations effekter

en: Bloggers Toolkit
sv_SE: Bloggares verktygslåda

en: Social Media Bundle
sv_SE: Sociala medier paket

en: View Plans
sv_SE: Visa planer

en: Activating...
sv_SE: Aktiverar...

en: Activate Theme
sv_SE: Aktivera tema

en: Are you sure you want to switch your current theme to Astra?
sv_SE: Är du säker på att du vill byta ditt nuvarande tema till Astra?

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Installing...
sv_SE: Installerar...

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Theme installation failed. Please try again later.
sv_SE: Temainstallationen misslyckades. Försök igen senare.

en: Plugin installation failed. Please try again later.
sv_SE: Plugin-installationen misslyckades. Försök igen senare.

en: Visit Site
sv_SE: Besök webbplats

en: Install & Activate
sv_SE: Installera & Aktivera

en: Super Charge Your Workflow
sv_SE: Superladda ditt arbetsflöde

en: Close Upgrade Notice
sv_SE: Stäng uppgraderingsmeddelande

en: Design Without Limits: Access the features that top WordPress sites run on.
sv_SE: Designa utan gränser: Få tillgång till funktionerna som topp WordPress-webbplatser använder.

en: Search...
sv_SE: Sök...

en: Activate All
sv_SE: Aktivera alla

en: Deactivate Unused
sv_SE: Avaktivera oanvända

en: Deactivating...
sv_SE: Avaktiverar...

en: Deactivate All
sv_SE: Avaktivera alla

en: Bring Your Vision to Life with UAE Pro
sv_SE: Förverkliga din vision med UAE Pro

en: Streamline your workflow, skip the repetitive tasks, and build modern, high-performance websites.
sv_SE: Strömlinjeforma ditt arbetsflöde, hoppa över repetitiva uppgifter och bygg moderna, högpresterande webbplatser.

en: Start Building Smarter
sv_SE: Börja bygga smartare

en: 250+ templates for every niche
sv_SE: 250+ mallar för varje nisch

en: Modern, timeless designs
sv_SE: Moderna, tidlösa designer

en: Full design flexibility for easy customization
sv_SE: Full designflexibilitet för enkel anpassning

en: 100% responsive across all devices
sv_SE: 100% responsiv på alla enheter

en: Install Starter Templates
sv_SE: Installera startmallar

en: Activate Starter Templates
sv_SE: Aktivera startmallar

en: Activating Starter Templates...
sv_SE: Aktiverar startmallar...

en: Activated Starter Templates
sv_SE: Aktiverade startmallar

en: Design Your Website in Minutes
sv_SE: Designa din webbplats på minuter

en: Build your website faster using our prebuilt templates
sv_SE: Bygg din webbplats snabbare med våra förbyggda mallar

en: Stop building your site from scratch. Use our professional templates for your stunning website. It is easy to customize and completely responsive. Explore hundreds of designs and bring your vision to life in no time.
sv_SE: Sluta bygga din webbplats från grunden. Använd våra professionella mallar för din fantastiska webbplats. Det är enkelt att anpassa och helt responsivt. Utforska hundratals designer och förverkliga din vision på nolltid.

en: Installing Starter Templates...
sv_SE: Installerar startmallar...

en: Installed Starter Templates
sv_SE: Installerade startmallar

en: Explore Templates
sv_SE: Utforska mallar

en: Option 1 (Recommended)
sv_SE: Alternativ 1 (Rekommenderat)

en: This option will automatically replace your theme's header and footer files with custom templates from the plugin. It works with most themes and is selected by default.
sv_SE: Detta alternativ kommer automatiskt att ersätta ditt temas header- och footer-filer med anpassade mallar från pluginet. Det fungerar med de flesta teman och är valt som standard.

en: Option 2
sv_SE: Alternativ 2

en: This option hides your theme's header and footer using CSS and displays custom templates from the plugin. Use this if Option 1 causes layout issues.
sv_SE: Detta alternativ döljer ditt temas header och footer med CSS och visar anpassade mallar från pluginet. Använd detta om alternativ 1 orsakar layoutproblem.

en: Failed to save settings!
sv_SE: Misslyckades med att spara inställningar!

en: Select Option to Add Theme Support
sv_SE: Välj alternativ för att lägga till temastöd

en: To ensure compatibility between the header/footer and your theme, please choose one of the following options to enable theme support:
sv_SE: För att säkerställa kompatibilitet mellan header/footer och ditt tema, vänligen välj ett av följande alternativ för att aktivera temastöd:

en: Note:
sv_SE: Notera:

en: If neither option works, please contact your theme author to add support for this plugin.
sv_SE: Om ingen av alternativen fungerar, vänligen kontakta din temautvecklare för att lägga till stöd för denna plugin.

en: Version Control
sv_SE: Versionskontroll

en: Experiencing an issue with current version? Roll back to a previous version to help troubleshoot the issue.
sv_SE: Upplever du ett problem med den aktuella versionen? Återgå till en tidigare version för att hjälpa till att felsöka problemet.

en: Rollback
sv_SE: Återställ

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Help shape the future of Ultimate Addons for Elementor. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
sv_SE: Hjälp till att forma framtiden för Ultimate Addons för Elementor. Dela hur du använder pluginet så att vi kan bygga funktioner som betyder något, åtgärda problem snabbare och fatta smartare beslut.

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Build Better Websites With Ultimate Addons Pro
sv_SE: Bygg bättre webbplatser med Ultimate Addons Pro

en: Unlock advanced addons to power up Elementor - smarter widgets, smoother workflows, and more creative freedom with UAE Pro.
sv_SE: Lås upp avancerade tillägg för att förstärka Elementor - smartare widgets, smidigare arbetsflöden och mer kreativ frihet med UAE Pro.

en: Plugins Details
sv_SE: Plugininformation

en: You can change the author name and plugin details that are displayed in the WordPress backend.
sv_SE: Du kan ändra författarnamn och plugininformation som visas i WordPress backend.

en: Plugin Name
sv_SE: Plugin namn

en: Plugin Short Name
sv_SE: Plugin kortnamn

en: Plugin Description
sv_SE: Pluginbeskrivning

en: Ultimate Addons is a premium extension for Elementor...
sv_SE: Ultimate Addons är en premiumtillägg för Elementor...

en: Replace or Hide Logo
sv_SE: Ersätt eller dölj logotyp

en: Enable this option to hide the default logo or replace it with your own logo. (Note: To hide the logo, leave the logo URL field empty.)
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att dölja den standardlogotypen eller ersätta den med din egen logotyp. (Notera: För att dölja logotypen, lämna logotypens URL-fält tomt.)

en: Enter logo URL to replace
sv_SE: Ange logotypens URL för att ersätta

en: Hide White Label Settings
sv_SE: Dölj White Label-inställningar

en: Enabling this option will hide the White Label settings. To access it again, re-activate the plugin.
sv_SE: Aktivering av detta alternativ döljer White Label-inställningarna. För att få åtkomst igen, återaktivera pluginet.

en: Elementor Editor Area
sv_SE: Elementor redigeringsområde

en: Show Help Links
sv_SE: Visa hjälplänkar

en: Display internal help links in widget editor area.
sv_SE: Visa interna hjälplänkar i widgetredigeringsområdet.

en: White Label Available in UAE Pro
sv_SE: White Label tillgänglig i UAE Pro

en: Remove UAE branding and customize the dashboard with your agency details.
sv_SE: Ta bort UAE-varumärket och anpassa instrumentpanelen med dina byrådetaljer.

en: MCP Adapter plugin not detected
sv_SE: MCP Adapter-pluginet upptäcktes inte

en: To connect AI clients to your site, the
sv_SE: För att koppla AI-klienter till din webbplats krävs

en: plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
sv_SE: plugin. Ladda ner den senaste versionen från GitHub, ladda upp den via Plugins > Lägg till nytt > Ladda upp plugin och aktivera.

en: Download from GitHub
sv_SE: Ladda ner från GitHub

en: Write
sv_SE: Skriv

en: Read
sv_SE: Läs

en: Plugin Info
sv_SE: Plugininfo

en: Active Templates
sv_SE: Aktiva mallar

en: Templates & Builder
sv_SE: Mallar & Byggare

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Extensions
sv_SE: Tillägg

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Design System
sv_SE: Designsystem

en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

en: Pro Plugin Info
sv_SE: Pro Plugininfo

en: Post Skins
sv_SE: Inläggsskins

en: Integrations & Branding
sv_SE: Integrationer & Varumärkning

en: Plugin version, health, and compatibility info
sv_SE: Pluginversion, hälsa och kompatibilitetsinformation

en: See which header/footer is active on any page
sv_SE: Se vilken header/footer som är aktiv på vilken sida som helst

en: Create, edit, and manage templates and page layouts
sv_SE: Skapa, redigera och hantera mallar och sidlayouter

en: Create and manage WordPress pages
sv_SE: Skapa och hantera WordPress-sidor

en: Activate, deactivate, and list available widgets
sv_SE: Aktivera, avaktivera och lista tillgängliga widgets

en: Toggle Scroll to Top and Reading Progress Bar
sv_SE: Växla Scroll till toppen och läsprogresstap

en: Control where templates appear on your site
sv_SE: Kontrollera var mallar visas på din webbplats

en: Theme detection and compatibility settings
sv_SE: Temadetektion och kompatibilitetsinställningar

en: Read and update plugin configuration
sv_SE: Läsa och uppdatera plugin-konfiguration

en: Render template shortcodes
sv_SE: Rendera mallkortkoder

en: Get site colors, fonts, and spacing
sv_SE: Hämta webbplatsens färger, typsnitt och avstånd

en: Clear caches and run maintenance tasks
sv_SE: Rensa cache och kör underhållsuppgifter

en: UAE Pro upgrade information and pricing
sv_SE: UAE Pro uppgraderingsinformation och prissättning

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Failed to save settings.
sv_SE: Misslyckades med att spara inställningar.

en: AI Tools
sv_SE: AI-verktyg

en: Requires WordPress 6.8+
sv_SE: Kräver WordPress 6.8+

en: AI Tools requires WordPress 6.8 or later, which includes the Abilities API.
sv_SE: AI-verktyg kräver WordPress 6.8 eller senare, vilket inkluderar Abilities API.

en: Abilities enabled
sv_SE: Funktioner aktiverade

en: Abilities disabled
sv_SE: Funktioner inaktiverade

en: %1$d / %2$d abilities
sv_SE: %1$d / %2$d funktioner

en: Reset to defaults
sv_SE: Återställ till standard

en: Control how UAE registers AI tools with WordPress and exposes them to clients.
sv_SE: Kontrollera hur UAE registrerar AI-verktyg med WordPress och exponerar dem för klienter.

en: Enable Abilities
sv_SE: Aktivera funktioner

en: Register UAE AI tools with WordPress so they can be used by MCP clients (such as Claude, Cursor, and VS Code) and Elementor's Angie assistant. Disabled by default — enable this option to expose AI tools.
sv_SE: Registrera UAE AI-verktyg med WordPress så att de kan användas av MCP-klienter (som Claude, Cursor och VS Code) och Elementors Angie-assistent. Inaktiverad som standard - aktivera detta alternativ för att exponera AI-verktyg.

en: Enable Edit Abilities
sv_SE: Aktivera redigeringsfunktioner

en: When enabled, AI clients can create, edit, and delete templates, pages, and widget settings. When disabled, AI clients have read-only access to your data.
sv_SE: När det är aktiverat kan AI-klienter skapa, redigera och ta bort mallar, sidor och widgetinställningar. När det är inaktiverat har AI-klienter endast skrivskyddad åtkomst till dina data.

en: Enable MCP Server
sv_SE: Aktivera MCP-server

en: Creates a dedicated UAE MCP endpoint that AI clients like Claude, Cursor, and VS Code can connect to. When disabled, the endpoint is removed and external AI clients cannot discover or call any UAE abilities.
sv_SE: Skapar en dedikerad UAE MCP-slutpunkt som AI-klienter som Claude, Cursor och VS Code kan ansluta till. När det är inaktiverat tas slutpunkten bort och externa AI-klienter kan inte upptäcka eller anropa några UAE-funktioner.

en: Angie Integration
sv_SE: Angie-integration

en: Enable UAE abilities within Elementor's Angie AI assistant so it can use them in-browser without an external MCP client.
sv_SE: Aktivera UAE-funktioner inom Elementors Angie AI-assistent så att den kan använda dem i webbläsaren utan en extern MCP-klient.

en: Install and activate the Angie plugin to use in-browser AI.
sv_SE: Installera och aktivera Angie-pluginet för att använda AI i webbläsaren.

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Abilities
sv_SE: Funktioner

en: Server & Connect
sv_SE: Server & Anslut

en: Connection status
sv_SE: Anslutningsstatus

en: How AI clients reach your site right now
sv_SE: Hur AI-klienter når din webbplats just nu

en: AI Tools are active
sv_SE: AI-verktyg är aktiva

en: AI Tools are off
sv_SE: AI-verktyg är avstängda

note: translators: 1: MCP server state, 2: access mode, 3: enabled count, 4: total
en: %1$s · %2$s · %3$d of %4$d abilities exposed
sv_SE: %1$s · %2$s · %3$d av %4$d funktioner exponerade

en: MCP server on
sv_SE: MCP-server på

en: MCP server off
sv_SE: MCP-server av

en: Read & write
sv_SE: Läsa & skriva

en: Read-only
sv_SE: Skrivskyddad

en: Enable “Enable Abilities” above to connect AI clients.
sv_SE: Aktivera "Aktivera funktioner" ovan för att ansluta AI-klienter.

en: External MCP server
sv_SE: Extern MCP-server

en: Ready
sv_SE: Klar

en: Server off
sv_SE: Server av

en: Endpoint copied to clipboard
sv_SE: Slutpunkt kopierad till urklipp

en: Copy endpoint
sv_SE: Kopiera slutpunkt

en: Connect a client
sv_SE: Anslut en klient

en: Turn on Enable MCP Server above to expose the endpoint.
sv_SE: Slå på Aktivera MCP-server ovan för att exponera slutpunkten.

en: Angie (in-editor)
sv_SE: Angie (i redigeraren)

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Not installed
sv_SE: Inte installerad

en: UAE tools are available in Elementor’s in-browser AI.
sv_SE: UAE-verktyg är tillgängliga i Elementors AI i webbläsaren.

en: Turn on Angie Integration above to use it in the editor.
sv_SE: Slå på Angie-integration ovan för att använda den i redigeraren.

en: Install the Angie plugin to use in-browser AI.
sv_SE: Installera Angie-pluginet för att använda AI i webbläsaren.

en: Abilities exposed
sv_SE: Funktioner exponerade

en: Manage abilities
sv_SE: Hantera förmågor

en: Access mode
sv_SE: Åtkomstläge

en: AI can create, edit and delete. Toggle “Enable Edit Abilities” above for read-only.
sv_SE: AI kan skapa, redigera och ta bort. Aktivera "Aktivera redigeringsförmågor" ovan för skrivskyddad.

en: AI can only read your data. Toggle “Enable Edit Abilities” above to allow changes.
sv_SE: AI kan endast läsa dina data. Aktivera "Aktivera redigeringsförmågor" ovan för att tillåta ändringar.

en: Create application password
sv_SE: Skapa applikationslösenord

en: Server & connect
sv_SE: Server & anslutning

en: Ability toggles
sv_SE: Förmågeväxlar

en: Choose exactly which actions AI tools are allowed to perform
sv_SE: Välj exakt vilka åtgärder AI-verktyg får utföra

en: %1$d of %2$d enabled
sv_SE: %1$d av %2$d aktiverade

en: Search abilities
sv_SE: Sök förmågor

en: Search abilities - e.g. template, widget, page …
sv_SE: Sök förmågor - t.ex. mall, widget, sida …

en: Collapse all
sv_SE: Dölj alla

en: Expand all
sv_SE: Expandera alla

en: %d abilities
sv_SE: %d förmågor

en: on
sv_SE: på

en: Toggle all %s abilities
sv_SE: Växla alla %s förmågor

en: Toggle %s
sv_SE: Växla %s

en: Connect your AI client
sv_SE: Anslut din AI-klient

en: UAE's MCP endpoint is live. Wire it into your AI tool below.
sv_SE: UAE:s MCP-slutpunkt är aktiv. Anslut den till ditt AI-verktyg nedan.

en: Once the WP MCP Adapter plugin is active, this is how you connect your AI client.
sv_SE: När WP MCP Adapter-pluginet är aktivt, så här ansluter du din AI-klient.

en: Endpoint live
sv_SE: Slutpunkt aktiv

en: Setup required
sv_SE: Inställning krävs

en: Create an Application Password
sv_SE: Skapa ett applikationslösenord

en: Open Application Passwords
sv_SE: Öppna applikationslösenord

en: Add to your AI client:
sv_SE: Lägg till i din AI-klient:

en: Claude Code
sv_SE: Claude-kod

en: Claude Desktop
sv_SE: Claude-skrivbord

en: Cursor
sv_SE: Markör

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
sv_SE: gå till Inställningar → Anslutningar → Lägg till anslutning, klistra in slutpunktens URL och använd ditt WordPress-användarnamn + applikationslösenord.

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: in the JSON with the password from Step 1.
sv_SE: i JSON med lösenordet från steg 1.

en: UAE Only
sv_SE: Endast UAE

en: Copy setup prompt for AI client
sv_SE: Kopiera installationsprompt för AI-klient

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
sv_SE: Prompt kopierad! Klistra in den i din AI-klient.

en: Copy setup prompt
sv_SE: Kopiera installationsprompt

en: Copy JSON config
sv_SE: Kopiera JSON-konfiguration

en: Copied to clipboard
sv_SE: Kopierad till urklipp

en: Custom SVG
sv_SE: Anpassad SVG

en: Editor
sv_SE: Redigerare

en: Utilities
sv_SE: Verktyg

en: NEW
sv_SE: NY

en: Master UAE with our step-by-step guide and tutorials. Create stunning headers and footers with confidence.
sv_SE: Behärska UAE med vår steg-för-steg-guide och handledningar. Skapa fantastiska rubriker och sidfötter med självförtroende.

en: Hide Video
sv_SE: Dölj video

en: Watch Video
sv_SE: Titta på video

en: Essentials
sv_SE: Grunder

en: White Label Option
sv_SE: Vit etikett-alternativ

en: 24x7 Premium Support
sv_SE: 24x7 Premium-support

en: User Portal / User Login
sv_SE: Användarportal / Användarinloggning

en: Content Widgets
sv_SE: Innehållswidgets

en: SVG Animator
sv_SE: SVG-animerare

en: Creative Widgets
sv_SE: Kreativa widgets

en: Form Styler
sv_SE: Formaterare

en: How To Schema
sv_SE: Hur man gör schema

en: Woo – Add to Cart
sv_SE: Woo – Lägg till i varukorg

en: Woo – Categories
sv_SE: Woo – Kategorier

en: Woo – Thank You Page
sv_SE: Woo – Tack-sida

en: Woo – Checkout
sv_SE: Woo – Kassa

en: Woo – Mini Cart
sv_SE: Woo – Mini varukorg

en: Woo – Products
sv_SE: Woo – Produkter

en: Woo – Product Grid
sv_SE: Woo – Produktgaller

en: Social
sv_SE: Socialt

en: Special Features
sv_SE: Speciella funktioner

en: Conditional Display
sv_SE: Villkorlig visning

en: Dynamic Header & Footer Widgets
sv_SE: Dynamiska rubrik- och sidfotwidgets

en: Free Vs Pro
sv_SE: Gratis vs Pro

en: Ultimate Addons for Elementor Pro offers 50+ widgets and features!
sv_SE: Ultimate Addons för Elementor Pro erbjuder 50+ widgets och funktioner!

en: Compare the popular features/widgets to find the best option for your website.
sv_SE: Jämför de populära funktionerna/widgets för att hitta det bästa alternativet för din webbplats.

en: See all UAE Pro Features
sv_SE: Se alla UAE Pro-funktioner

en: Welcome to UAE
sv_SE: Välkommen till UAE

en: Your Ultimate Elementor Addons to build modern Elementor Websites.
sv_SE: Dina ultimata Elementor-tillägg för att bygga moderna Elementor-webbplatser.

en: No bloat - disable unused widgets with one click
sv_SE: Ingen överflödig kod - inaktivera oanvända widgets med ett klick

en: Design headers & footers exactly where you want them
sv_SE: Designa rubriker och sidfötter exakt där du vill ha dem

en: Reliable support from experts when you need it
sv_SE: Tillförlitlig support från experter när du behöver det

en: Let's Get Started
sv_SE: Låt oss komma igång

en: Recommended Essentials
sv_SE: Rekommenderade grundläggande funktioner

en: These free plugins add essential features to your website and help speed up your workflow. Select the plugins you want to install.
sv_SE: Dessa gratis plugins lägger till viktiga funktioner på din webbplats och hjälper till att snabba upp ditt arbetsflöde. Välj de plugins du vill installera.

en: Get Important Notifications and Updates
sv_SE: Få viktiga meddelanden och uppdateringar

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Stay in the loop and help shape Ultimate Addons for Elementor! Get feature updates, and help us build a better Ultimate Addons for Elementor by sharing how you use the plugin.
sv_SE: Håll dig uppdaterad och hjälp till att forma Ultimate Addons för Elementor! Få funktionsuppdateringar och hjälp oss att bygga bättre Ultimate Addons för Elementor genom att dela hur du använder pluginet.

en:  Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Please enter a valid email address
sv_SE: Vänligen ange en giltig e-postadress

en: This field is required
sv_SE: Detta fält är obligatoriskt

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Select Your Features
sv_SE: Välj dina funktioner

en: Unlock more design control, faster setup, and powerful customization so you can build a better website, effortlessly.
sv_SE: Lås upp mer designkontroll, snabbare installation och kraftfull anpassning så att du kan bygga en bättre webbplats, utan ansträngning.

en: Header & Footer Builder
sv_SE: Header- och Footer-byggare

en: Assign headers and footers to specific pages or post types. This gives users complete layout control, something typically locked behind Pro plugins.
sv_SE: Tilldela headers och footers till specifika sidor eller inläggstyper. Detta ger användarna fullständig layoutkontroll, något som vanligtvis är låst bakom Pro-plugins.

en: Mega Menu & Navigation Widget
sv_SE: Mega Meny & Navigationswidget

en: Save hours by copying Elementor sections, widgets, or pages from one website to another no need to rebuild layouts from scratch.
sv_SE: Spara timmar genom att kopiera Elementor-sektioner, widgets eller sidor från en webbplats till en annan, utan att behöva bygga om layouter från grunden.

en: Design eye-catching popups directly in Elementor collect leads, display promotions, or show messages without needing a separate popup plugin.
sv_SE: Designa iögonfallande popups direkt i Elementor, samla leads, visa kampanjer eller visa meddelanden utan att behöva ett separat popup-plugin.

en: WooCommerce Widgets
sv_SE: WooCommerce-widgets

en: 50+ Premium Widgets & 200+ Templates
sv_SE: 50+ premiumwidgets och 200+ mallar

en: You've picked Pro features upgrade to start using them.
sv_SE: Du har valt Pro-funktioner, uppgradera för att börja använda dem.

en: You’re All Set to Start Creating! 🚀
sv_SE: Du är redo att börja skapa! 🚀

en: Ultimate Addons is ready to supercharge your Elementor workflow! Build faster, cleaner, and more creatively — with complete control over your site.
sv_SE: Ultimate Addons är redo att turbo-ladda ditt Elementor-arbetsflöde! Bygg snabbare, renare och mer kreativt — med full kontroll över din webbplats.

en: What You Can Do Next:
sv_SE: Vad du kan göra härnäst:

en: Build a custom header
sv_SE: Bygg en anpassad header

en: Design your site footer
sv_SE: Designa din sidfot

en: Create a new page
sv_SE: Skapa en ny sida

en: Create New Header
sv_SE: Skapa ny header

en: Create New Footer
sv_SE: Skapa ny footer

en: We have a special Reward just for you! 🎁
sv_SE: Vi har en speciell belöning bara för dig! 🎁

en: Enter your details to get special offer that we have for you and stay updated on UAE’s latest news and updates.
sv_SE: Ange dina uppgifter för att få det specialerbjudande vi har för dig och håll dig uppdaterad om de senaste nyheterna och uppdateringarna från UAE.

en: Your Email Address
sv_SE: Din e-postadress

en: Entered email address is invalid!
sv_SE: Den angivna e-postadressen är ogiltig!

en: Submit
sv_SE: Skicka in

en: Exit Guided Setup
sv_SE: Avsluta guidad installation

en: Post Layouts
sv_SE: Inläggslayouter

en: Pricing Cards
sv_SE: Priskort

en: Form Stylers and more...
sv_SE: Formstilar och mer...

en: Unlock Ultimate Features
sv_SE: Lås upp ultimata funktioner

en: Create Stunning Designs with the Pro Version!
sv_SE: Skapa fantastiska designer med Pro-versionen!

en: Get access to advanced widgets and features to create the website that stands out!
sv_SE: Få tillgång till avancerade widgets och funktioner för att skapa en webbplats som verkligen sticker ut!

en: Build Websites 10x Faster with Templates
sv_SE: Bygg webbplatser 10 gånger snabbare med mallar

en: Choose from our professionally designed websites to build your site faster, with easy customization options.
sv_SE: Välj bland våra professionellt designade webbplatser för att bygga din webbplats snabbare, med enkla anpassningsalternativ.

en: View Templates
sv_SE: Visa mallar

en:  Continue Setup
sv_SE: Fortsätt installationen

en: Formerly Elementor Header & Footer Builder
sv_SE: Tidigare Elementor Header & Footer Builder

en: You're all set! 🚀
sv_SE: Du är redo! 🚀

en: Start creating headers, footers, or pages with UAE and take your website to the next level
sv_SE: Börja skapa rubriker, sidfötter eller sidor med UAE och ta din webbplats till nästa nivå

en: Here’s how to get started:
sv_SE: Så här kommer du igång:

en: Click on “Create” button
sv_SE: Klicka på knappen "Skapa"

en: Choose the type of template you want to create and customize the selected option
sv_SE: Välj den typ av mall du vill skapa och anpassa det valda alternativet

en: Use the Elementor editor to customize your template according to your preferences using UAE widgets
sv_SE: Använd Elementor-redigeraren för att anpassa din mall enligt dina preferenser med UAE-widgetar

en: Click “Publish” to make it live
sv_SE: Klicka på "Publicera" för att göra den live

en: Go To Dashboard
sv_SE: Gå till instrumentpanelen

en: We have a special reward just for you!
sv_SE: Vi har en speciell belöning bara för dig!

en: This special offer is available only on this page and for limited time
sv_SE: Detta specialerbjudande är endast tillgängligt på denna sida och under en begränsad tid

en: Unlock My Surprise
sv_SE: Lås upp min överraskning

en: Help make UAE Better
sv_SE: Hjälp till att göra UAE bättre

en: Help us improve by sharing anonymous data about your website setup. This includes non-sensitive info about plugins, themes, and settings, so we can create a better product for you. Your privacy is always our top priority. Learn more in our privacy policy.
sv_SE: Hjälp oss att förbättra genom att dela anonym data om din webbplatsinstallation. Detta inkluderar icke-känslig information om plugins, teman och inställningar, så att vi kan skapa en bättre produkt för dig. Din integritet är alltid vår högsta prioritet. Läs mer i vår integritetspolicy.

en: Customize Your UAE Setup
sv_SE: Anpassa din UAE-installation

en: Activate only what you need to keep your website fast and optimized.
sv_SE: Aktivera endast det du behöver för att hålla din webbplats snabb och optimerad.

en: Compare Free vs Pro
sv_SE: Jämför gratis vs pro

[ctx: Date Format]
en: June 1, 2024 (F j, Y)
sv_SE: 1 juni 2024 (F j, Y)
