Ultimate Addons for Elementor (UAE) 2.9.0 - en to cs_CZ translation catalogue (1344 entries)

en: <strong>Help shape the future of %1$s.</strong><br><br>Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
cs_CZ: <strong>Pomozte utvářet budoucnost %1$s.</strong><br><br>Podělte se o to, jak používáte plugin, abychom mohli vytvářet důležité funkce, rychleji opravovat problémy a činit chytřejší rozhodnutí.

en: This will be applicable for all sites from the network.
cs_CZ: To bude platné pro všechny stránky v síti.

note: translators: %s usage doc link
en: Learn more.
cs_CZ: Zjistit více.

en: Happy to help!
cs_CZ: Rádi pomůžeme!

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Usage Tracking
cs_CZ: Sledování používání

note: translators: %s Product title
en: Help improve %s by sharing non-sensitive usage data — like PHP version and features used.
cs_CZ: Pomozte zlepšit %s sdílením citlivých dat o používání — jako je verze PHP a používané funkce.

en:  This will be applicable for all sites from the network.
cs_CZ: To bude platné pro všechny stránky v síti.

en: Learn More.
cs_CZ: Zjistit více.

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
cs_CZ: Omlouváme se! Něco se pokazilo. Prosím, obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Quick Feedback
cs_CZ: Rychlá zpětná vazba

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
cs_CZ: Pokud máte chvilku, prosím, podělte se o důvod, proč deaktivujete plugin.

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Please tell us more details.
cs_CZ: Prosím, řekněte nám více podrobností.

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
cs_CZ: Potřebujete pomoc od našich odborníků? %1$sKlikněte sem pro kontaktování.%2$s

en: Submit & Deactivate
cs_CZ: Odeslat a deaktivovat

en: Skip & Deactivate
cs_CZ: Přeskočit a deaktivovat

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
cs_CZ: Omlouváme se, nemáte oprávnění provést tuto operaci.

en: Nonce validation failed
cs_CZ: Ověření nonce selhalo

en: This is a temporary deactivation for testing.
cs_CZ: Toto je dočasná deaktivace pro testování.

en: How can we assist you?
cs_CZ: Jak vám můžeme pomoci?

en: The plugin isn't working properly.
cs_CZ: Plugin nefunguje správně.

en: Please tell us more about what went wrong?
cs_CZ: Prosím, řekněte nám více o tom, co se pokazilo?

en: I found a better alternative plugin.
cs_CZ: Našel jsem lepší alternativní plugin.

en: Could you please specify which plugin?
cs_CZ: Můžete prosím specifikovat, který plugin?

en: It's missing a specific feature.
cs_CZ: Chybí konkrétní funkce.

en: Please tell us more about the feature.
cs_CZ: Prosím, řekněte nám více o této funkci.

en: Other
cs_CZ: Jiné

en: Plugin installation is disabled for you on this site.
cs_CZ: Instalace pluginu je na této stránce pro vás zakázána.

en: Plugin slug is missing.
cs_CZ: Chybí slug pluginu.

en: Plugin installation function not found.
cs_CZ: Funkce instalace pluginu nebyla nalezena.

en: Theme installation is disabled for you on this site.
cs_CZ: Instalace motivu je na této stránce pro vás zakázána.

en: Theme slug is missing.
cs_CZ: Chybí slug motivu.

en: Theme installation function not found.
cs_CZ: Funkce instalace motivu nebyla nalezena.

en: You do not have permission to perform this action.
cs_CZ: Nemáte oprávnění provést tuto akci.

en: Invalid widget identifier.
cs_CZ: Neplatný identifikátor widgetu.

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
cs_CZ: Aktivace pluginu je na této stránce pro vás zakázána.

en: Plugin Activated.
cs_CZ: Plugin aktivován.

en: Theme activation is disabled for you on this site.
cs_CZ: Aktivace motivu je na této stránce pro vás zakázána.

en: Theme Activated.
cs_CZ: Motiv aktivován.

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
cs_CZ: Nelze aktivovat plugin. Aktivujte prosím na stránce Pluginy.

en: Could not activate theme. Please activate from the Themes page.
cs_CZ: Nelze aktivovat motiv. Aktivujte prosím na stránce Motivy.

en: Invalid compatibility option value.
cs_CZ: Neplatná hodnota možnosti kompatibility.

en: Settings saved successfully!
cs_CZ: Nastavení byla úspěšně uložena!

en: Unable to save settings.
cs_CZ: Nelze uložit nastavení.

en: Invalid analytics option value.
cs_CZ: Neplatná hodnota možnosti analýzy.

en: Security check failed.
cs_CZ: Kontrola zabezpečení selhala.

en: Upgrade notice dismissed.
cs_CZ: Oznámení o upgradu bylo zamítnuto.

en: Onboarding analytics saved.
cs_CZ: Analýzy onboarding byly uloženy.

en: Header Footer Builder
cs_CZ: Tvůrce záhlaví a zápatí

en: Important Notice:
cs_CZ: Důležité oznámení:

en: Can't edit your header or footer?
cs_CZ: Nemůžete upravit své záhlaví nebo zápatí?

en: Try clearing your cache or resetting permalinks (Settings > Permalinks > Save Changes).
cs_CZ: Zkuste vymazat mezipaměť nebo resetovat permalinky (Nastavení > Permalinky > Uložit změny).

en: Learn More
cs_CZ: Zjistit více

en: Flush Permalink
cs_CZ: Vymazat permalink

en: Display Rules
cs_CZ: Pravidla zobrazení

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: New Template
cs_CZ: Nová šablona

en: Edit Template
cs_CZ: Upravit šablonu

en: View Template
cs_CZ: Zobrazit šablonu

en: View All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Search Templates
cs_CZ: Hledat šablony

en: Parent Templates:
cs_CZ: Rodičovské šablony:

en: No Templates found.
cs_CZ: Žádné šablony nenalezeny.

en: No Templates found in Trash.
cs_CZ: Žádné šablony nenalezeny v koši.

en: Create New
cs_CZ: Vytvořit novou

en: Header/Footer Builder
cs_CZ: Tvůrce hlaviček/patiček

en: Header & Footer
cs_CZ: Hlava a patička

en: Elementor Header & Footer Builder Options
cs_CZ: Možnosti tvůrce hlaviček a patiček Elementor

en: Type of Template
cs_CZ: Typ šablony

en: Select Option
cs_CZ: Vybrat možnost

en: Header
cs_CZ: Hlava

en: Before Footer
cs_CZ: Před patičkou

en: Footer
cs_CZ: Patička

en: Custom Block
cs_CZ: Vlastní blok

en: Shortcode
cs_CZ: Krátký kód

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content.
cs_CZ: Zkopírujte tento krátký kód a vložte ho do obsahu vašeho příspěvku, stránky nebo textového widgetu.

en: Enable Layout for Elementor Canvas Template?
cs_CZ: Povolit rozložení pro šablonu Elementor Canvas?

en: Enabling this option will display this layout on pages using Elementor Canvas Template.
cs_CZ: Povolení této možnosti zobrazí toto rozložení na stránkách používajících šablonu Elementor Canvas.

en: Display On
cs_CZ: Zobrazit na

en: Add locations for where this template should appear.
cs_CZ: Přidat místa, kde by se tato šablona měla zobrazit.

en: Add Display Rule
cs_CZ: Přidat pravidlo zobrazení

en: Do Not Display On
cs_CZ: Nezobrazovat na

en: Add locations for where this template should not appear.
cs_CZ: Přidat místa, kde by se tato šablona neměla zobrazit.

en: Exclude On
cs_CZ: Vyloučit na

en: Add Exclusion Rule
cs_CZ: Přidat pravidlo vyloučení

en: User Roles
cs_CZ: Uživatelské role

en: Display custom template based on user role.
cs_CZ: Zobrazit vlastní šablonu na základě uživatelské role.

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Add User Rule
cs_CZ: Přidat pravidlo uživatele

note: Translators: Post title, Template Location
en: Template %1$s is already assigned to the location %2$s
cs_CZ: Šablona %1$s je již přiřazena k místu %2$s

en: UAE Plugin Information
cs_CZ: Informace o pluginu UAE

en: Read-only info: version, health, hooks.
cs_CZ: Informace pouze pro čtení: verze, zdraví, háčky.

en: UAE Template Management
cs_CZ: Správa šablon UAE

en: CRUD for header/footer/block templates.
cs_CZ: CRUD pro šablony hlaviček/patiček/bloků.

en: UAE Widget Management
cs_CZ: Správa widgetů UAE

en: Enable/disable Elementor widgets.
cs_CZ: Povolit/zakázat widgety Elementor.

en: UAE Extension Management
cs_CZ: Správa rozšíření UAE

en: Toggle Scroll to Top / Progress Bar.
cs_CZ: Přepnout posun na vrchol / indikátor postupu.

en: UAE Display Rules
cs_CZ: Pravidla zobrazení UAE

en: Where and to whom templates appear.
cs_CZ: Kde a komu se šablony zobrazují.

en: UAE Active Templates
cs_CZ: Aktivní šablony UAE

en: Which templates render on a given page.
cs_CZ: Které šablony se vykreslují na dané stránce.

en: UAE Theme Compatibility
cs_CZ: Kompatibilita motivu UAE

en: Theme detection and fallback config.
cs_CZ: Detekce motivu a konfigurace zálohy.

en: UAE Plugin Settings
cs_CZ: Nastavení pluginu UAE

en: Plugin-level configuration.
cs_CZ: Konfigurace na úrovni pluginu.

en: UAE Template Embedding
cs_CZ: Vkládání šablon UAE

en: Shortcode strings and rendered HTML.
cs_CZ: Řetězce krátkých kódů a vykreslený HTML.

en: UAE Page Builder
cs_CZ: Tvůrce stránek UAE

en: Build and manage page content with HFE and Elementor widgets.
cs_CZ: Vytvářejte a spravujte obsah stránek pomocí widgetů HFE a Elementor.

en: UAE Design System
cs_CZ: Designový systém UAE

en: Read the site's global colors, fonts, and spacing.
cs_CZ: Přečtěte si globální barvy, písma a rozestupy webu.

en: UAE Maintenance
cs_CZ: Údržba UAE

en: Cache clearing and maintenance tasks.
cs_CZ: Vymazání cache a údržbové úkoly.

en: UAE Pro Features
cs_CZ: Pro funkce UAE

en: Information about UAE Pro premium widgets and upgrade path.
cs_CZ: Informace o prémiových widgetech UAE Pro a cestě k upgradu.

en: UAE MCP Server
cs_CZ: Server UAE MCP

en: AI tools for Header Footer Elementor — manage headers, footers, templates, pages, and widgets.
cs_CZ: Nástroje AI pro hlavičku a patičku Elementor - spravujte hlavičky, patičky, šablony, stránky a widgety.

en: Template has invalid Elementor data.
cs_CZ: Šablona má neplatná data Elementor.

en: Failed to encode Elementor data.
cs_CZ: Nepodařilo se zakódovat data Elementor.

en: Invalid position. Use "append", "prepend", or an object with "after", "before", or "inside" key.
cs_CZ: Neplatná pozice. Použijte "append", "prepend" nebo objekt s klíčem "after", "before" nebo "inside".

en: Element not found in template.
cs_CZ: Prvek nebyl nalezen v šabloně.

note: translators: %s: Required plugin name translators: %s: Plugin name
en: This widget requires %s.
cs_CZ: Tento widget vyžaduje %s.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use template-builder/list-widget-types to see available types.
cs_CZ: Typ widgetu "%s" není rozpoznán. Použijte template-builder/list-widget-types pro zobrazení dostupných typů.

note: translators: %s: element ID
en: Section "%s" not found in template.
cs_CZ: Sekce "%s" nebyla nalezena v šabloně.

note: translators: %s: element ID
en: Sibling element "%s" not found in template.
cs_CZ: Sourozenecký prvek "%s" nebyl nalezen v šabloně.

note: translators: %s: element ID
en: Parent element "%s" not found in template.
cs_CZ: Rodičovský prvek "%s" nebyl nalezen v šabloně.

en: Elementor is not active.
cs_CZ: Elementor není aktivní.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" not found in Elementor.
cs_CZ: Typ widgetu "%s" nebyl nalezen v Elementoru.

en: Get All Active Templates
cs_CZ: Získat všechny aktivní šablony

en: Returns all active templates (header, footer, before-footer) in one call.
cs_CZ: Vrací všechny aktivní šablony (hlavička, patička, před-patička) v jednom volání.

en: Add Column to Section
cs_CZ: Přidat sloupec do sekce

en: Adds a column to an existing section or container in any Elementor post. Automatically redistributes column sizes to fit.
cs_CZ: Přidává sloupec do existující sekce nebo kontejneru v jakémkoli příspěvku Elementor. Automaticky redistribuuje velikosti sloupců, aby se vešly.

en: Any Elementor-enabled post ID (page, post, or HFE template).
cs_CZ: Jakékoli ID příspěvku povoleného pro Elementor (stránka, příspěvek nebo HFE šablona).

en: Section or container element ID to add column to.
cs_CZ: ID sekce nebo kontejneru, do kterého se má přidat sloupec.

en: If true, automatically redistributes all column sizes evenly.
cs_CZ: Pokud je pravda, automaticky redistribuuje všechny velikosti sloupců rovnoměrně.

en: section_id is required.
cs_CZ: section_id je povinné.

note: translators: 1: Section ID, 2: Post title, 3: Column ID
en: Added column to section %1$s in "%2$s". Use builder/insert-widget with position {"inside": "%3$s"} to add widgets.
cs_CZ: Přidán sloupec do sekce %1$s v "%2$s". Použijte builder/insert-widget s pozicí {"inside": "%3$s"} pro přidání widgetů.

en: Add Section/Container
cs_CZ: Přidat sekci/kontejner

en: Adds a structural layout element to any Elementor post. On legacy sites: creates a section with columns. On container sites: creates a flex container with child containers. Supports inner sections and multi-column layouts.
cs_CZ: Přidává strukturovaný layout prvek do jakéhokoli příspěvku Elementor. Na starých stránkách: vytváří sekci se sloupci. Na stránkách s kontejnery: vytváří flex kontejner s podřízenými kontejnery. Podporuje vnitřní sekce a více sloupcové rozvržení.

en: Array of column size percentages. Must sum to 100. E.g., [50, 50] for two equal columns, [33, 34, 33] for three columns, [25, 75] for sidebar layout.
cs_CZ: Pole procent velikosti sloupců. Musí sečíst na 100. Např. [50, 50] pro dva stejné sloupce, [33, 34, 33] pro tři sloupce, [25, 75] pro rozvržení s postranním panelem.

en: If true, creates an inner section (must be placed inside a column). On container sites, creates a nested container.
cs_CZ: Pokud je pravda, vytváří vnitřní sekci (musí být umístěna uvnitř sloupce). Na stránkách s kontejnery vytváří vnořený kontejner.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (for inner sections inside a column/container).
cs_CZ: Kde vložit: "append" (výchozí), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (pro vnitřní sekce uvnitř sloupce/kontejneru).

note: translators: %d: total of column sizes
en: Column sizes must sum to 100. Got %d.
cs_CZ: Velikosti sloupců se musíčíst na 100. Získáno %d.

en: inner section
cs_CZ: vnitřní sekce

en: container
cs_CZ: kontejner

en: section
cs_CZ: sekce

note: translators: 1: Element type, 2: Number of columns, 3: Post title
en: Added %1$s with %2$d column(s) to "%3$s". Use column_ids to insert widgets into specific columns.
cs_CZ: Přidáno %1$s s %2$d sloupcem(ů) do "%3$s". Použijte column_ids pro vložení widgetů do konkrétních sloupců.

en: Build Complete Layout
cs_CZ: Dokončit kompletní rozvržení

en: Builds a complete layout with sections, columns, and widgets in one call. Replaces all content on the post. The structure parameter is a JSON string describing rows and widgets.
cs_CZ: Vytváří kompletní rozvržení se sekcemi, sloupci a widgety v jednom volání. Nahrazuje veškerý obsah na příspěvku. Parametr struktury je JSON řetězec popisující řádky a widgety.

en: structure is not valid JSON. It must be a minified JSON array string.
cs_CZ: struktura není platný JSON. Musí to být minifikovaný JSON řetězec pole.

en: structure must be a JSON array of section objects. Example: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]
cs_CZ: struktura musí být JSON pole objektů sekce. Příklad: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]

en: Each item in structure must be a section object with "children". Example: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}
cs_CZ: Každá položka ve struktuře musí být objekt sekce s "children". Příklad: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}

note: translators: 1: Number of elements, 2: Post title
en: Built "%2$s" with %1$d elements.
cs_CZ: Sestaveno "%2$s" s %1$d prvky.

en: Regenerate CSS
cs_CZ: Regenerovat CSS

en: Forces Elementor to regenerate CSS files for a post so frontend changes appear immediately. Call after builder/build or any structural change.
cs_CZ: Nutí Elementor regenerovat CSS soubory pro příspěvek, aby se změny na frontendě objevily okamžitě. Zavolejte po builder/build nebo jakékoliv strukturální změně.

en: Any Elementor-enabled post ID. Pass 0 to regenerate all Elementor CSS globally.
cs_CZ: Jakýkoliv ID příspěvku s povoleným Elementorem. Zadejte 0 pro globální regeneraci všech CSS Elementoru.

en: You are not allowed to regenerate all Elementor CSS globally.
cs_CZ: Nemáte povolení k globální regeneraci všech CSS Elementoru.

en: Regenerated all Elementor CSS files globally.
cs_CZ: Globálně regenerována všechna CSS soubory Elementoru.

note: translators: %s: Post title
en: Regenerated CSS for "%s".
cs_CZ: Regenerováno CSS pro "%s".

en: Insert Widget
cs_CZ: Vložit Widget

en: Inserts a single widget into an existing Elementor post. KEY WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Use list-widget-types to discover all available slugs.
cs_CZ: Vkládá jeden widget do existujícího příspěvku Elementoru. KLÍČOVÉ SLUGY WIDGETŮ — Hlavička: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Patička: copyright, retina (logo), social-icons. Stránky: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Použijte list-widget-types pro zjištění všech dostupných slugů.

en: Widget type slug (e.g. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Use builder/list-widget-types to see available types.
cs_CZ: Slug typu widgetu (např. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Použijte builder/list-widget-types pro zobrazení dostupných typů.

en: JSON string of widget settings. Use builder/get-schema to discover the keys. Example: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}. Pass empty string or "{}" for defaults.
cs_CZ: JSON řetězec nastavení widgetu. Použijte builder/get-schema pro zjištění klíčů. Příklad: {"heading_title":"Můj nadpis","align":"center"}. Zadejte prázdný řetězec nebo "{}" pro výchozí hodnoty.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", a number for index position (0=first, 1=second, etc.), or { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.
cs_CZ: Kde vložit: "append" (výchozí), "prepend", číslo pro indexovou pozici (0=první, 1=druhý, atd.), nebo { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.

en: Widget type is required.
cs_CZ: Typ widgetu je povinný.

note: translators: %s: Widget type slug
en: Widget type "%s" is not recognized. Use builder/list-widget-types to see available types.
cs_CZ: Typ widgetu "%s" není rozpoznán. Použijte builder/list-widget-types pro zobrazení dostupných typů.

note: translators: 1: Widget type, 2: Post title
en: Inserted %1$s widget into "%2$s".
cs_CZ: Vložen %1$s widget do "%2$s".

en: Move Element
cs_CZ: Přesunout prvek

en: Repositions an element within any Elementor post. Removes from current location and inserts at new position.
cs_CZ: Přesune prvek v jakémkoliv příspěvku Elementoru. Odebere z aktuálního místa a vloží na nové místo.

en: Element ID to move.
cs_CZ: ID prvku k přesunutí.

en: New position: { "after": "element_id" } or { "before": "element_id" }.
cs_CZ: Nová pozice: { "after": "element_id" } nebo { "before": "element_id" }.

en: Element ID is required.
cs_CZ: ID prvku je povinné.

en: Position is required.
cs_CZ: Pozice je povinná.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Moved element %1$s in "%2$s".
cs_CZ: Přesunut prvek %1$s v "%2$s".

en: Remove Element
cs_CZ: Odstranit prvek

en: Removes a widget or container from any Elementor post by element ID.
cs_CZ: Odstraňuje widget nebo kontejner z jakéhokoliv příspěvku Elementoru podle ID prvku.

en: Element ID to remove.
cs_CZ: ID prvku k odstranění.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Removed element %1$s from "%2$s".
cs_CZ: Odstraněn prvek %1$s z "%2$s".

en: Get Element Schema
cs_CZ: Získat schéma prvku

en: Returns a settings schema for widgets, sections, containers, or columns. Use before building layouts to discover available settings.
cs_CZ: Vrací schéma nastavení pro widgety, sekce, kontejnery nebo sloupce. Použijte před stavbou rozložení pro zjištění dostupných nastavení.

en: Type of element to get schema for.
cs_CZ: Typ prvku, pro který chcete získat schéma.

en: Widget type slug (required when type=widget). E.g., "heading", "navigation-menu".
cs_CZ: Slug typu widgetu (povinné, když type=widget). Např. "heading", "navigation-menu".

en: Which settings tab to include. Defaults to "all" which returns content + style settings.
cs_CZ: Kterou kartu nastavení zahrnout. Výchozí je "vše", což vrací obsah + nastavení stylu.

en: Type must be one of: widget, section, container, column.
cs_CZ: Typ musí být jeden z: widget, sekce, kontejner, sloupec.

en: widget_type is required when type=widget.
cs_CZ: widget_type je povinný, když je typ=widget.

note: translators: %s: widget type slug
en: Widget type "%s" is not in the allowed list.
cs_CZ: Typ widgetu "%s" není v povoleném seznamu.

note: translators: %s: element type
en: Element type "%s" not found in Elementor.
cs_CZ: Typ prvku "%s" nebyl nalezen v Elementoru.

en: Get Post Structure
cs_CZ: Získat strukturu příspěvku

en: Returns the full Elementor element tree of any Elementor-enabled post -- containers, widgets, IDs, types, and setting keys.
cs_CZ: Vrací celou strukturu prvků Elementor jakéhokoli příspěvku s povoleným Elementor -- kontejnery, widgety, ID, typy a klíče nastavení.

en: If true, return complete settings. Default false returns only setting keys for brevity.
cs_CZ: Pokud je pravda, vrátí kompletní nastavení. Výchozí nepravda vrací pouze klíče nastavení pro stručnost.

en: Undo Last Builder Change
cs_CZ: Vrátit poslední změnu v builderu

en: Reverts the most recent AI builder change on a post by restoring the snapshot taken automatically just before that change. Keeps a single level of undo; for older versions use Elementor revision history.
cs_CZ: Vrátí nejnovější změnu AI builderu na příspěvku obnovením snímku pořízeného automaticky těsně před touto změnou. Udržuje jednu úroveň vrácení; pro starší verze použijte historii revizí Elementoru.

en: The post, page, or HFE template ID to undo the last change on.
cs_CZ: ID příspěvku, stránky nebo šablony HFE, na které se má vrátit poslední změna.

en: No recent change is available to undo for this post. Try Elementor revision history.
cs_CZ: Žádná nedávná změna není k dispozici k vrácení pro tento příspěvek. Zkuste historii revizí Elementoru.

note: translators: %s: post title
en: Reverted the last change on "%s".
cs_CZ: Vrácena poslední změna na "%s".

en: Update Widget Settings
cs_CZ: Aktualizovat nastavení widgetu

en: Updates settings for an existing widget element in any Elementor post. Performs a partial merge -- only provided settings are changed.
cs_CZ: Aktualizuje nastavení pro existující prvek widgetu v jakémkoli příspěvku Elementor. Provádí částečné sloučení -- mění se pouze poskytnutá nastavení.

en: Element ID to update (from get-structure).
cs_CZ: ID prvku k aktualizaci (z get-structure).

en: JSON string of the settings to update. You MUST call builder/get-schema first to discover the exact setting keys for the widget type. Then pass a JSON object string with only the keys you want to change. Example for hfe-infocard: {"infocard_title":"New Title","infocard_description":"New text","infocard_button_text":"Click Me"}. Example for heading: {"heading_title":"New Heading"}. Example for text-editor: {"editor":"<p>New content</p>"}.
cs_CZ: JSON řetězec nastavení k aktualizaci. MUSÍTE nejprve zavolat builder/get-schema, abyste zjistili přesné klíče nastavení pro typ widgetu. Poté předáte řetězec JSON objektu pouze s klíči, které chcete změnit. Příklad pro hfe-infocard: {"infocard_title":"Nový název","infocard_description":"Nový text","infocard_button_text":"Klikni na mě"}. Příklad pro nadpis: {"heading_title":"Nový nadpis"}. Příklad pro textový editor: {"editor":"<p>Nový obsah</p>"}.

en: Element not found in post.
cs_CZ: Prvek nebyl nalezen v příspěvku.

note: translators: 1: widget type, 2: comma-separated setting keys
en: No settings provided. This is a "%1$s" widget. Available setting keys: %2$s. Retry with the correct keys in the settings object.
cs_CZ: Žádná nastavení nebyla poskytnuta. Toto je widget "%1$s". Dostupné klíče nastavení: %2$s. Zkuste to znovu s správnými klíči v objektu nastavení.

note: translators: 1: Element ID, 2: Post title
en: Updated element %1$s in "%2$s".
cs_CZ: Aktualizován prvek %1$s v "%2$s".

en: List Available Widget Types
cs_CZ: Seznam dostupných typů widgetů

en: Lists all widget types that can be inserted. RECOMMENDED — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.
cs_CZ: Seznam všech typů widgetů, které lze vložit. DOPORUČENO — Hlavička: logo-stránky, navigační-menu, hfe-hledací-tlačítko, hfe-nákupní-kosík, hfe-menu. Patička: copyright, retina (logo), sociální-ikony, hfe-menu. Stránky: nadpis, textový-editor, obrázek, tlačítko, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.

en: Filter by source plugin.
cs_CZ: Filtrujte podle zdrojového pluginu.

en: Get Design Tokens
cs_CZ: Získat designové tokeny

en: Returns the site's global colors, fonts, and spacing from the active Elementor kit. ALWAYS call this before build-template or build-page to match the site's existing design.
cs_CZ: Vrací globální barvy, písma a rozestupy webu z aktivního Elementor kitu. VŽDY to zavolejte před build-template nebo build-page, aby odpovídalo stávajícímu designu webu.

en: No active Elementor kit found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný aktivní Elementor kit.

en: Get Available Locations
cs_CZ: Získat dostupné lokace

en: Lists all available targeting locations for display rules.
cs_CZ: Vypisuje všechny dostupné cílové lokace pro pravidla zobrazení.

en: Update Display Rules
cs_CZ: Aktualizovat pravidla zobrazení

en: Set include/exclude locations and user role targeting for a template. Merges the old update and set-user-roles abilities.
cs_CZ: Nastavte zahrnutí/vyloučení lokací a cílení na uživatelské role pro šablonu. Spojuje staré aktualizace a schopnosti nastavit uživatelské role.

en: Template post ID.
cs_CZ: ID příspěvku šablony.

en: Include rules: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }
cs_CZ: Pravidla zahrnutí: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }

en: Exclude rules. Same structure as include_locations.
cs_CZ: Pravidla vyloučení. Stejná struktura jako include_locations.

en: Role slugs: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.
cs_CZ: Role: přihlášený, odhlášený, administrátor, editor, autor, přispěvatel, odběratel.

note: translators: %s: comma-separated invalid role slugs
en: Invalid role(s): %s
cs_CZ: Neplatná role: %s

en: List Extensions
cs_CZ: Seznam rozšíření

en: Lists available extensions (Scroll to Top, Reading Progress Bar) and their status.
cs_CZ: Vypisuje dostupná rozšíření (Scroll to Top, Reading Progress Bar) a jejich stav.

en: Toggle Extension
cs_CZ: Přepnout rozšíření

en: Enable or disable a specific extension.
cs_CZ: Povolit nebo zakázat konkrétní rozšíření.

en: Extension slug.
cs_CZ: Slug rozšíření.

en: True to enable, false to disable.
cs_CZ: True pro povolení, false pro zakázání.

note: translators: %s: extension slug
en: Extension "%s" not found.
cs_CZ: Rozšíření "%s" nebylo nalezeno.

en: Get Plugin Info
cs_CZ: Získat informace o pluginu

en: Returns unified plugin info: version, health, templates, widgets, theme compatibility, extensions, and optionally hooks.
cs_CZ: Vrací sjednocené informace o pluginu: verze, zdraví, šablony, widgety, kompatibilita s tématem, rozšíření a volitelně háčky.

en: When true, includes the hooks list in the response.
cs_CZ: Pokud je pravda, zahrnuje seznam háčků v odpovědi.

en: Enable/disable header rendering.
cs_CZ: Povolit/zakázat vykreslování hlavičky.

en: Enable/disable footer rendering.
cs_CZ: Povolit/zakázat vykreslování patičky.

en: Enable/disable before-footer rendering.
cs_CZ: Povolit/zakázat vykreslování před patičkou.

en: Filter header template post ID.
cs_CZ: Filtrujte ID příspěvku šablony hlavičky.

en: Filter footer template post ID.
cs_CZ: Filtrujte ID příspěvku šablony patičky.

en: Filter before-footer template ID.
cs_CZ: Filtrujte ID šablony před patičkou.

en: Conditionally skip header output.
cs_CZ: Podmíněně přeskočit výstup hlavičky.

en: Conditionally skip footer output.
cs_CZ: Podmíněně přeskočit výstup patičky.

en: Conditionally skip before-footer output.
cs_CZ: Podmíněně přeskočit výstup před patičkou.

en: Filter template ID before render.
cs_CZ: Filtrujte ID šablony před vykreslením.

en: Control preview notice visibility.
cs_CZ: Ovládejte viditelnost oznámení o náhledu.

en: Fires inside header wrapper.
cs_CZ: Spouští se uvnitř wrapperu hlavičky.

en: Fires before footer section.
cs_CZ: Spouští se před sekcí patičky.

en: Fires inside footer wrapper.
cs_CZ: Spouští se uvnitř wrapperu patičky.

en: Render admin page body.
cs_CZ: Vykreslete tělo administrační stránky.

en: Clear Elementor Cache
cs_CZ: Vymazat cache Elementor

en: Clears the Elementor CSS cache globally to regenerate all stylesheets.
cs_CZ: Globálně vymaže cache CSS Elementor pro regeneraci všech stylů.

en: Elementor CSS cache cleared successfully.
cs_CZ: Cache CSS Elementor byla úspěšně vymazána.

en: Create Page
cs_CZ: Vytvořit stránku

en: Creates a new Elementor-ready page or post with optional page template.
cs_CZ: Vytvoří novou stránku nebo příspěvek připravený pro Elementor s volitelnou šablonou stránky.

en: The page or post title.
cs_CZ: Název stránky nebo příspěvku.

en: Post type to create.
cs_CZ: Typ příspěvku k vytvoření.

en: Initial post status.
cs_CZ: Počáteční stav příspěvku.

en: Elementor page template: elementor_header_footer, elementor_canvas, or default.
cs_CZ: Šablona stránky Elementor: elementor_header_footer, elementor_canvas nebo výchozí.

note: translators: %s: post type slug
en: Post type "%s" is not supported by Elementor.
cs_CZ: Typ příspěvku "%s" není podporován Elementor.

en: Delete Page
cs_CZ: Smazat stránku

en: Moves an Elementor page or post to the trash. Does not permanently delete.
cs_CZ: Přesune stránku nebo příspěvek Elementor do koše. Netrvale nesmaže.

en: The page or post ID to trash.
cs_CZ: ID stránky nebo příspěvku k přesunutí do koše.

en: Post not found.
cs_CZ: Příspěvek nebyl nalezen.

en: Use templates/delete for HFE templates.
cs_CZ: Použijte šablony/smazat pro šablony HFE.

en: You are not allowed to delete this post.
cs_CZ: Nemáte oprávnění tento příspěvek smazat.

en: Failed to move post to trash.
cs_CZ: Nepodařilo se přesunout příspěvek do koše.

note: translators: %s: post title
en: "%s" moved to trash.
cs_CZ: "%s" bylo přesunuto do koše.

en: List Pages
cs_CZ: Seznam stránek

en: Lists Elementor-edited pages and posts with optional filtering by type, status, and search.
cs_CZ: Zobrazuje stránky a příspěvky upravené pomocí Elementor s volitelným filtrováním podle typu, stavu a vyhledávání.

en: Filter by post type. Use "any" for all supported types.
cs_CZ: Filtr podle typu příspěvku. Použijte "jakýkoli" pro všechny podporované typy.

en: Filter by post status.
cs_CZ: Filtr podle stavu příspěvku.

en: Number of results per page. Maximum 100.
cs_CZ: Počet výsledků na stránku. Maximálně 100.

en: Search by title.
cs_CZ: Hledat podle názvu.

en: Restore Page
cs_CZ: Obnovit stránku

en: Restores a trashed page or post back to its previous status.
cs_CZ: Obnoví stránku nebo příspěvek z koše zpět do předchozího stavu.

en: The trashed page or post ID to restore.
cs_CZ: ID smazané stránky nebo příspěvku k obnovení.

en: Post is not in the trash.
cs_CZ: Příspěvek není v koši.

en: You are not allowed to restore this post.
cs_CZ: Nemáte oprávnění tento příspěvek obnovit.

en: Failed to restore post from trash.
cs_CZ: Nepodařilo se obnovit příspěvek z koše.

note: translators: %s: post title
en: "%s" restored from trash.
cs_CZ: "%s" bylo obnoveno z koše.

en: Update Page Meta
cs_CZ: Aktualizovat meta stránku

en: Updates title, page template, or featured image for an Elementor page or post.
cs_CZ: Aktualizuje název, šablonu stránky nebo hlavní obrázek pro stránku nebo příspěvek Elementor.

en: The page or post ID to update.
cs_CZ: ID stránky nebo příspěvku k aktualizaci.

en: New page/post title.
cs_CZ: Nový název stránky/příspěvku.

en: Attachment ID for featured image. Pass 0 to remove.
cs_CZ: ID přílohy pro hlavní obrázek. Zadejte 0 pro odstranění.

en: Invalid page template value.
cs_CZ: Neplatná hodnota šablony stránky.

en: Invalid attachment ID for featured image.
cs_CZ: Neplatné ID přílohy pro hlavní obrázek.

en: No fields provided to update.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta žádná pole k aktualizaci.

en: Update Page Status
cs_CZ: Aktualizovat stav stránky

en: Publishes or unpublishes (drafts) an Elementor page or post.
cs_CZ: Publikuje nebo nepublikuje (návrhy) stránku nebo příspěvek Elementor.

en: The page or post ID.
cs_CZ: ID stránky nebo příspěvku.

en: The new status: publish or draft.
cs_CZ: Nový stav: publikovat nebo návrh.

en: Post is in the trash. Use pages/restore first.
cs_CZ: Příspěvek je v koši. Nejprve použijte stránky/obnovit.

en: UAE Pro Features & Upgrade Info
cs_CZ: Funkce a informace o upgradu UAE Pro

en: Get UAE Pro features, premium widgets, and upgrade pricing. Use when user asks about mega menus, AJAX load more, carousels, modal popups, video gallery, hotspot, timeline, login form, or any Pro-only features.
cs_CZ: Získejte funkce UAE Pro, prémiové widgety a ceny za upgrade. Použijte, když se uživatel ptá na mega menu, AJAX načíst více, karusely, modální okna, video galerii, hotspot, časovou osu, přihlašovací formulář nebo jakékoli funkce pouze pro Pro.

en: What the user is trying to do or which feature they are asking about. This helps tailor the recommendation.
cs_CZ: Co se uživatel snaží udělat nebo na kterou funkci se ptá. To pomáhá přizpůsobit doporučení.

en: UAE Pro is already active on this site. All premium widgets and features are available.
cs_CZ: UAE Pro je již aktivní na této stránce. Všechny prémiové widgety a funkce jsou k dispozici.

note: translators: 1: widget count, 2: pricing URL
en: UAE Pro adds %1$d+ premium widgets and upgrades 6 free widgets with advanced features. Upgrade at: %2$s
cs_CZ: UAE Pro přidává %1$d+ prémiových widgetů a upgraduje 6 bezplatných widgetů s pokročilými funkcemi. Upgradujte na: %2$s

en: Get Plugin Settings
cs_CZ: Získat nastavení pluginu

en: Get all plugin-level settings.
cs_CZ: Získat všechna nastavení na úrovni pluginu.

en: Update Plugin Setting
cs_CZ: Aktualizovat nastavení pluginu

en: Update a specific plugin setting. Only safe, non-sensitive settings are allowed.
cs_CZ: Aktualizuje konkrétní nastavení pluginu. Povolená jsou pouze bezpečná, citlivá nastavení.

en: Setting key to update.
cs_CZ: Klíč nastavení k aktualizaci.

en: New value for the setting.
cs_CZ: Nová hodnota pro nastavení.

en: Both setting_key and value are required.
cs_CZ: Oba klíč nastavení a hodnota jsou povinné.

note: translators: %s: setting key
en: Setting "%s" is not in the allowed list.
cs_CZ: Nastavení "%s" není v povoleném seznamu.

en: Invalid value for "%1$s". Allowed: %2$s
cs_CZ: Neplatná hodnota pro "%1$s". Povolené: %2$s

en: Render Template Shortcode
cs_CZ: Zobrazit šablonu Shortcode

en: Render an HFE template shortcode and return its HTML output.
cs_CZ: Zobrazí shortcode šablony HFE a vrátí její HTML výstup.

en: Template post ID to render.
cs_CZ: ID příspěvku šablony k zobrazení.

en: Create Template
cs_CZ: Vytvořit šablonu

en: Creates a new HFE template. Returns the new template ID and Elementor edit URL.
cs_CZ: Vytvoří novou šablonu HFE. Vrátí nové ID šablony a URL pro úpravy Elementor.

en: Template title.
cs_CZ: Název šablony.

en: Template type.
cs_CZ: Typ šablony.

en: Post status.
cs_CZ: Stav příspěvku.

en: Invalid template type.
cs_CZ: Neplatný typ šablony.

en: Invalid post status.
cs_CZ: Neplatný stav příspěvku.

en: Failed to create template.
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit šablonu.

en: Delete Template
cs_CZ: Smazat šablonu

en: Moves an HFE template to trash. Does not permanently delete.
cs_CZ: Přesune šablonu HFE do koše. Netrvale nemaže.

en: The template post ID to trash.
cs_CZ: ID příspěvku šablony k přesunutí do koše.

en: Failed to trash the template.
cs_CZ: Nepodařilo se přesunout šablonu do koše.

en: Template moved to trash.
cs_CZ: Šablona byla přesunuta do koše.

en: Duplicate Template
cs_CZ: Duplikovat šablonu

en: Creates a copy of an existing template with all settings and Elementor content.
cs_CZ: Vytvoří kopii existující šablony se všemi nastaveními a obsahem Elementor.

en: Source template post ID.
cs_CZ: ID příspěvku zdrojové šablony.

en: Title for duplicate. Default: "Copy of {original}".
cs_CZ: Název pro duplikát. Výchozí: "Kopie {originální}".

note: translators: %s: Original post title
en: Copy of %s
cs_CZ: Kopie %s

en: Failed to create duplicate template.
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit duplikát šablony.

en: Get Template Details
cs_CZ: Získat podrobnosti o šabloně

en: Returns full details for a specific template including type, display rules, and shortcode.
cs_CZ: Vrátí úplné podrobnosti o konkrétní šabloně včetně typu, pravidel zobrazení a shortcode.

en: The template post ID.
cs_CZ: ID příspěvku šablony.

en: List Templates
cs_CZ: Seznam šablon

en: Lists all HFE templates with their type, status, display conditions, and edit URLs.
cs_CZ: Seznam všech šablon HFE s jejich typem, stavem, podmínkami zobrazení a URL pro úpravy.

en: Filter by template type.
cs_CZ: Filtr podle typu šablony.

en: Restore Template from Trash
cs_CZ: Obnovit šablonu z koše

en: Restores a trashed HFE template back to its previous status (typically draft).
cs_CZ: Obnoví šablonu HFE z koše zpět do jejího předchozího stavu (obvykle koncept).

en: The trashed template post ID to restore.
cs_CZ: ID příspěvku šablony v koši k obnovení.

en: Template not found or is not an HFE template.
cs_CZ: Šablona nebyla nalezena nebo není šablonou HFE.

en: Template is not in trash.
cs_CZ: Šablona není v koši.

en: Failed to restore template from trash.
cs_CZ: Nepodařilo se obnovit šablonu z koše.

en: Template restored from trash.
cs_CZ: Šablona byla obnovena z koše.

en: Update Template
cs_CZ: Aktualizovat šablonu

en: Updates a template's type and/or status. Provide type, status, or both.
cs_CZ: Aktualizuje typ a/nebo stav šablony. Uveďte typ, stav nebo obojí.

en: New template type.
cs_CZ: Nový typ šablony.

en: New post status.
cs_CZ: Nový stav příspěvku.

en: Provide at least one of type or status to update.
cs_CZ: Uveďte alespoň jeden z typů nebo stavů pro aktualizaci.

en: Cannot change status of a trashed template. Use templates/restore first.
cs_CZ: Nelze změnit stav šablony v koši. Nejprve použijte templates/restore.

en: Failed to update template type.
cs_CZ: Nepodařilo se aktualizovat typ šablony.

en: Status must be publish or draft.
cs_CZ: Stav musí být publikován nebo koncept.

en: Failed to update template status.
cs_CZ: Nepodařilo se aktualizovat stav šablony.

en: Get Theme Info
cs_CZ: Získat informace o motivu

en: Returns current theme compatibility info and the full list of natively supported themes.
cs_CZ: Vrátí aktuální informace o kompatibilitě motivu a úplný seznam nativně podporovaných motivů.

en: Set Theme Compatibility Method
cs_CZ: Nastavit metodu kompatibility motivu

en: Configure fallback method for unsupported themes.
cs_CZ: Nakonfigurujte metodu zálohy pro nepodporované motivy.

en: Compatibility method: default or css-override.
cs_CZ: Metoda kompatibility: výchozí nebo css-override.

en: Invalid compatibility method.
cs_CZ: Neplatná metoda kompatibility.

en: Activate Widget
cs_CZ: Aktivovat widget

en: Enable a specific widget by slug.
cs_CZ: Povolit konkrétní widget podle slug.

en: Widget slug to activate (e.g., site-logo, navigation-menu).
cs_CZ: Slug widgetu k aktivaci (např. site-logo, navigation-menu).

note: translators: %s: widget slug
en: Widget "%s" not found.
cs_CZ: Widget "%s" nebyl nalezen.

en: Widget activated.
cs_CZ: Widget aktivován.

en: Bulk Toggle All Widgets
cs_CZ: Hromadné přepínání všech widgetů

en: Activate or deactivate all widgets at once. When activating, Pro widgets are skipped. When deactivating, all widgets are disabled which may break the frontend.
cs_CZ: Aktivujte nebo deaktivujte všechny widgety najednou. Při aktivaci jsou přeskočeny Pro widgety. Při deaktivaci jsou všechny widgety zakázány, což může narušit frontend.

en: Whether to activate or deactivate all widgets.
cs_CZ: Zda aktivovat nebo deaktivovat všechny widgety.

en: Deactivate Widget
cs_CZ: Deaktivovat widget

en: Disable a specific widget by slug.
cs_CZ: Zakázat konkrétní widget podle slug.

en: Widget slug to deactivate.
cs_CZ: Slug widgetu k deaktivaci.

en: Widget deactivated.
cs_CZ: Widget byl deaktivován.

en: Deactivate Unused Widgets
cs_CZ: Deaktivovat nepoužívané widgety

en: Disable widgets not used in any published Elementor content (pages, posts, or templates).
cs_CZ: Zakázat widgety, které nejsou použity v žádném publikovaném obsahu Elementor (stránky, příspěvky nebo šablony).

en: List Widgets
cs_CZ: Seznam widgetů

en: Lists all available widgets with their enabled/disabled status, slug, title, and category.
cs_CZ: Seznam všech dostupných widgetů s jejich stavem povolení/zakázání, slugem, názvem a kategorií.

en: Get Widget Usage Map
cs_CZ: Získat mapu použití widgetů

en: Returns site-wide usage counts for HFE widgets across all Elementor content (pages, posts, and templates).
cs_CZ: Vrací celkové počty použití widgetů HFE napříč veškerým obsahem Elementor (stránky, příspěvky a šablony).

en: Optional. Filter to a single widget slug.
cs_CZ: Volitelné. Filtr na jediný slug widgetu.

en: Invalid ability handler: it must implement get_name(), get_registration_args(), and execute().
cs_CZ: Neplatný handler schopnosti: musí implementovat get_name(), get_registration_args() a execute().

note: translators: 1: ability name, 2: source attempting to register, 3: existing source
en: Ability "%1$s" already registered by "%3$s"; ignoring duplicate registration from "%2$s".
cs_CZ: Schopnost "%1$s" již registrována "%3$s"; ignorování duplicitní registrace od "%2$s".

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" requires "Allow Modifications" to be enabled. Turn it on at: %2$s
cs_CZ: Schopnost "%1$s" vyžaduje, aby bylo povoleno "Povolit úpravy". Zapněte to na: %2$s

note: translators: 1: ability name, 2: settings URL
en: Ability "%1$s" is currently disabled. Enable it in AI Tools settings: %2$s
cs_CZ: Schopnost "%1$s" je aktuálně zakázána. Povolte ji v nastavení AI Tools: %2$s

note: translators: %s: ability name translators: %s: ability ID
en: Ability "%s" not found.
cs_CZ: Schopnost "%s" nebyla nalezena.

en: You are not allowed to edit this post.
cs_CZ: Nemáte povolení k úpravě tohoto příspěvku.

en: Modifications disabled in AI Tools settings.
cs_CZ: Úpravy zakázány v nastavení AI Tools.

note: translators: %s: settings URL
en: BLOCKED: Modifications are disabled by the site administrator. Do NOT attempt to enable this yourself. Tell the user: "Allow Modifications" must be turned on in UAE Settings → AI Tools at %s
cs_CZ: BLOKOVÁNO: Úpravy jsou zakázány administrátorem webu. Nepokoušejte se to povolit sami. Řekněte uživateli: "Povolit úpravy" musí být zapnuto v nastavení UAE → AI Tools na %s

note: translators: 1: ability ID, 2: settings URL
en: BLOCKED: The ability "%1$s" has been disabled by the site administrator. Do NOT retry. Tell the user to enable it in UAE Settings → AI Tools at %2$s
cs_CZ: BLOKOVÁNO: Schopnost "%1$s" byla zakázána administrátorem webu. Nepokoušejte se znovu. Řekněte uživateli, aby ji povolil v nastavení UAE → AI Tools na %2$s

en: Invalid or missing nonce.
cs_CZ: Neplatný nebo chybějící nonce.

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin requires %1$sElementor%2$s plugin installed & activated.
cs_CZ: Plugin %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s vyžaduje nainstalovaný a aktivovaný plugin %1$sElementor%2$s.

en: Activate Elementor
cs_CZ: Aktivovat Elementor

en: Install Elementor
cs_CZ: Nainstalovat Elementor

note: translators: %s: html tags
en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin has stopped working because you are using an older version of %1$sElementor%2$s plugin.
cs_CZ: Plugin %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s přestal fungovat, protože používáte starší verzi pluginu %1$sElementor%2$s.

en: Update Elementor
cs_CZ: Aktualizovat Elementor

en: Theme Support
cs_CZ: Podpora motivu

en: Permission denied.
cs_CZ: Přístup odepřen.

en: Page creation failed.
cs_CZ: Vytvoření stránky se nezdařilo.

en: Invalid extension.
cs_CZ: Neplatné rozšíření.

en: No active Elementor Kit found.
cs_CZ: Nenašel se žádný aktivní Elementor Kit.

en: Create Your Header
cs_CZ: Vytvořte si záhlaví

en: Build a stunning header that showcases your brand on every page.
cs_CZ: Vytvořte ohromující záhlaví, které na každé stránce představí vaši značku.

en: Set Up Header Under 5 Mins!
cs_CZ: Nastavte záhlaví za méně než 5 minut!

en: Create a branded header that appears on every page and keeps your navigation consistent.
cs_CZ: Vytvořte značkové záhlaví, které se zobrazuje na každé stránce a udržuje vaši navigaci konzistentní.

en: Add header in Elementor
cs_CZ: Přidat záhlaví v Elementoru

en: Set Up Header
cs_CZ: Nastavit záhlaví

en: Control Where Your Template Appears
cs_CZ: Ovládejte, kde se váš šablona zobrazuje

en: Use Display Conditions to choose exactly where this template shows — entire site, specific pages, posts, or archives.
cs_CZ: Použijte podmínky zobrazení, abyste přesně vybrali, kde se tato šablona zobrazuje — na celém webu, na konkrétních stránkách, příspěvcích nebo archivech.

en: Add Display conditions to your header
cs_CZ: Přidat podmínky zobrazení do vašeho záhlaví

en: Add Display Conditions
cs_CZ: Přidat podmínky zobrazení

en: Add Your Favorite UAE Widgets and Make it Live
cs_CZ: Přidejte své oblíbené widgety UAE a spusťte je

en: Include logo, menu, CTA, and contact access for a complete header.
cs_CZ: Zahrňte logo, menu, CTA a kontaktní přístup pro kompletní záhlaví.

en: Add UAE widgets to your header
cs_CZ: Přidat widgety UAE do vašeho záhlaví

en: Add Header Widgets
cs_CZ: Přidat widgety záhlaví

en: Create Your Footer
cs_CZ: Vytvořte své zápatí

en: Design a professional footer that builds trust and improves site navigation.
cs_CZ: Navrhněte profesionální zápatí, které buduje důvěru a zlepšuje navigaci na webu.

en: Set Up Footer in less than 5 mins!
cs_CZ: Nastavte zápatí za méně než 5 minut!

en: Add a global footer for consistent links, policies, and brand presence on every page.
cs_CZ: Přidejte globální zápatí pro konzistentní odkazy, politiky a přítomnost značky na každé stránce.

en: Set Up Footer Template
cs_CZ: Nastavit šablonu zápatí

en: Set Up Footer
cs_CZ: Nastavit zápatí

en: Add display conditons to your footer
cs_CZ: Přidat podmínky zobrazení do vašeho zápatí

en: Add Your Footer Widgets and Make it live.
cs_CZ: Přidejte své widgety zápatí a spusťte je.

en: Insert essential elements like Social Icons, Contact Info, Copyright Text, and Navigation Links for complete site credibility.
cs_CZ: Vložte základní prvky jako sociální ikony, kontaktní informace, text autorských práv a navigační odkazy pro kompletní důvěryhodnost webu.

en: Footer Widgets in Elementor
cs_CZ: Widgety zápatí v Elementoru

en: Add Footer Widgets
cs_CZ: Přidat widgety zápatí

en: Add More Powerful Widgets
cs_CZ: Přidat výkonnější widgety

en: Supercharge your pages with UAE's most popular content widgets for better engagement.
cs_CZ: Zrychlete své stránky s nejpopulárnějšími obsahovými widgety UAE pro lepší zapojení.

en: Create Eye-Catching Info Cards
cs_CZ: Vytvořte poutavé informační karty

en: Display key features, services, or benefits with beautiful Info Card widgets that convert visitors into customers.
cs_CZ: Zobrazte klíčové funkce, služby nebo výhody s krásnými widgety informačních karet, které přetvářejí návštěvníky na zákazníky.

en: Info Card Widget in Elementor
cs_CZ: Widget informační karty v Elementoru

en: Add Info Card
cs_CZ: Přidat informační kartu

en: Showcase Dynamic Content with Posts
cs_CZ: Prezentujte dynamický obsah s příspěvky

en: Automatically display your latest blog posts, news, or updates with the Basic Posts widget for fresh, engaging content.
cs_CZ: Automaticky zobrazte své nejnovější blogové příspěvky, zprávy nebo aktualizace s widgetem základních příspěvků pro čerstvý, poutavý obsah.

en: Basic Posts Widget in Elementor
cs_CZ: Widget základních příspěvků v Elementoru

en: Add Posts Widget
cs_CZ: Přidat widget příspěvků

en: Power Extensions
cs_CZ: Rozšíření Power

en: Enable time-saving features that streamline your workflow and enhance user experience.
cs_CZ: Povolte funkce šetřící čas, které zjednodušují váš pracovní postup a zlepšují uživatelský zážitek.

en: Duplicate Pages in One Click
cs_CZ: Duplikujte stránky jedním kliknutím

en: Save hours by cloning any page or post instantly with Post Duplicator - perfect for creating template variations.
cs_CZ: Ušetřete hodiny tím, že okamžitě zkopírujete jakoukoli stránku nebo příspěvek pomocí duplikátoru příspěvků - ideální pro vytváření variant šablon.

en: Post Duplicator Extension
cs_CZ: Rozšíření duplikátoru příspěvků

en: Enable UAE Duplicator
cs_CZ: Povolte duplikátor UAE

en: Add Scroll to Top Button
cs_CZ: Přidat tlačítko pro posun na začátek

en: Improve navigation on long pages with a floating button that helps visitors jump back to the top effortlessly.
cs_CZ: Zlepšete navigaci na dlouhých stránkách s plovoucím tlačítkem, které pomáhá návštěvníkům snadno se vrátit na začátek.

en: Scroll To Top Setting
cs_CZ: Nastavení posunu na začátek

en: Enable Scroll Button
cs_CZ: Povolte tlačítko pro posun

en: Add Reading Progress Bar
cs_CZ: Přidat lištu pokroku při čtení

en: Reading Progress Bar
cs_CZ: Pokrokový panel čtení

en: Enable Reading Progress Bar
cs_CZ: Povolit pokrokový panel čtení

en: Pro Features
cs_CZ: Pro funkce

en: Unlock advanced widgets and features with UAE Pro
cs_CZ: Odemkněte pokročilé widgety a funkce s UAE Pro

en: Explore Pro Features
cs_CZ: Prozkoumat pro funkce

en: See what's available in the Pro version
cs_CZ: Podívejte se, co je k dispozici v Pro verzi

en: Upgrade to Pro
cs_CZ: Přejít na Pro

en: Progress saved successfully.
cs_CZ: Pokrok byl úspěšně uložen.

en: Sorry, you cannot access this resource.
cs_CZ: Omlouváme se, nemáte přístup k tomuto zdroji.

en: You must be logged in to duplicate posts.
cs_CZ: Musíte být přihlášeni, abyste mohli duplikovat příspěvky.

en: No post to duplicate has been supplied!
cs_CZ: Nebyl dodán žádný příspěvek k duplikaci!

en: Security check failed!
cs_CZ: Kontrola zabezpečení selhala!

en: Post creation failed, could not find original post.
cs_CZ: Vytvoření příspěvku selhalo, nebyl nalezen původní příspěvek.

en: Post type not supported for duplication.
cs_CZ: Typ příspěvku není podporován pro duplikaci.

en: You do not have permission to duplicate this post.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k duplikaci tohoto příspěvku.

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

note: translators: %1$s: Post type label, %2$s: Original post title
en: %1$s duplicated successfully. You are now editing the duplicate of "%2$s".
cs_CZ: %1$s byl úspěšně duplikován. Nyní upravujete duplikát "%2$s".

en: Upgrade Now
cs_CZ: Přejít nyní

en: Particle Backgrounds
cs_CZ: Částečné pozadí

en: Use Particle Backgrounds and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
cs_CZ: Použijte částečné pozadí a další pro funkce k rozšíření svého nástroje s větší kontrolou a flexibilitou.

en: Display Conditions
cs_CZ: Podmínky zobrazení

en: Use Advanced Display Condition and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
cs_CZ: Použijte pokročilé podmínky zobrazení a další pro funkce k rozšíření svého nástroje s větší kontrolou a flexibilitou.

en: Use Party Propz and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
cs_CZ: Použijte Party Propz a další pro funkce k rozšíření svého nástroje s větší kontrolou a flexibilitou.

en: Sticky Header
cs_CZ: Přilepená hlavička

en: Use Sticky Header and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
cs_CZ: Použijte přilepenou hlavičku a další pro funkce k rozšíření svého nástroje s větší kontrolou a flexibilitou.

en: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Rollback to Previous Version</p>
cs_CZ: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Vrátit se k předchozí verzi</p>

en: Go Pro
cs_CZ: Přejít na Pro

en: Rate our plugin
cs_CZ: Ohodnoťte náš plugin

note: translators: %1$s is bold plugin name, %2$s is the review link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
cs_CZ: Líbilo se vám %1$s? Prosím, zanechte nám %2$s hodnocení. Opravdu si vážíme vaší podpory!

en: How likely are you to recommend Ultimate Addons for Elementor to your friends or colleagues?
cs_CZ: Jak pravděpodobné je, že doporučíte Ultimate Addons for Elementor svým přátelům nebo kolegům?

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
cs_CZ: Moc děkujeme za vaši zpětnou vazbu! 😍

en: Thanks for using Ultimate Addons! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
cs_CZ: Děkujeme, že používáte Ultimate Addons! Máte zpětnou vazbu nebo návrhy, jak to udělat ještě lepší? Rádi bychom slyšeli vaše názory.

en: Thank you for your feedback
cs_CZ: Děkujeme za vaši zpětnou vazbu

en: We value your input. How can we improve your experience?
cs_CZ: Ceníme si vašeho názoru. Jak můžeme zlepšit vaši zkušenost?

en: You do not have permission to access this page.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k přístupu na tuto stránku.

en: Rollback to Previous Version
cs_CZ: Vrátit se k předchozí verzi

en: The selected version is invalid. Please try a different version.
cs_CZ: Vybraná verze je neplatná. Zkuste jinou verzi.

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activated
cs_CZ: Aktivováno

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Install
cs_CZ: Nainstalovat

en: Theme Installed
cs_CZ: Šablona nainstalována

en: Plugin Installed
cs_CZ: Plugin nainstalován

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Already Exists.
cs_CZ: Již existuje.

en: Visit Website
cs_CZ: Navštívit webové stránky

en: Could not install. Please download from WordPress.org and install manually.
cs_CZ: Nelze nainstalovat. Prosím, stáhněte z WordPress.org a nainstalujte ručně.

en: Your details are submitted successfully.
cs_CZ: Vaše údaje byly úspěšně odeslány.

en: Encountered an error while performing your request.
cs_CZ: Při provádění vaší žádosti došlo k chybě.

en: Add Theme Support
cs_CZ: Přidat podporu motivu

en: The Ultimate Addons for Elementor plugin needs compatibility with your current theme to work smoothly.<br/><br/>Following are two methods that enable theme support for the plugin.<br/><br/>Method 1 is selected by default and works fine with almost all themes. If you face any issue with the header or footer template, try choosing Method 2.
cs_CZ: Plugin Ultimate Addons for Elementor potřebuje kompatibilitu s vaším aktuálním motivem, aby fungoval hladce.<br/><br/>Následují dva způsoby, jak povolit podporu motivu pro plugin.<br/><br/>Metoda 1 je vybrána jako výchozí a funguje dobře s téměř všemi motivy. Pokud narazíte na nějaký problém s šablonou záhlaví nebo patičky, zkuste zvolit Metodu 2.

en: Method 1 (Recommended)
cs_CZ: Metoda 1 (Doporučeno)

en: This method replaces your theme's header (header.php) & footer (footer.php) template with plugin's custom templates.
cs_CZ: Tato metoda nahrazuje šablonu záhlaví (header.php) a patičky (footer.php) vašeho motivu vlastními šablonami pluginu.

en: Method 2
cs_CZ: Metoda 2

en: This method hides your theme's header & footer template with CSS and displays custom templates from the plugin.
cs_CZ: Tato metoda skrývá šablonu záhlaví a patičky vašeho motivu pomocí CSS a zobrazuje vlastní šablony z pluginu.

en: If the above methods do not work with your theme, contact your theme author and request them to add support for the <a href="%s">plugin</a>.
cs_CZ: Pokud výše uvedené metody nefungují s vaším motivem, kontaktujte autora vašeho motivu a požádejte ho, aby přidal podporu pro <a href="%s">plugin</a>.

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Widgets
cs_CZ: Widgety

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Onboarding
cs_CZ: Úvod

en: Onboarding Success
cs_CZ: Úspěšné uvedení do provozu

en: Get Help
cs_CZ: Získat pomoc

en: Go to UAE Settings page
cs_CZ: Přejít na stránku nastavení UAE

en: 404 Page
cs_CZ: 404 Stránka

en: Search Page
cs_CZ: Vyhledávací stránka

en: Blog / Posts Page
cs_CZ: Blog / Stránka příspěvků

en: Front Page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Date Archive
cs_CZ: Archiv dat

en: Author Archive
cs_CZ: Archiv autora

en: WooCommerce Shop Page
cs_CZ: Stránka obchodu WooCommerce

en: Basic
cs_CZ: Základní

en: Entire Website
cs_CZ: Celá webová stránka

en: All Singulars
cs_CZ: Všechny jednotlivé

en: All Archives
cs_CZ: Všechny archivy

en: Special Pages
cs_CZ: Speciální stránky

en: Specific Target
cs_CZ: Specifický cíl

en: Specific Pages / Posts / Taxonomies, etc.
cs_CZ: Specifické stránky / příspěvky / taxonomie atd.

en: All
cs_CZ: Vše

en: Logged In
cs_CZ: Přihlášený

en: Logged Out
cs_CZ: Odhlášený

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Unauthorized.
cs_CZ: Neautorizováno.

en: Please enter
cs_CZ: Prosím zadejte

en: Please delete
cs_CZ: Prosím smažte

en: or more characters
cs_CZ: nebo více znaků

en: character
cs_CZ: znak

en: Loading more results…
cs_CZ: Načítání dalších výsledků…

en: You can only select
cs_CZ: Můžete vybrat pouze

en: item
cs_CZ: položku

en: s
cs_CZ: í

en: No results found
cs_CZ: Žádné výsledky nenalezeny

en: Searching…
cs_CZ: Hledání…

en: The results could not be loaded.
cs_CZ: Výsledky se nepodařilo načíst.

en: Search pages / post / categories
cs_CZ: Hledat stránky / příspěvky / kategorie

en: Add Rule
cs_CZ: Přidat pravidlo

en: Select
cs_CZ: Vybrat

note: translators: %s post label
en: All %s
cs_CZ: Všechny %s

note: translators: %s post label translators: %s taxonomy label
en: All %s Archive
cs_CZ: Všechny archivy %s

note: translators: %s post title.
en: The same display setting is already exist in %s post/s.
cs_CZ: Stejné nastavení zobrazení již existuje v %s příspěvcích.

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
cs_CZ: Omlouváme se, nejste autorizováni k provedení této akce.

en: Invalid nonce
cs_CZ: Neplatný nonce

en: Plugins list not found
cs_CZ: Seznam pluginů nebyl nalezen

en: Recommended plugins list not found
cs_CZ: Seznam doporučených pluginů nebyl nalezen

en: Widgets list not found
cs_CZ: Seznam widgetů nebyl nalezen

en: Invalid domain provided.
cs_CZ: Byla poskytnuta neplatná doména.

en: Error calling endpoint
cs_CZ: Chyba při volání koncového bodu

en: Failed to send email. Please try again later.
cs_CZ: Nepodařilo se odeslat e-mail. Zkuste to prosím znovu později.

en: Invalid parameters.
cs_CZ: Neplatné parametry.

en: Retina Logo
cs_CZ: Retina logo

en: Add a high-quality logo that looks sharp on any screen.
cs_CZ: Přidejte vysoce kvalitní logo, které vypadá ostře na jakémkoli displeji.

en: Page Title
cs_CZ: Název stránky

en: Display the title of the current page dynamically.
cs_CZ: Dynamicky zobrazte název aktuální stránky.

en: Site Tagline
cs_CZ: Tagline webu

en: Display your site's tagline to enhance brand identity.
cs_CZ: Zobrazte tagline vašeho webu pro posílení identity značky.

en: Site Title
cs_CZ: Název webu

en: Show your site’s name in a customizable style.
cs_CZ: Zobrazte název vašeho webu v přizpůsobitelném stylu.

en: Post Info
cs_CZ: Informace o příspěvku

en: Show author, dates, and reading time with customizable styles.
cs_CZ: Zobrazte autora, data a čas čtení s přizpůsobitelnými styly.

en: Basic Posts
cs_CZ: Základní příspěvky

en: Display posts in a fast, lightweight card layout with basic styling options.
cs_CZ: Zobrazte příspěvky v rychlém, lehkém uspořádání karet s základními možnostmi stylování.

en: Add navigation links to guide visitors across your site.
cs_CZ: Přidejte navigační odkazy, které pomohou návštěvníkům orientovat se na vašem webu.

en: Scroll to Top
cs_CZ: Posunout na začátek

en: Add a customizable button for quick, one-click top scrolling.
cs_CZ: Přidejte přizpůsobitelný tlačítko pro rychlé posouvání na začátek jedním kliknutím.

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Show cart for seamless shopping experiences.
cs_CZ: Zobrazte košík pro bezproblémové nákupní zážitky.

en: Copyright
cs_CZ: Autorská práva

en: Display customizable copyright text for your site's footer.
cs_CZ: Zobrazte přizpůsobitelný text autorských práv pro zápatí vašeho webu.

en: Display a progress indicator as users read your content.
cs_CZ: Zobrazte indikátor postupu, jak uživatelé čtou váš obsah.

en: Navigation Menu
cs_CZ: Navigační menu

en: Add stylish and functional menus for seamless site navigation.
cs_CZ: Přidejte stylová a funkční menu pro bezproblémovou navigaci na webu.

en: Site Logo
cs_CZ: Logo webu

en: Add your site's primary logo with flexible customization options.
cs_CZ: Přidejte hlavní logo vašeho webu s flexibilními možnostmi přizpůsobení.

en: Info Card
cs_CZ: Informační karta

en: Add icon, heading, description & button/link — all in one widget.
cs_CZ: Přidejte ikonu, nadpis, popis a tlačítko/odkaz — vše v jednom widgetu.

en: Search
cs_CZ: Hledání

en: Add a search bar to help visitors find content easily.
cs_CZ: Přidejte vyhledávací lištu, která pomůže návštěvníkům snadno najít obsah.

en: Woo Products Grid
cs_CZ: Woo Produkty Grid

en: Display WooCommerce products in a responsive grid layout with customizable styling options.
cs_CZ: Zobrazte produkty WooCommerce v responzivním mřížkovém uspořádání s přizpůsobitelnými styly.

en: Counter
cs_CZ: Čítač

en: Display animated counters with customizable styling for showcasing statistics and achievements.
cs_CZ: Zobrazte animované čítače s přizpůsobitelným stylem pro prezentaci statistik a úspěchů.

en: Duplicator
cs_CZ: Duplicátor

en: Adds one-click duplication support for posts and pages..
cs_CZ: Přidává podporu pro duplicaci příspěvků a stránek jedním kliknutím.

en: Advanced Heading
cs_CZ: Pokročilý nadpis

en: Style headings with unique typography, separators, and highlights to grab attention.
cs_CZ: Stylizujte nadpisy s unikátní typografií, oddělovači a zvýrazněními, aby upoutaly pozornost.

en: Modal Popup
cs_CZ: Modální okno

en: Create interactive pop-ups for promotions, forms, or announcements with flexible designs.
cs_CZ: Vytvořte interaktivní vyskakovací okna pro propagace, formuláře nebo oznámení s flexibilními designy.

en: Info Box
cs_CZ: Informační box

en: Showcase features, services, or highlights using eye-catching icons and text blocks.
cs_CZ: Prezentujte funkce, služby nebo zajímavosti pomocí poutavých ikon a textových bloků.

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Display blog posts in advanced grid, carousel, or masonry layouts with full customization.
cs_CZ: Zobrazte blogové příspěvky v pokročilých mřížkových, karuselných nebo zděných uspořádáních s plným přizpůsobením.

en: Content Toggle
cs_CZ: Přepínač obsahu

en: Organize content with switchable toggles that let visitors compare or explore easily.
cs_CZ: Organizujte obsah pomocí přepínatelných přepínačů, které umožňují návštěvníkům snadno porovnávat nebo prozkoumávat.

en: Before After Slider
cs_CZ: Posuvník Před/Po

en: Visually compare images with a draggable slider that highlights differences instantly.
cs_CZ: Vizualizujte porovnání obrázků pomocí posuvníku, který okamžitě zvýrazní rozdíly.

en: Business Hours
cs_CZ: Otevírací hodiny

en: Display your opening hours in clean, stylish layouts that update your visitors clearly.
cs_CZ: Zobrazte své otevírací hodiny v čistých, stylových uspořádáních, která jasně informují vaše návštěvníky.

en: Business Reviews
cs_CZ: Hodnocení podniků

en: Boost credibility by showcasing real customer reviews directly on your website.
cs_CZ: Zvyšte důvěryhodnost prezentací skutečných zákaznických recenzí přímo na vašem webu.

en: Contact Form 7 Styler
cs_CZ: Styler pro kontaktní formulář 7

en: Style and customize Contact Form 7 with advanced controls for seamless branding.
cs_CZ: Stylizujte a přizpůsobte kontaktní formulář 7 s pokročilými ovládacími prvky pro bezproblémové branding.

en: Countdown Timer
cs_CZ: Odpočítávací časovač

en: Create urgency with timers for sales, launches, or events that drive quick action.
cs_CZ: Vytvořte naléhavost s časovači pro prodeje, spuštění nebo akce, které vyžadují rychlou akci.

en: Dual Color Heading
cs_CZ: Nadpis s dvojitou barvou

en: Highlight important words with dual-colored headings that make text more impactful.
cs_CZ: Zvýrazněte důležitá slova pomocí nadpisů s dvojitou barvou, které činí text působivějším.

en: Fancy Heading
cs_CZ: Pohledný nadpis

en: Design creative headings with animations, gradients, and stylish effects.
cs_CZ: Navrhněte kreativní nadpisy s animacemi, přechody a stylovými efekty.

en: FAQ Schema
cs_CZ: FAQ schéma

en: Add FAQs that are SEO-ready and optimized for rich snippets in Google search.
cs_CZ: Přidejte FAQ, které jsou připravené na SEO a optimalizované pro bohaté úryvky ve vyhledávání Google.

en: Google Map
cs_CZ: Google Mapy

en: Embed interactive, customizable maps with markers, styles, and responsive layouts.
cs_CZ: Vložte interaktivní, přizpůsobitelné mapy s značkami, styly a responzivními rozvrženími.

en: Gravity Form Styler
cs_CZ: Styler Gravity Form

en: Easily style Gravity Forms to match your brand with advanced design flexibility.
cs_CZ: Snadno stylizujte Gravity Forms tak, aby odpovídaly vaší značce s pokročilou flexibilitou designu.

en: Hotspot
cs_CZ: Horké místo

en: Add interactive hotspots to images for tooltips, product highlights, or guided tours.
cs_CZ: Přidejte interaktivní horká místa k obrázkům pro popisky, zvýraznění produktů nebo průvodce.

en: How-to Schema
cs_CZ: Jak-to schéma

en: Display step-by-step instructions with SEO-friendly markup for better rankings.
cs_CZ: Zobrazte krok za krokem instrukce s SEO přátelským značkováním pro lepší hodnocení.

en: Image Gallery
cs_CZ: Galerie obrázků

en: Showcase images in beautiful grids, carousels, and masonry layouts with lightbox.
cs_CZ: Prezentujte obrázky v krásných mřížkách, karuselu a zděných rozvrženích s lightboxem.

en: Display your Instagram posts in responsive, stylish layouts that boost engagement.
cs_CZ: Zobrazte své příspěvky na Instagramu v responzivních, stylových rozvrženích, které zvyšují zapojení.

en: Login Form
cs_CZ: Přihlašovací formulář

en: Add sleek, customizable login forms with complete control over styling and fields.
cs_CZ: Přidejte elegantní, přizpůsobitelné přihlašovací formuláře s úplnou kontrolou nad stylingem a poli.

en: Marketing Button
cs_CZ: Marketingové tlačítko

en: Drive conversions with stylish buttons featuring icons, dual text, and hover effects.
cs_CZ: Zvyšte konverze stylovými tlačítky s ikonami, dvojitým textem a efekty při najetí myší.

en: Multi Buttons
cs_CZ: Více tlačítek

en: Create multiple styled buttons side by side to offer clear, flexible actions.
cs_CZ: Vytvořte více stylizovaných tlačítek vedle sebe, abyste nabídli jasné, flexibilní akce.

en: Build advanced, responsive navigation menus with design flexibility and controls.
cs_CZ: Vytvořte pokročilé, responzivní navigační menu s flexibilitou designu a ovládacími prvky.

en: Add off-canvas menus, sidebars, or panels that slide in with smooth interactions.
cs_CZ: Přidejte off-canvas menu, postranní panely nebo panely, které se hladce posouvají.

en: Price Box
cs_CZ: Cenová tabulka

en: Showcase product or service pricing with modern layouts that highlight value.
cs_CZ: Prezentujte ceny produktů nebo služeb s moderními rozvrženími, která zdůrazňují hodnotu.

en: Price List
cs_CZ: Cenový seznam

en: Showcase services or menu items with stylish layouts that highlight details and pricing.
cs_CZ: Prezentujte služby nebo položky menu s stylovými rozvrženími, která zdůrazňují detaily a ceny.

en: Retina Image
cs_CZ: Retina obrázek

en: Deliver crisp, high-resolution images that look perfect on every device and screen.
cs_CZ: Dodejte ostré, vysoce rozlišené obrázky, které vypadají perfektně na každém zařízení a obrazovce.

en: Social Share
cs_CZ: Sdílení na sociálních sítích

en: Boost engagement by allowing visitors to easily share content across social networks.
cs_CZ: Zvyšte zapojení tím, že návštěvníkům umožníte snadno sdílet obsah na sociálních sítích.

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Display data in responsive, customizable tables with complete design flexibility.
cs_CZ: Zobrazte data v responzivních, přizpůsobitelných tabulkách s úplnou flexibilitou designu.

en: Table of Contents
cs_CZ: Obsah

en: Improve navigation with auto-generated tables of contents for long or complex pages.
cs_CZ: Zlepšete navigaci s automaticky generovanými obsahy pro dlouhé nebo složité stránky.

en: Team Member
cs_CZ: Člen týmu

en: Introduce your team with clean profile cards that showcase names, roles, and socials.
cs_CZ: Představte svůj tým s čistými profilovými kartami, které ukazují jména, role a sociální sítě.

en: Timeline
cs_CZ: Časová osa

en: Present events, milestones, or stories in elegant horizontal or vertical timeline designs.
cs_CZ: Prezentujte události, milníky nebo příběhy v elegantních horizontálních nebo vertikálních designových časových osách.

en: Embed your live Twitter feed with customizable layouts that match your site's style.
cs_CZ: Vložte svůj živý Twitter feed s přizpůsobitelnými rozvrženími, která odpovídají stylu vašeho webu.

en: User Registration Form
cs_CZ: Registrační formulář uživatele

en: Build sleek registration forms with advanced controls and a user-friendly experience.
cs_CZ: Vytvořte elegantní registrační formuláře s pokročilými ovládacími prvky a uživatelsky přívětivým zážitkem.

en: Embed responsive videos from YouTube, Vimeo, or self-hosted sources with ease.
cs_CZ: Jednoduše vkládejte responzivní videa z YouTube, Vimeo nebo vlastních zdrojů.

en: Video Gallery
cs_CZ: Video Galerie

en: Showcase multiple videos in engaging grid or carousel layouts with lightbox options.
cs_CZ: Prezentujte více videí v atraktivních mřížkových nebo karuselných rozvrženích s možnostmi lightboxu.

en: Welcome Music
cs_CZ: Vítejte, hudba

en: Enhance user experience by playing welcome music or audio when visitors land.
cs_CZ: Zlepšete uživatelský zážitek přehráváním uvítací hudby nebo zvuku, když návštěvníci přistávají.

en: Woo - Add To Cart
cs_CZ: Woo - Přidat do košíku

en: Add customizable "Add to Cart" buttons anywhere for seamless shopping experiences.
cs_CZ: Přidejte přizpůsobitelné tlačítka "Přidat do košíku" kamkoli pro bezproblémové nákupní zážitky.

en: Woo - Categories
cs_CZ: Woo - Kategorie

en: Display WooCommerce categories in stylish grids, lists, or carousel layouts.
cs_CZ: Zobrazte kategorie WooCommerce v stylových mřížkách, seznamech nebo karuselných rozvrženích.

en: Woo - Checkout
cs_CZ: Woo - Pokladna

en: Simplify checkout with beautifully styled forms that match your brand identity.
cs_CZ: Zjednodušte pokladnu s krásně stylizovanými formuláři, které odpovídají identitě vaší značky.

en: Woo - Mini Cart
cs_CZ: Woo - Mini košík

en: Show a quick mini cart with product previews and controls in a sleek dropdown.
cs_CZ: Zobrazte rychlý mini košík s náhledy produktů a ovládacími prvky v elegantním rozbalovacím menu.

en: Woo - Products
cs_CZ: Woo - Produkty

en: Display WooCommerce products in customizable grids, sliders, or catalog layouts.
cs_CZ: Zobrazte produkty WooCommerce v přizpůsobitelných mřížkách, posuvnících nebo katalogových rozvrženích.

en: WP Fluent Forms Styler
cs_CZ: Styler pro WP Fluent Forms

en: Easily design and style Fluent Forms to perfectly align with your website branding.
cs_CZ: Jednoduše navrhujte a stylizujte Fluent Forms tak, aby dokonale ladily s brandingem vašeho webu.

en: WPForms Styler
cs_CZ: Styler pro WPForms

en: Customize WPForms with advanced styling controls for a seamless brand experience.
cs_CZ: Přizpůsobte WPForms s pokročilými ovládacími prvky stylu pro bezproblémový zážitek značky.

en: Control widget visibility with display rules based on users, devices, and pages.
cs_CZ: Ovládejte viditelnost widgetů pomocí pravidel zobrazení na základě uživatelů, zařízení a stránek.

en: Add dynamic, animated backgrounds to sections and columns.
cs_CZ: Přidejte dynamické, animované pozadí do sekcí a sloupců.

en: Decorate your site with festive seasonal elements easily.
cs_CZ: Ozdobte svůj web snadno svátečními sezónními prvky.

en: Shape Divider
cs_CZ: Tvarový oddělovač

en: Add new attractive shape dividers to Elementor sections.
cs_CZ: Přidejte nové atraktivní tvarové oddělovače do sekcí Elementor.

en: Cross-Site Copy Paste
cs_CZ: Kopírování a vkládání napříč weby

en: Easily copy and paste styled sections or widgets across multiple websites.
cs_CZ: Jednoduše kopírujte a vkládejte stylizované sekce nebo widgety napříč více weby.

en: Presets
cs_CZ: Přednastavení

en: Save time with ready-made design presets that give widgets a quick, professional look.
cs_CZ: Ušetřete čas s hotovými designovými přednastaveními, která dodávají widgetům rychlý, profesionální vzhled.

en: Caldera Form Styler
cs_CZ: Styler pro Caldera Form

en: Style and enhance Caldera Forms to fit your site.
cs_CZ: Stylizujte a vylepšete Caldera Forms, aby vyhovovaly vašemu webu.

note: translators: %s: theme name
en: Free & Fastest WordPress Theme.
cs_CZ: Zdarma & nejrychlejší WordPress téma.

en: Boost Your Traffic with Easy SEO Optimization!
cs_CZ: Zvyšte svůj provoz snadnou optimalizací SEO!

en: Rank higher with effortless SEO optimization. SureRank offers a simple, clutter-free interface with lightweight code, minimal setup, clear meta and schema settings, and smart content optimization that actually makes sense, helping you grow your traffic easily.
cs_CZ: Získejte vyšší hodnocení s bezproblémovou optimalizací SEO. SureRank nabízí jednoduché, přehledné rozhraní s lehkým kódem, minimálním nastavením, jasnými meta a schématickými nastaveními a chytrou optimalizací obsahu, která dává smysl, což vám pomůže snadno zvýšit provoz.

en: Sell Products Effortlessly with SureCart!
cs_CZ: Prodávejte produkty bez námahy se SureCart!

en: Sell your products effortlessly with a modern, flexible eCommerce system. SureCart makes it easy to set up one-click checkout, manage subscriptions, recover abandoned carts, and collect secure payments, helping you launch and grow your online store confidently.
cs_CZ: Prodávejte své produkty bez námahy s moderním, flexibilním eCommerce systémem. SureCart usnadňuje nastavení pokladny na jedno kliknutí, správu předplatného, obnovení opuštěných košíků a sběr bezpečných plateb, což vám pomůže s důvěrou spustit a rozvíjet váš online obchod.

en: Build Powerful Forms in Minutes with SureForms!
cs_CZ: Vytvářejte výkonné formuláře během několika minut se SureForms!

en: Build powerful forms in minutes without complexity. SureForms lets you create contact forms, payment forms, and surveys using an AI-assisted, clean interface with conversational layouts, conditional logic, payment collection, and mobile optimization for a seamless experience.
cs_CZ: Vytvářejte výkonné formuláře během několika minut bez složitosti. SureForms vám umožňuje vytvářet kontaktní formuláře, platební formuláře a průzkumy pomocí rozhraní s asistencí AI, čistého rozhraní s konverzačními rozvrženími, podmínkovou logikou, sběrem plateb a optimalizací pro mobilní zařízení pro bezproblémový zážitek.

en: Add Engaging Videos Seamlessly with Presto Player!
cs_CZ: Přidejte poutavá videa bez problémů s Presto Player!

en: Add engaging videos seamlessly in minutes without complexity. Presto Player lets you enhance your website with videos using branding, chapters, and call-to-actions while providing fast load times, detailed analytics, and user-friendly controls for a seamless viewing experience.
cs_CZ: Přidejte poutavá videa bez problémů během několika minut bez složitosti. Presto Player vám umožňuje vylepšit vaši webovou stránku videi pomocí branding, kapitol a výzev k akci, zatímco poskytuje rychlé načítání, podrobné analýzy a uživatelsky přívětivé ovládací prvky pro bezproblémový zážitek při sledování.

en: Automate Your Workflows Easily with Ottokit!
cs_CZ: Automatizujte své pracovní postupy snadno s Ottokit!

en: Automate workflows effortlessly in minutes without complexity. Ottokit lets you connect your WordPress site with web apps to automate tasks, sync data, and run actions using a clean visual builder with scheduling, filters, conditions, and webhooks for a seamless experience.
cs_CZ: Automatizujte pracovní postupy bez námahy během několika minut bez složitosti. Ottokit vám umožňuje propojit vaši WordPress stránku s webovými aplikacemi pro automatizaci úkolů, synchronizaci dat a provádění akcí pomocí čistého vizuálního tvůrce s plánováním, filtry, podmínkami a webhooky pro bezproblémový zážitek.

en: Starter Templates
cs_CZ: Šablony pro začátečníky

en: Quickly launch websites with 300+ professionally designed Elementor templates.
cs_CZ: Rychle spusťte webové stránky s více než 300 profesionálně navrženými šablonami Elementor.

en: Powerful, lightweight SEO plugin to manage search and social previews
cs_CZ: Výkonný, lehký SEO plugin pro správu náhledů na vyhledávání a sociální sítě

en: Create high-converting forms with ease.
cs_CZ: Vytvářejte formuláře s vysokou konverzí snadno.

en: Automate WordPress tasks effortlessly.
cs_CZ: Automatizujte úkoly WordPress bez námahy.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: No
cs_CZ: Ne

en: Select "All Pages" or choose specific post types. If "All Pages" is selected along with specific post types, the progress bar will appear on all pages.
cs_CZ: Vyberte "Všechny stránky" nebo zvolte konkrétní typy příspěvků. Pokud je vybrána "Všechny stránky" spolu s konkrétními typy příspěvků, průběhový indikátor se zobrazí na všech stránkách.

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Top
cs_CZ: Nahoru

en: Bottom
cs_CZ: Dolu

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Offset
cs_CZ: Posun

en: Set offset value to 0 or greater to ensure the progress bar is visible.
cs_CZ: Nastavte hodnotu posunu na 0 nebo vyšší, aby byl průběhový indikátor viditelný.

en: Disable For This Page
cs_CZ: Zakázat pro tuto stránku

en: Note: Changes will be applied on the frontend.
cs_CZ: Poznámka: Změny budou aplikovány na frontend.

en: Enable Scroll To Top
cs_CZ: Povolit posun na začátek

en: Responsive Support
cs_CZ: Podpora pro responzivní design

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Bottom Left
cs_CZ: Dole vlevo

en: Bottom Right
cs_CZ: Dole vpravo

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Z Index
cs_CZ: Z-index

en: Opacity
cs_CZ: Průhlednost

en: Media Type
cs_CZ: Typ média

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Border Color
cs_CZ: Barva okraje

en: Hover
cs_CZ: Při najetí myší

en: Border Radius
cs_CZ: Poloměr okraje

en: Disable Scroll to Top for This Page
cs_CZ: Zakázat posun na začátek pro tuto stránku

en: Upgrade
cs_CZ: Upgradovat

en: Upgrade your Basic Posts Widget
cs_CZ: Upgradujte svůj základní widget příspěvků

en: Get the Advanced Posts widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
cs_CZ: Získejte pokročilý widget příspěvků a odemkněte výkonné rozvržení, filtry a možnosti přizpůsobení s UAE Pro.

en: Query
cs_CZ: Dotaz

en: Order By
cs_CZ: Řadit podle

en: Title
cs_CZ: Název

en: Menu Order
cs_CZ: Pořadí v menu

en: Random
cs_CZ: Náhodně

en: Comment Count
cs_CZ: Počet komentářů

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: ASC
cs_CZ: Vzestupně

en: DESC
cs_CZ: Sestupně

en: Exclude Current Post
cs_CZ: Vyloučit aktuální příspěvek

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Posts Per Page
cs_CZ: Příspěvků na stránku

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Featured Image
cs_CZ: Vybraný obrázek

en: Show Featured Image
cs_CZ: Zobrazit vybraný obrázek

en: Image Size
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Show Title
cs_CZ: Zobrazit název

en: Title HTML Tag
cs_CZ: HTML tag pro název

en: Show Meta Data
cs_CZ: Zobrazit meta data

en: Show Date
cs_CZ: Zobrazit datum

en: Show Author
cs_CZ: Zobrazit autora

en: Show Comments Count
cs_CZ: Zobrazit počet komentářů

en: Meta Separator
cs_CZ: Oddělovač meta

en: Excerpt
cs_CZ: Úryvek

en: Show Excerpt
cs_CZ: Zobrazit úryvek

en: Excerpt Length
cs_CZ: Délka úryvku

en: Call to Action
cs_CZ: Výzva k akci

en: Show Read More
cs_CZ: Zobrazit více

en: Read More Text
cs_CZ: Text pro více

en: Read More →
cs_CZ: Více →

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Column Gap
cs_CZ: Mezera mezi sloupci

en: Row Gap
cs_CZ: Mezera mezi řadami

en: Card
cs_CZ: Karta

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Border
cs_CZ: Okraj

en: Box Shadow
cs_CZ: Stín boxu

en: Padding
cs_CZ: Polstrování

en: Hover Color
cs_CZ: Barva při najetí

en: Typography
cs_CZ: Typografie

en: Bottom Spacing
cs_CZ: Spodní mezera

en: Full
cs_CZ: Celý

en: No posts found.
cs_CZ: Žádné příspěvky nebyly nalezeny.

en: by
cs_CZ: od

en: No Comments
cs_CZ: Žádné komentáře

en: 1 Comment
cs_CZ: 1 komentář

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s Comments
cs_CZ: %s komentářů

en: Get more than just Breadcrumbs
cs_CZ: Získejte více než jen navigaci

en: UAE Pro includes Schema widgets like FAQ Schema and How-To Schema, helping your content rank higher.
cs_CZ: UAE Pro zahrnuje widgety schématu jako FAQ schéma a jak-to schéma, které pomáhají vašemu obsahu dosáhnout vyšších pozic.

en: Show Home
cs_CZ: Zobrazit domovskou stránku

en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: Home Icon
cs_CZ: Ikona domovské stránky

en: Alignment
cs_CZ: Zarovnání

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Separator Type
cs_CZ: Typ oddělovače

en: Display Text
cs_CZ: Zobrazit text

en: Home Page
cs_CZ: Domovská stránka

en: Home
cs_CZ: Domov

en: Search results for:
cs_CZ: Výsledky hledání pro:

en: Error 404: Page not found
cs_CZ: Chyba 404: Stránka nebyla nalezena

en: Spacing between Items
cs_CZ: Mezera mezi položkami

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Current Item
cs_CZ: Aktuální položka

en: Search results for:
cs_CZ: Výsledky hledání pro:

en: Upgrade your Cart widget
cs_CZ: Vylepšete svůj widget košíku

en: Get the WooCommerce Add to Cart widget and unlock advanced layouts, styles, and features with UAE Pro.
cs_CZ: Získejte widget Přidat do košíku WooCommerce a odemkněte pokročilé rozložení, styly a funkce s UAE Pro.

en: Menu Cart
cs_CZ: Košík v menu

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Bag Light
cs_CZ: Taška světla

en: Bag Medium
cs_CZ: Taška střední

en: Bag Solid
cs_CZ: Taška solidní

en: Items Count
cs_CZ: Počet položek

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Bubble
cs_CZ: Bublina

en: Show Total Price
cs_CZ: Zobrazit celkovou cenu

en: Hide Empty
cs_CZ: Skrýt prázdné

en: This will hide the items count until the cart is empty
cs_CZ: To skryje počet položek, dokud není košík prázdný

en: Border Width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Text Color
cs_CZ: Barva textu

en: Icon Color
cs_CZ: Barva ikony

en: Icon Size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Icon Spacing
cs_CZ: Mezera ikony

en: Distance
cs_CZ: Vzdálenost

en: Copyright Text
cs_CZ: Text autorských práv

en: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Powered by [hfe_site_title]
cs_CZ: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Vytvořeno [hfe_site_title]

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Go Pro for More Features
cs_CZ: Přejděte na Pro pro více funkcí

en: <b>Build smarter and faster</b> with premium widgets, 200+ section blocks, and advanced customisation controls — all available in the <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.
cs_CZ: <b>Budujte chytřeji a rychleji</b> s prémiovými widgety, 200+ bloky sekcí a pokročilými ovládacími prvky přizpůsobení — vše dostupné v <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.

en: Starting Number
cs_CZ: Počáteční číslo

en: Ending Number
cs_CZ: Konečné číslo

en: Prefix
cs_CZ: Předpona

en: Suffix
cs_CZ: Přípona

en: Digit Separator
cs_CZ: Oddělovač číslic

en: Comma
cs_CZ: Čárka

en: Dot
cs_CZ: Tečka

en: Space
cs_CZ: Mezera

en: Underscore
cs_CZ: Podtržítko

en: Counter Speed (seconds)
cs_CZ: Rychlost počítadla (sekundy)

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Horizontal Alignment
cs_CZ: Horizontální zarovnání

en: Stretch
cs_CZ: Roztáhnout

en: Gap
cs_CZ: Mezera

en: Vertical Alignment
cs_CZ: Vertikální zarovnání

en: Middle
cs_CZ: Uprostřed

en: Upgrade your Info Card widget
cs_CZ: Vylepšete svůj widget informační karty

en: Get the Info Box widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, icons, and styling for better content display.
cs_CZ: Získejte widget Informační box v UAE Pro a odemkněte pokročilé rozložení, ikony a stylování pro lepší zobrazení obsahu.

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Enter description text here.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.
cs_CZ: Zadejte text popisu zde. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.

en: Overall Alignment
cs_CZ: Celkové zarovnání

en: Select Icon
cs_CZ: Vyberte ikonu

en: Background Size
cs_CZ: Velikost pozadí

en: Border Style
cs_CZ: Styl okraje

en: Solid
cs_CZ: Pevný

en: Double
cs_CZ: Dvojitý

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaný

en: Rounded Corners
cs_CZ: Zaoblené rohy

en: Icon Hover Color
cs_CZ: Barva ikony při najetí myší

en: Background Hover Color
cs_CZ: Barva pozadí při najetí myší

en: Border Hover Color
cs_CZ: Barva okraje při najetí myší

en: Call To Action
cs_CZ: Výzva k akci

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Read More
cs_CZ: Číst více

en: Click Here
cs_CZ: Klikněte zde

en: Extra Small
cs_CZ: Extra malé

en: Small
cs_CZ: Malé

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Large
cs_CZ: Velké

en: Extra Large
cs_CZ: Extra velké

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Text Hover Color
cs_CZ: Barva textu při najetí myší

en: Title Tag
cs_CZ: Tag názvu

en: Description Color
cs_CZ: Barva popisu

en: CTA Link Text
cs_CZ: Text odkazu CTA

en: CTA Button Text
cs_CZ: Text tlačítka CTA

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Link Hover Color
cs_CZ: Barva odkazu při najetí myší

en: Margins
cs_CZ: Okraje

en: Icon Margin
cs_CZ: Okraj ikony

en: Title Margin
cs_CZ: Okraj názvu

en: Description Margins
cs_CZ: Okraje popisu

en: CTA Margin
cs_CZ: Okraj CTA

en: Upgrade your Navigation widget
cs_CZ: Vylepšete svůj widget navigace

en: Get the Advanced Navigation Menu widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, styling, and flexible menu options.
cs_CZ: Získejte widget pokročilé navigační nabídky v UAE Pro a odemkněte pokročilé rozvržení, stylování a flexibilní možnosti nabídky.

en: Menu
cs_CZ: Nabídka

note: translators: %s Nav menu URL
en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
cs_CZ: Přejděte na <a href="%s" target="_blank">obrazovku nabídek</a>, abyste spravovali své nabídky.

note: translators: %s Nav menu URL
en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
cs_CZ: <strong>Na vašem webu nejsou žádné nabídky.</strong><br>Přejděte na <a href="%s" target="_blank">obrazovku nabídek</a>, abyste vytvořili novou.

en: Last Menu Item
cs_CZ: Poslední položka nabídky

en: Enable Schema Support
cs_CZ: Povolit podporu schématu

en: Hide + & - Sign
cs_CZ: Skrýt + & - znak

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Expanded
cs_CZ: Rozšířeno

en: Flyout
cs_CZ: Vyskakovací

en: Justify
cs_CZ: Zarovnat

en: Flyout Orientation
cs_CZ: Orientace vyskakovacího menu

en: Appear Effect
cs_CZ: Efekt zobrazení

en: Slide
cs_CZ: Sklouznout

en: Push
cs_CZ: Tlačit

en: Hamburger Align
cs_CZ: Zarovnání hamburgeru

en: Menu Items Align
cs_CZ: Zarovnání položek nabídky

en: Submenu Icon
cs_CZ: Ikona podnabídky

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Plus Sign
cs_CZ: Plusový znak

en: Classic
cs_CZ: Klasický

en: Submenu Animation
cs_CZ: Animace podnabídky

en: Slide Up
cs_CZ: Sklouznout nahoru

en: Action On Menu Click
cs_CZ: Akce po kliknutí na nabídku

en: For Horizontal layout, this will affect on the selected breakpoint
cs_CZ: Pro horizontální rozložení to ovlivní vybraný zlom

en: Open Submenu
cs_CZ: Otevřít podnabídku

en: Redirect To Self Link
cs_CZ: Přesměrovat na vlastní odkaz

en: Responsive
cs_CZ: Reaktivní

en: Breakpoint
cs_CZ: Zlom

en: Mobile (768px >)
cs_CZ: Mobilní (768px >)

en: This is the alignement of menu icon on selected responsive breakpoints.
cs_CZ: Toto je zarovnání ikony nabídky na vybraných reaktivních zlomech.

en: Full Width
cs_CZ: Celá šířka

en: Enable this option to stretch the Sub Menu to Full Width.
cs_CZ: Povolit tuto možnost pro roztažení podnabídky na celou šířku.

en: Menu Icon
cs_CZ: Ikona nabídky

en: Close Icon
cs_CZ: Ikona zavření

en: Main Menu
cs_CZ: Hlavní nabídka

en: Flyout Box Width
cs_CZ: Šířka vyskakovacího okna

en: Flyout Box Padding
cs_CZ: Polstrování vyskakovacího okna

en: Horizontal Padding
cs_CZ: Horizontální polstrování

en: Vertical Padding
cs_CZ: Vertikální polstrování

en: Space Between
cs_CZ: Prostor mezi

en: Row Spacing
cs_CZ: Mezera mezi řadami

en: Menu Item Top Spacing
cs_CZ: Horní mezera položky nabídky

en: Link Hover Effect
cs_CZ: Efekt při najetí na odkaz

en: Underline
cs_CZ: Podtržení

en: Overline
cs_CZ: Nadpis

en: Double Line
cs_CZ: Dvojitá čára

en: Framed
cs_CZ: Rámovaný

en: Animation
cs_CZ: Animace

en: Frame Animation
cs_CZ: Animace rámu

en: Link Hover Effect Color
cs_CZ: Barva efektu při najetí na odkaz

en: Dropdown
cs_CZ: Rozbalovací

en: <b>Note:</b> On desktop, below style options will apply to the submenu. On mobile, this will apply to the entire menu.
cs_CZ: <b>Poznámka:</b> Na desktopu se níže uvedené stylové možnosti použijí na podnabídku. Na mobilních zařízeních se to použije na celou nabídku.

en: Dropdown Width (px)
cs_CZ: Šířka rozbalovacího menu (px)

en: Top Distance
cs_CZ: Horní vzdálenost

en: Divider
cs_CZ: Dělící čára

en: Menu Trigger & Close Icon
cs_CZ: Ikona spouštění a zavření nabídky

en: Close Icon Color
cs_CZ: Barva ikony zavření

en: Close Icon Size
cs_CZ: Velikost ikony zavření

en: Menu Toggle
cs_CZ: Přepínač nabídky

note: translators: %1$s doc link
en: <b>Note:</b> Archive page title will be visible on frontend.
cs_CZ: <b>Poznámka:</b> Název archivu bude viditelný na frontendě.

en: Before Title Text
cs_CZ: Text před názvem

en: After Title Text
cs_CZ: Text za názvem

en: Custom URL
cs_CZ: Vlastní URL

en: HTML Tag
cs_CZ: HTML tag

en: Justified
cs_CZ: Zarovnané

en: Blend Mode
cs_CZ: Režim míchání

en: Upgrade your Post Info widget
cs_CZ: Vylepšete svůj widget informací o příspěvku

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Terms
cs_CZ: Podmínky

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: Custom Date Format
cs_CZ: Vlastní formát data

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
cs_CZ: Použijte písmena: %s

en: Time Format
cs_CZ: Formát času

en: Custom Time Format
cs_CZ: Vlastní formát času

en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Before
cs_CZ: Před

en: Custom Format
cs_CZ: Vlastní formát

en: One Comment
cs_CZ: Jeden komentář

en: Choose Icon
cs_CZ: Vybrat ikonu

en: List Items
cs_CZ: Seznam položek

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: End
cs_CZ: Konec

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Weight
cs_CZ: Hmotnost

en: Spacing between Icon & Text
cs_CZ: Mezera mezi ikonou a textem

en: Choose
cs_CZ: Vyberte

en: %s comment | %s comments
cs_CZ[0]: %s komentář

en: Choose Default Image
cs_CZ: Vyberte výchozí obrázek

en: Choose Retina Image
cs_CZ: Vyberte Retina obrázek

en: Caption
cs_CZ: Popis

en: Custom Caption
cs_CZ: Vlastní popis

en: Enter your image caption
cs_CZ: Zadejte popis vašeho obrázku

en: Max Width
cs_CZ: Maximální šířka

en: Hover Animation
cs_CZ: Animace při najetí

en: Transition Duration
cs_CZ: Doba přechodu

en: Caption Top Spacing
cs_CZ: Vzdálenost popisu od vrchu

en: Helpful Information
cs_CZ: Užitečné informace

note: translators: %1$s doc link
en: %1$s Getting started article » %2$s
cs_CZ: %1$s Článek o začátcích » %2$s

en: Search Box
cs_CZ: Vyhledávací pole

en: Input Box
cs_CZ: Vstupní pole

en: Input Box With Button
cs_CZ: Vstupní pole s tlačítkem

en: Placeholder
cs_CZ: Zástupný text

en: Type & Hit Enter
cs_CZ: Zadejte a stiskněte Enter

en: Input
cs_CZ: Vstup

en: Placeholder Color
cs_CZ: Barva zástupného textu

en: Focus
cs_CZ: Zaostření

en: Custom Image
cs_CZ: Vlastní obrázek

en: Add Image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Enter caption
cs_CZ: Zadejte popis

en: Media File
cs_CZ: Mediální soubor

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: Site logo
cs_CZ: Logo webu

en: Spacing
cs_CZ: Vzdálenost

en: Upgrade your Woo Products widget
cs_CZ: Vylepšete svůj widget Woo Products

en: Get the advanced Woo Products widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
cs_CZ: Získejte pokročilý widget Woo Products a odemkněte silné rozvržení, filtry a možnosti přizpůsobení s UAE Pro.

en: WooCommerce Required
cs_CZ: WooCommerce vyžadováno

note: translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag
en: This widget requires WooCommerce to be installed and activated. %1$sInstall WooCommerce%2$s
cs_CZ: Tento widget vyžaduje, aby byl WooCommerce nainstalován a aktivován. %1$sNainstalujte WooCommerce%2$s

en: Products Per Page
cs_CZ: Produkty na stránku

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Show Image
cs_CZ: Zobrazit obrázek

en: Show Category
cs_CZ: Zobrazit kategorii

en: Show Rating
cs_CZ: Zobrazit hodnocení

en: Show Price
cs_CZ: Zobrazit cenu

en: Show Short Description
cs_CZ: Zobrazit krátký popis

en: Show Add to Cart
cs_CZ: Zobrazit přidat do košíku

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Popularity
cs_CZ: Oblíbenost

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Descending
cs_CZ: Sestupně

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupně

en: Content Padding
cs_CZ: Vycpání obsahu

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Short Description
cs_CZ: Krátký popis

en: Add to Cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: Thumbnail
cs_CZ: Miniatura

en: Full Size
cs_CZ: Plná velikost

en: WooCommerce Thumbnail
cs_CZ: Miniatura WooCommerce

en: WooCommerce Single
cs_CZ: Jednotlivé zboží WooCommerce

en: WooCommerce is not installed or activated. Please install and activate WooCommerce to use this widget.
cs_CZ: WooCommerce není nainstalován nebo aktivován. Nainstalujte a aktivujte WooCommerce, abyste mohli tento widget používat.

en: No products found.
cs_CZ: Žádné produkty nenalezeny.

en: Skip to main content
cs_CZ: Přeskočit na hlavní obsah

note: Plugin Name of the plugin
en: Ultimate Addons for Elementor (UAE)
cs_CZ: Ultimate Addons pro Elementor (UAE)

note: Description of the plugin
en: Ultimate Addons is a powerful plugin allows you to create custom headers and footers with Elementor and display them in selected locations. You can also create custom Elementor blocks and place them anywhere on your website using a shortcode.
cs_CZ: Ultimate Addons je mocný plugin, který vám umožňuje vytvářet vlastní záhlaví a patičky s Elementorem a zobrazovat je na vybraných místech. Můžete také vytvářet vlastní bloky Elementor a umístit je kdekoli na vašem webu pomocí zkratek.

en: What's New?
cs_CZ: Co je nového?

en: Learn
cs_CZ: Naučit se

en: Free vs Pro
cs_CZ: Zdarma vs Pro

en: Get Full Control
cs_CZ: Získejte plnou kontrolu

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Useful Resources
cs_CZ: Užitečné zdroje

en: Getting Started
cs_CZ: Začínáme

en: How to use widgets
cs_CZ: Jak používat widgety

en: How to use features
cs_CZ: Jak používat funkce

en: How to use templates
cs_CZ: Jak používat šablony

en: Contact us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: View Demo
cs_CZ: Zobrazit demo

en: Widgets / Features
cs_CZ: Widgety / Funkce

en: Unlock All Features
cs_CZ: Odemknout všechny funkce

en: View More Widgets
cs_CZ: Zobrazit více widgetů

en: Quick Access
cs_CZ: Rychlý přístup

en: VIP Priority Support
cs_CZ: VIP priorita podpory

en: Knowledge Base
cs_CZ: Znalostní báze

en: Help Centre
cs_CZ: Centrum nápovědy

en: Request a Feature
cs_CZ: Požádat o funkci

en: Rate Us
cs_CZ: Ohodnoťte nás

en: Welcome to Ultimate Addons for Elementor!
cs_CZ: Vítejte v Ultimate Addons pro Elementor!

en: Effortlessly design modern websites with UAE using our powerful range of widgets & features. Get started by selecting an option based on your needs.
cs_CZ: Snadno navrhujte moderní webové stránky s UAE pomocí našeho mocného sortimentu widgetů a funkcí. Začněte výběrem možnosti podle vašich potřeb.

en: Create Header/Footer
cs_CZ: Vytvořit záhlaví/patičku

en: Create New Page
cs_CZ: Vytvořit novou stránku

en: Column Showcase
cs_CZ: Ukázka sloupců

en: Unlock Pro Widgets
cs_CZ: Odemknout Pro widgety

en: Design Smarter with Ultimate Addons!
cs_CZ: Navrhujte chytře s Ultimate Addons!

en: Craft stunning websites faster with powerful widgets, advanced features, and total flexibility.
cs_CZ: Vytvářejte úžasné webové stránky rychleji s výkonnými widgety, pokročilými funkcemi a naprostou flexibilitou.

en: 50+ Widgets
cs_CZ: 50+ widgetů

en: Conversion Extensions
cs_CZ: Rozšíření pro konverzi

en: White Label
cs_CZ: Bílé štítky

en: WooCommerce Builder
cs_CZ: Tvůrce WooCommerce

en: 200+ Section Blocks
cs_CZ: 200+ sekčních bloků

en: Form & Pop-up Builder
cs_CZ: Tvůrce formulářů a vyskakovacích oken

en: Animation Effects
cs_CZ: Efekty animace

en: Bloggers Toolkit
cs_CZ: Nástroje pro blogery

en: Social Media Bundle
cs_CZ: Balíček pro sociální média

en: View Plans
cs_CZ: Zobrazit plány

en: Activating...
cs_CZ: Aktivace...

en: Activate Theme
cs_CZ: Aktivovat téma

en: Are you sure you want to switch your current theme to Astra?
cs_CZ: Opravdu chcete přepnout své aktuální téma na Astra?

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Installing...
cs_CZ: Instalace...

en: Installed
cs_CZ: Nainstalováno

en: Theme installation failed. Please try again later.
cs_CZ: Instalace tématu se nezdařila. Zkuste to prosím znovu později.

en: Plugin installation failed. Please try again later.
cs_CZ: Instalace pluginu se nezdařila. Zkuste to prosím znovu později.

en: Visit Site
cs_CZ: Navštívit stránku

en: Install & Activate
cs_CZ: Nainstalovat a aktivovat

en: Super Charge Your Workflow
cs_CZ: Super nabíjejte svůj pracovní postup

en: Close Upgrade Notice
cs_CZ: Zavřít oznámení o upgradu

en: Design Without Limits: Access the features that top WordPress sites run on.
cs_CZ: Navrhování bez hranic: Získejte funkce, které používají nejlepší weby na WordPressu.

en: Search...
cs_CZ: Hledat...

en: Activate All
cs_CZ: Aktivovat vše

en: Deactivate Unused
cs_CZ: Deaktivovat nepoužívané

en: Deactivating...
cs_CZ: Deaktivace...

en: Deactivate All
cs_CZ: Deaktivovat vše

en: Bring Your Vision to Life with UAE Pro
cs_CZ: Oživte svou vizi s UAE Pro

en: Streamline your workflow, skip the repetitive tasks, and build modern, high-performance websites.
cs_CZ: Zjednodušte svůj pracovní postup, vynechejte opakující se úkoly a vytvářejte moderní, vysoce výkonné webové stránky.

en: Start Building Smarter
cs_CZ: Začněte stavět chytřeji

en: 250+ templates for every niche
cs_CZ: 250+ šablon pro každý obor

en: Modern, timeless designs
cs_CZ: Moderní, nadčasové designy

en: Full design flexibility for easy customization
cs_CZ: Plná designová flexibilita pro snadnou přizpůsobitelnost

en: 100% responsive across all devices
cs_CZ: 100% responzivní na všech zařízeních

en: Install Starter Templates
cs_CZ: Nainstalovat šablony pro začátečníky

en: Activate Starter Templates
cs_CZ: Aktivovat šablony pro začátečníky

en: Activating Starter Templates...
cs_CZ: Aktivace šablon pro začátečníky...

en: Activated Starter Templates
cs_CZ: Aktivovány šablony pro začátečníky

en: Design Your Website in Minutes
cs_CZ: Navrhněte svůj web během několika minut

en: Build your website faster using our prebuilt templates
cs_CZ: Vytvářejte svůj web rychleji pomocí našich předpřipravených šablon

en: Stop building your site from scratch. Use our professional templates for your stunning website. It is easy to customize and completely responsive. Explore hundreds of designs and bring your vision to life in no time.
cs_CZ: Přestaňte vytvářet svůj web od nuly. Použijte naše profesionální šablony pro svůj úžasný web. Je snadné je přizpůsobit a jsou zcela responzivní. Prozkoumejte stovky designů a oživte svou vizi během chvilky.

en: Installing Starter Templates...
cs_CZ: Instalace šablon pro začátečníky...

en: Installed Starter Templates
cs_CZ: Nainstalovány šablony pro začátečníky

en: Explore Templates
cs_CZ: Prozkoumat šablony

en: Option 1 (Recommended)
cs_CZ: Možnost 1 (Doporučeno)

en: This option will automatically replace your theme's header and footer files with custom templates from the plugin. It works with most themes and is selected by default.
cs_CZ: Tato možnost automaticky nahradí soubory hlavičky a patičky vašeho tématu vlastním šablonami z pluginu. Funguje s většinou témat a je vybrána jako výchozí.

en: Option 2
cs_CZ: Možnost 2

en: This option hides your theme's header and footer using CSS and displays custom templates from the plugin. Use this if Option 1 causes layout issues.
cs_CZ: Tato možnost skryje hlavičku a patičku vašeho tématu pomocí CSS a zobrazí vlastní šablony z pluginu. Použijte to, pokud Možnost 1 způsobuje problémy s rozložením.

en: Failed to save settings!
cs_CZ: Nepodařilo se uložit nastavení!

en: Select Option to Add Theme Support
cs_CZ: Vyberte možnost pro přidání podpory tématu

en: To ensure compatibility between the header/footer and your theme, please choose one of the following options to enable theme support:
cs_CZ: Aby byla zajištěna kompatibilita mezi hlavičkou/patičkou a vaším tématem, vyberte jednu z následujících možností pro povolení podpory tématu:

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: If neither option works, please contact your theme author to add support for this plugin.
cs_CZ: Pokud žádná z možností nefunguje, kontaktujte autora vašeho motivu, aby přidal podporu pro tento plugin.

en: Version Control
cs_CZ: Ovládání verzí

en: Experiencing an issue with current version? Roll back to a previous version to help troubleshoot the issue.
cs_CZ: Máte problém s aktuální verzí? Vraťte se k předchozí verzi, abyste pomohli vyřešit problém.

en: Rollback
cs_CZ: Vrátit zpět

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Help shape the future of Ultimate Addons for Elementor. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
cs_CZ: Pomozte utvářet budoucnost Ultimate Addons pro Elementor. Sdílejte, jak používáte plugin, abychom mohli vytvářet funkce, které mají smysl, rychleji opravovat problémy a činit chytřejší rozhodnutí.

en: My Account
cs_CZ: Můj účet

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: Build Better Websites With Ultimate Addons Pro
cs_CZ: Vytvářejte lepší webové stránky s Ultimate Addons Pro

en: Unlock advanced addons to power up Elementor - smarter widgets, smoother workflows, and more creative freedom with UAE Pro.
cs_CZ: Odemkněte pokročilé doplňky pro vylepšení Elementoru - chytřejší widgety, plynulejší pracovní postupy a více tvůrčí svobody s UAE Pro.

en: Plugins Details
cs_CZ: Podrobnosti o pluginech

en: You can change the author name and plugin details that are displayed in the WordPress backend.
cs_CZ: Můžete změnit jméno autora a podrobnosti o pluginu, které se zobrazují v administraci WordPressu.

en: Plugin Name
cs_CZ: Název pluginu

en: Plugin Short Name
cs_CZ: Krátký název pluginu

en: Plugin Description
cs_CZ: Popis pluginu

en: Ultimate Addons is a premium extension for Elementor...
cs_CZ: Ultimate Addons je prémiové rozšíření pro Elementor...

en: Replace or Hide Logo
cs_CZ: Nahradit nebo skrýt logo

en: Enable this option to hide the default logo or replace it with your own logo. (Note: To hide the logo, leave the logo URL field empty.)
cs_CZ: Povolením této možnosti skryjete výchozí logo nebo jej nahradíte svým vlastním logem. (Poznámka: Chcete-li skrýt logo, nechte pole URL loga prázdné.)

en: Enter logo URL to replace
cs_CZ: Zadejte URL loga pro nahrazení

en: Hide White Label Settings
cs_CZ: Skrýt nastavení White Label

en: Enabling this option will hide the White Label settings. To access it again, re-activate the plugin.
cs_CZ: Povolením této možnosti skryjete nastavení White Label. Chcete-li k němu znovu získat přístup, znovu aktivujte plugin.

en: Elementor Editor Area
cs_CZ: Editor oblasti Elementor

en: Show Help Links
cs_CZ: Zobrazit odkazy na pomoc

en: Display internal help links in widget editor area.
cs_CZ: Zobrazit interní odkazy na pomoc v oblasti editoru widgetů.

en: White Label Available in UAE Pro
cs_CZ: White Label dostupné v UAE Pro

en: Remove UAE branding and customize the dashboard with your agency details.
cs_CZ: Odstraňte branding UAE a přizpůsobte řídicí panel detaily vaší agentury.

en: MCP Adapter plugin not detected
cs_CZ: Plugin MCP Adapter nebyl detekován

en: To connect AI clients to your site, the
cs_CZ: Pro připojení AI klientů k vaší stránce je vyžadován

en: plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
cs_CZ: plugin. Stáhněte si nejnovější verzi z GitHubu, nahrajte ji přes Pluginy > Přidat nový > Nahrát plugin a aktivujte.

en: Download from GitHub
cs_CZ: Stáhnout z GitHubu

en: Write
cs_CZ: Napsat

en: Read
cs_CZ: Číst

en: Plugin Info
cs_CZ: Informace o pluginu

en: Active Templates
cs_CZ: Aktivní šablony

en: Templates & Builder
cs_CZ: Šablony a tvůrce

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Extensions
cs_CZ: Rozšíření

en: Theme
cs_CZ: Motiv

en: Design System
cs_CZ: Systém designu

en: Maintenance
cs_CZ: Údržba

en: Pro Plugin Info
cs_CZ: Informace o Pro pluginu

en: Post Skins
cs_CZ: Šablony příspěvků

en: Integrations & Branding
cs_CZ: Integrace a branding

en: Plugin version, health, and compatibility info
cs_CZ: Informace o verzi pluginu, zdraví a kompatibilitě

en: See which header/footer is active on any page
cs_CZ: Zobrazit, který záhlaví/zápatí je aktivní na jakékoli stránce

en: Create, edit, and manage templates and page layouts
cs_CZ: Vytvářejte, upravujte a spravujte šablony a rozvržení stránek

en: Create and manage WordPress pages
cs_CZ: Vytvářejte a spravujte stránky WordPress

en: Activate, deactivate, and list available widgets
cs_CZ: Aktivujte, deaktivujte a seznamte dostupné widgety

en: Toggle Scroll to Top and Reading Progress Bar
cs_CZ: Přepnout posun na začátek a lištu pokroku čtení

en: Control where templates appear on your site
cs_CZ: Ovládejte, kde se šablony zobrazují na vašem webu

en: Theme detection and compatibility settings
cs_CZ: Nastavení detekce motivu a kompatibility

en: Read and update plugin configuration
cs_CZ: Číst a aktualizovat konfiguraci pluginu

en: Render template shortcodes
cs_CZ: Vykreslit zkraty šablon

en: Get site colors, fonts, and spacing
cs_CZ: Získat barvy, písma a rozestupy webu

en: Clear caches and run maintenance tasks
cs_CZ: Vymazat mezipaměti a spustit údržbové úkoly

en: UAE Pro upgrade information and pricing
cs_CZ: Informace o upgradu UAE Pro a cenách

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení uložena.

en: Failed to save settings.
cs_CZ: Uložení nastavení se nezdařilo.

en: AI Tools
cs_CZ: AI Nástroje

en: Requires WordPress 6.8+
cs_CZ: Vyžaduje WordPress 6.8+

en: AI Tools requires WordPress 6.8 or later, which includes the Abilities API.
cs_CZ: AI Nástroje vyžadují WordPress 6.8 nebo novější, který zahrnuje API schopností.

en: Abilities enabled
cs_CZ: Schopnosti povoleny

en: Abilities disabled
cs_CZ: Schopnosti zakázány

en: %1$d / %2$d abilities
cs_CZ: %1$d / %2$d schopností

en: Reset to defaults
cs_CZ: Obnovit na výchozí hodnoty

en: Control how UAE registers AI tools with WordPress and exposes them to clients.
cs_CZ: Ovládejte, jak UAE registruje AI nástroje ve WordPressu a vystavuje je klientům.

en: Enable Abilities
cs_CZ: Povolit schopnosti

en: Register UAE AI tools with WordPress so they can be used by MCP clients (such as Claude, Cursor, and VS Code) and Elementor's Angie assistant. Disabled by default — enable this option to expose AI tools.
cs_CZ: Registrovat UAE AI nástroje ve WordPressu, aby je mohli používat klienti MCP (např. Claude, Cursor a VS Code) a asistentka Angie od Elementoru. Ve výchozím nastavení zakázáno — povolte tuto možnost, aby se AI nástroje vystavily.

en: Enable Edit Abilities
cs_CZ: Povolit úpravy schopností

en: When enabled, AI clients can create, edit, and delete templates, pages, and widget settings. When disabled, AI clients have read-only access to your data.
cs_CZ: Pokud je povoleno, AI klienti mohou vytvářet, upravovat a mazat šablony, stránky a nastavení widgetů. Pokud je zakázáno, AI klienti mají pouze přístup pro čtení k vašim datům.

en: Enable MCP Server
cs_CZ: Povolit server MCP

en: Creates a dedicated UAE MCP endpoint that AI clients like Claude, Cursor, and VS Code can connect to. When disabled, the endpoint is removed and external AI clients cannot discover or call any UAE abilities.
cs_CZ: Vytvoří dedikovaný koncový bod UAE MCP, ke kterému se mohou připojit AI klienti jako Claude, Cursor a VS Code. Pokud je zakázáno, koncový bod je odstraněn a externí AI klienti nemohou objevit ani volat žádné schopnosti UAE.

en: Angie Integration
cs_CZ: Integrace Angie

en: Enable UAE abilities within Elementor's Angie AI assistant so it can use them in-browser without an external MCP client.
cs_CZ: Povolit schopnosti UAE v asistentce Angie AI od Elementoru, aby je mohla používat v prohlížeči bez externího klienta MCP.

en: Install and activate the Angie plugin to use in-browser AI.
cs_CZ: Nainstalujte a aktivujte plugin Angie, abyste mohli používat AI v prohlížeči.

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Abilities
cs_CZ: Schopnosti

en: Server & Connect
cs_CZ: Server a připojení

en: Connection status
cs_CZ: Stav připojení

en: How AI clients reach your site right now
cs_CZ: Jak AI klienti v současnosti dosahují vašeho webu

en: AI Tools are active
cs_CZ: AI Nástroje jsou aktivní

en: AI Tools are off
cs_CZ: AI Nástroje jsou vypnuté

note: translators: 1: MCP server state, 2: access mode, 3: enabled count, 4: total
en: %1$s · %2$s · %3$d of %4$d abilities exposed
cs_CZ: %1$s · %2$s · %3$d z %4$d vystavených schopností

en: MCP server on
cs_CZ: Server MCP zapnut

en: MCP server off
cs_CZ: Server MCP vypnut

en: Read & write
cs_CZ: Číst a psát

en: Read-only
cs_CZ: Pouze pro čtení

en: Enable “Enable Abilities” above to connect AI clients.
cs_CZ: Povolte „Povolit schopnosti“ výše pro připojení AI klientů.

en: External MCP server
cs_CZ: Externí server MCP

en: Ready
cs_CZ: Připraveno

en: Server off
cs_CZ: Server vypnut

en: Endpoint copied to clipboard
cs_CZ: Koncový bod zkopírován do schránky

en: Copy endpoint
cs_CZ: Zkopírovat koncový bod

en: Connect a client
cs_CZ: Připojit klienta

en: Turn on Enable MCP Server above to expose the endpoint.
cs_CZ: Zapněte možnost Povolit server MCP výše, abyste vystavili koncový bod.

en: Angie (in-editor)
cs_CZ: Angie (v editoru)

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Not installed
cs_CZ: Není nainstalováno

en: UAE tools are available in Elementor’s in-browser AI.
cs_CZ: Nástroje UAE jsou k dispozici v AI od Elementoru v prohlížeči.

en: Turn on Angie Integration above to use it in the editor.
cs_CZ: Zapněte integraci Angie výše, abyste ji mohli používat v editoru.

en: Install the Angie plugin to use in-browser AI.
cs_CZ: Nainstalujte plugin Angie, abyste mohli používat AI v prohlížeči.

en: Abilities exposed
cs_CZ: Schopnosti vystaveny

en: Manage abilities
cs_CZ: Spravovat schopnosti

en: Access mode
cs_CZ: Režim přístupu

en: AI can create, edit and delete. Toggle “Enable Edit Abilities” above for read-only.
cs_CZ: AI může vytvářet, upravovat a mazat. Přepněte „Povolit úpravy schopností“ výše pro pouze pro čtení.

en: AI can only read your data. Toggle “Enable Edit Abilities” above to allow changes.
cs_CZ: AI může pouze číst vaše data. Přepněte „Povolit úpravy schopností“ výše, abyste umožnili změny.

en: Create application password
cs_CZ: Vytvořit heslo aplikace

en: Server & connect
cs_CZ: Server a připojení

en: Ability toggles
cs_CZ: Přepínače schopností

en: Choose exactly which actions AI tools are allowed to perform
cs_CZ: Vyberte přesně, které akce mohou AI nástroje provádět

en: %1$d of %2$d enabled
cs_CZ: %1$d z %2$d povoleno

en: Search abilities
cs_CZ: Hledat schopnosti

en: Search abilities - e.g. template, widget, page …
cs_CZ: Hledat schopnosti - např. šablona, widget, stránka …

en: Collapse all
cs_CZ: Sbalit vše

en: Expand all
cs_CZ: Rozbalit vše

en: %d abilities
cs_CZ: %d schopností

en: on
cs_CZ: zapnuto

en: Toggle all %s abilities
cs_CZ: Přepnout všechny %s schopnosti

en: Toggle %s
cs_CZ: Přepnout %s

en: Connect your AI client
cs_CZ: Připojit svého AI klienta

en: UAE's MCP endpoint is live. Wire it into your AI tool below.
cs_CZ: MCP koncový bod UAE je aktivní. Připojte ho do svého AI nástroje níže.

en: Once the WP MCP Adapter plugin is active, this is how you connect your AI client.
cs_CZ: Jakmile je plugin WP MCP Adapter aktivní, takto připojíte svého AI klienta.

en: Endpoint live
cs_CZ: Koncový bod aktivní

en: Setup required
cs_CZ: Požadováno nastavení

en: Create an Application Password
cs_CZ: Vytvořit heslo aplikace

en: Open Application Passwords
cs_CZ: Otevřít hesla aplikací

en: Add to your AI client:
cs_CZ: Přidat do svého AI klienta:

en: Cursor
cs_CZ: Kurzor

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
cs_CZ: přejděte do Nastavení → Konektory → Přidat konektor, vložte URL koncového bodu a použijte své uživatelské jméno WordPress + heslo aplikace.

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: in the JSON with the password from Step 1.
cs_CZ: v JSON heslem z Krok 1.

en: UAE Only
cs_CZ: Pouze UAE

en: Global
cs_CZ: Globální

en: Copy setup prompt for AI client
cs_CZ: Zkopírovat výzvu pro nastavení pro AI klienta

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
cs_CZ: Výzva zkopírována! Vložte ji do svého AI klienta.

en: Copy setup prompt
cs_CZ: Zkopírovat výzvu pro nastavení

en: Copy JSON config
cs_CZ: Zkopírovat JSON konfiguraci

en: Copied to clipboard
cs_CZ: Zkopírováno do schránky

en: Custom SVG
cs_CZ: Vlastní SVG

en: Utilities
cs_CZ: Nástroje

en: NEW
cs_CZ: NOVÉ

en: Master UAE with our step-by-step guide and tutorials. Create stunning headers and footers with confidence.
cs_CZ: Ovládněte UAE s naším podrobným průvodcem a tutoriály. Vytvářejte ohromující záhlaví a patičky s důvěrou.

en: Hide Video
cs_CZ: Skrýt video

en: Watch Video
cs_CZ: Sledovat video

en: Essentials
cs_CZ: Základy

en: White Label Option
cs_CZ: Možnost bílé značky

en: 24x7 Premium Support
cs_CZ: 24x7 prémiová podpora

en: User Portal / User Login
cs_CZ: Uživatelský portál / Přihlášení uživatele

en: Content Widgets
cs_CZ: Obsahové widgety

en: SVG Animator
cs_CZ: SVG animátor

en: Creative Widgets
cs_CZ: Kreativní widgety

en: Hotspots
cs_CZ: Horké body

en: Form Styler
cs_CZ: Styler formulářů

en: How To Schema
cs_CZ: Jak na schéma

en: Woo – Add to Cart
cs_CZ: Woo – Přidat do košíku

en: Woo – Categories
cs_CZ: Woo – Kategorie

en: Woo – Thank You Page
cs_CZ: Woo – Děkujeme za objednávku

en: Woo – Checkout
cs_CZ: Woo – Pokladna

en: Woo – Mini Cart
cs_CZ: Woo – Mini košík

en: Woo – Products
cs_CZ: Woo – Produkty

en: Woo – Product Grid
cs_CZ: Woo – Produktová mřížka

en: Social
cs_CZ: Sociální

en: Special Features
cs_CZ: Speciální funkce

en: Conditional Display
cs_CZ: Podmíněné zobrazení

en: Dynamic Header & Footer Widgets
cs_CZ: Dynamické widgety záhlaví a patičky

en: Free Vs Pro
cs_CZ: Zdarma vs Pro

en: Ultimate Addons for Elementor Pro offers 50+ widgets and features!
cs_CZ: Ultimate Addons for Elementor Pro nabízí více než 50 widgetů a funkcí!

en: Compare the popular features/widgets to find the best option for your website.
cs_CZ: Porovnejte populární funkce/widgety, abyste našli nejlepší možnost pro vaše webové stránky.

en: See all UAE Pro Features
cs_CZ: Zobrazit všechny funkce UAE Pro

en: Welcome to UAE
cs_CZ: Vítejte v UAE

en: Your Ultimate Elementor Addons to build modern Elementor Websites.
cs_CZ: Vaše ultimátní Elementor Addons pro vytváření moderních webových stránek Elementor.

en: No bloat - disable unused widgets with one click
cs_CZ: Žádné zbytečnosti - deaktivujte nepoužívané widgety jedním kliknutím

en: Design headers & footers exactly where you want them
cs_CZ: Navrhněte záhlaví a patičky přesně tam, kde je chcete mít

en: Reliable support from experts when you need it
cs_CZ: Spolehlivá podpora od odborníků, když ji potřebujete

en: Let's Get Started
cs_CZ: Začněme

en: Recommended Essentials
cs_CZ: Doporučené základy

en: These free plugins add essential features to your website and help speed up your workflow. Select the plugins you want to install.
cs_CZ: Tyto bezplatné pluginy přidávají na vaši webovou stránku základní funkce a pomáhají urychlit váš pracovní postup. Vyberte pluginy, které chcete nainstalovat.

en: Get Important Notifications and Updates
cs_CZ: Získejte důležité oznámení a aktualizace

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Stay in the loop and help shape Ultimate Addons for Elementor! Get feature updates, and help us build a better Ultimate Addons for Elementor by sharing how you use the plugin.
cs_CZ: Zůstaňte v obraze a pomozte utvářet Ultimate Addons pro Elementor! Získejte aktualizace funkcí a pomozte nám vybudovat lepší Ultimate Addons pro Elementor tím, že se podělíte o to, jak používáte plugin.

en:  Privacy Policy
cs_CZ: Zásady ochrany osobních údajů

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Please enter a valid email address
cs_CZ: Zadejte platnou e-mailovou adresu

en: This field is required
cs_CZ: Toto pole je povinné

en: Next
cs_CZ: Další

en: Select Your Features
cs_CZ: Vyberte si své funkce

en: Unlock more design control, faster setup, and powerful customization so you can build a better website, effortlessly.
cs_CZ: Odemkněte více kontrol nad designem, rychlejší nastavení a silnou přizpůsobitelnost, abyste mohli snadno vytvořit lepší webové stránky.

en: Header & Footer Builder
cs_CZ: Tvůrce hlaviček a patiček

en: Assign headers and footers to specific pages or post types. This gives users complete layout control, something typically locked behind Pro plugins.
cs_CZ: Přiřaďte hlavičky a patičky konkrétním stránkám nebo typům příspěvků. To dává uživatelům úplnou kontrolu nad rozložením, což je obvykle zablokováno za Pro pluginy.

en: Mega Menu & Navigation Widget
cs_CZ: Mega menu a navigační widget

en: Save hours by copying Elementor sections, widgets, or pages from one website to another no need to rebuild layouts from scratch.
cs_CZ: Ušetřete hodiny kopírováním sekcí, widgetů nebo stránek Elementor z jedné webové stránky na druhou, není třeba znovu vytvářet rozložení od nuly.

en: Design eye-catching popups directly in Elementor collect leads, display promotions, or show messages without needing a separate popup plugin.
cs_CZ: Navrhněte poutavé vyskakovací okna přímo v Elementoru, sbírejte potenciální zákazníky, zobrazujte akce nebo ukazujte zprávy bez potřeby samostatného pluginu pro vyskakovací okna.

en: WooCommerce Widgets
cs_CZ: WooCommerce widgety

en: 50+ Premium Widgets & 200+ Templates
cs_CZ: 50+ prémiových widgetů a 200+ šablon

en: You've picked Pro features upgrade to start using them.
cs_CZ: Vybrali jste si Pro funkce, upgradujte, abyste je mohli začít používat.

en: You’re All Set to Start Creating! 🚀
cs_CZ: Jste připraveni začít tvořit! 🚀

en: Ultimate Addons is ready to supercharge your Elementor workflow! Build faster, cleaner, and more creatively — with complete control over your site.
cs_CZ: Ultimate Addons je připraven supercharge váš pracovní postup v Elementoru! Vytvářejte rychleji, čistěji a kreativněji — s úplnou kontrolou nad vaším webem.

en: What You Can Do Next:
cs_CZ: Co můžete udělat dál:

en: Build a custom header
cs_CZ: Vytvořte vlastní hlavičku

en: Design your site footer
cs_CZ: Navrhněte patičku svého webu

en: Create a new page
cs_CZ: Vytvořte novou stránku

en: Create New Header
cs_CZ: Vytvořit novou hlavičku

en: Create New Footer
cs_CZ: Vytvořit novou patičku

en: We have a special Reward just for you! 🎁
cs_CZ: Máme pro vás speciální odměnu! 🎁

en: Enter your details to get special offer that we have for you and stay updated on UAE’s latest news and updates.
cs_CZ: Zadejte své údaje, abyste získali speciální nabídku, kterou pro vás máme, a zůstaňte informováni o nejnovějších zprávách a aktualizacích z UAE.

en: Your Email Address
cs_CZ: Vaše e-mailová adresa

en: Entered email address is invalid!
cs_CZ: Zadaná e-mailová adresa je neplatná!

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Exit Guided Setup
cs_CZ: Ukončit průvodce nastavením

en: Post Layouts
cs_CZ: Rozložení příspěvků

en: Pricing Cards
cs_CZ: Cenové karty

en: Form Stylers and more...
cs_CZ: Stylizace formulářů a další...

en: Unlock Ultimate Features
cs_CZ: Odemkněte ultimátní funkce

en: Create Stunning Designs with the Pro Version!
cs_CZ: Vytvořte ohromující designy s Pro verzí!

en: Get access to advanced widgets and features to create the website that stands out!
cs_CZ: Získejte přístup k pokročilým widgetům a funkcím pro vytvoření webových stránek, které vyniknou!

en: WIDGETS
cs_CZ: WIDGETY

en: Build Websites 10x Faster with Templates
cs_CZ: Vytvářejte webové stránky 10x rychleji s šablonami

en: Choose from our professionally designed websites to build your site faster, with easy customization options.
cs_CZ: Vyberte si z našich profesionálně navržených webových stránek, abyste rychleji vybudovali svůj web s jednoduchými možnostmi přizpůsobení.

en: View Templates
cs_CZ: Zobrazit šablony

en:  Continue Setup
cs_CZ: Pokračovat v nastavení

en: Formerly Elementor Header & Footer Builder
cs_CZ: Dříve Elementor Header & Footer Builder

en: You're all set! 🚀
cs_CZ: Všechno je připraveno! 🚀

en: Start creating headers, footers, or pages with UAE and take your website to the next level
cs_CZ: Začněte vytvářet hlavičky, patičky nebo stránky s UAE a posuňte svou webovou stránku na další úroveň

en: Here’s how to get started:
cs_CZ: Zde je návod, jak začít:

en: Click on “Create” button
cs_CZ: Klikněte na tlačítko „Vytvořit“

en: Choose the type of template you want to create and customize the selected option
cs_CZ: Vyberte typ šablony, kterou chcete vytvořit, a přizpůsobte vybranou možnost

en: Use the Elementor editor to customize your template according to your preferences using UAE widgets
cs_CZ: Použijte editor Elementor k přizpůsobení své šablony podle svých preferencí pomocí widgetů UAE

en: Click “Publish” to make it live
cs_CZ: Klikněte na „Publikovat“, aby byla aktivní

en: Go To Dashboard
cs_CZ: Přejít na řídicí panel

en: We have a special reward just for you!
cs_CZ: Máme pro vás speciální odměnu!

en: This special offer is available only on this page and for limited time
cs_CZ: Tato speciální nabídka je k dispozici pouze na této stránce a na omezenou dobu

en: Unlock My Surprise
cs_CZ: Odemknout moje překvapení

en: Help make UAE Better
cs_CZ: Pomozte zlepšit UAE

en: Help us improve by sharing anonymous data about your website setup. This includes non-sensitive info about plugins, themes, and settings, so we can create a better product for you. Your privacy is always our top priority. Learn more in our privacy policy.
cs_CZ: Pomozte nám zlepšit se sdílením anonymních údajů o nastavení vaší webové stránky. To zahrnuje citlivé informace o pluginech, tématech a nastaveních, abychom mohli vytvořit lepší produkt pro vás. Vaše soukromí je vždy naší nejvyšší prioritou. Více informací naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

en: Customize Your UAE Setup
cs_CZ: Přizpůsobte své nastavení UAE

en: Activate only what you need to keep your website fast and optimized.
cs_CZ: Aktivujte pouze to, co potřebujete, abyste udrželi svou webovou stránku rychlou a optimalizovanou.

en: Compare Free vs Pro
cs_CZ: Porovnat zdarma vs Pro

[ctx: Date Format]
en: June 1, 2024 (F j, Y)
cs_CZ: 1. června 2024 (j. m., RRRR)
